Belgicko
Belgicko
EURO 2024
17.06.2024, Skupina E
0 - 1
0:1
Slovensko
Slovensko

Calzona ukázal, že dokážeme hrať odvážne. Lobotka si možno vypýtal životný prestup

Brankár slovenskej futbalovej reprezentácie Martin Dúbravka (vpravo), kapitán Martin Škriniar (vľavo) a Belgičan Jérémy v zápase Belgicko - Slovensko na ME vo futbale.
Fotogaléria (139)
Brankár slovenskej futbalovej reprezentácie Martin Dúbravka (vpravo), kapitán Martin Škriniar (vľavo) a Belgičan Jérémy v zápase Belgicko - Slovensko na ME vo futbale. (Autor: TASR / Martin Baumann)

Experti Sportnetu hodnotia zápas Slovensko - Belgicko na EURO 2024.

Slovenskí futbalisti vo svojom úvodnom zápase na EURO 2024 senzačne zdolali Belgicko 1:0. Čo hovoria na výkon zverencov Francesca Calzonu ľudia od fachu?

Prvý zápas Slovákov na šampionáte hodnotia v rubrike experti Sportnetu Jozef Danko, Roman Lazúr a Rastislav Urgela. 

V článku sa dočítate:

  • V čom bola kľúčová tvrdohlavosť Calzonu?
  • Aký bol hlavný rozdiel medzi Lobotkom a De Bruynem?
  • Ktorú situáciu mohli Belgičania využiť, no nezareagovali na ňu?
  • Aký bol zámer Slovákov pri zakladaní útoku?
  • Ako sme eliminovali najsilnejších hráčov Belgicka?
  • Prečo bude mať realizačný tím náročnú úlohu pred zápasom s Ukrajinou?

Danko: Odvaha ísť do totálneho rizika

Dosiahli sme skvelý výsledok, ktorý bol postavený na veľkej odvahe a zároveň pozitívnej súhre okolností.

Nemyslel som si, že to niekedy poviem, ale teraz som rád, že sme priviedli zahraničného trénera, ktorý bol natoľko tvrdohlavý, že aj v takom zápase proti jednému z topfavoritov donútil a presvedčil hráčov, aby ukázali všetku svoju odvahu. Je super, že celé Slovensko mohlo vidieť, že aj my takto dokážeme hrať.

Experti Sportnetu

Nikdy nehrali na majstrovstvách sveta ani Európy, nepozývajú ich spolukomentovať zápasy do televízie, ale futbal je ich život, milujú ho a rozumejú mu. Svoje postrehy k dianiu na EURO 2024 ponúknu na Sportnete aj zanietení tréneri mládeže, či bývalí ligoví hráči a neskôr funkcionári v nižších súťažiach. Zápas Slovensko - Belgicko hodnotí Jozef Danko, Roman Lazúr a Rastislav Urgela. 

Jozef Danko bol v aktuálnej sezóne trénerov kategórie U13 v MŠK Rimavská Sobota. V minulosti si už prešiel prácu so všetkými vekovými kategóriami od najmenších škôlkarov až po dospelých. Pracoval v nižších mládežníckych súťažiach, v 4. lige dospelých, ale aj v akadémii Spartaku Trnava.

Roman Lazúr si ako hráč zahral najvyššiu súťaž v Košiciach a v Prešove. Okrem rodného Vranova nad Topľou pôsobil aj v Humennom a v Rimavskej Sobote. V súčasnosti je manažérom a trénerom treťoligového Vranova.

Rastislav Urgela je bývalý hráč Slovana Bratislava, Dukly Banská Bystrica či FK Žiar nad Hronom. V sezóne 2018/19 spolu s Milanom Nemcom premiérovo dotiahol FK Pohronie do Niké ligy. Aktuálne je hlavný tréner FC Petržalka U19.

Postavil sa proti nám jeden z najlepších tímov sveta, Belgicko a išiel do nás celoplošným tlakom jeden proti jednému na celom ihrisku. Napriek tomu – až kým sa Hancko nezranil – celý čas sme išli do postupnej rozohrávky, hľadali sme cesty, ako cez toto prejsť.

Fotogaléria zo zápasu Slovensko - Belgicko na EURO 2024 (skupina E)

Som presvedčený, že aj na Slovensku máme trénerov, ktorí by dokázali od hráčov vyžadovať ten istý systém, ale nedokázali by byť prví, ktorí by s tým prišli do reprezentácie. Vďaka tomu, čo sme v tomto zápase videli, sa teraz otvárajú cesty aj ďalším odvážnym slovenským trénerom.

Do 35. minúty, keď Hancko začal mať problémy s kolenom po jednom sklze, sme mali odvahu nielen napádať súpera, ale aj ísť s totálnou dávkou rizika od vlastnej brány. Je úžasné sledovať, že aj my takto môžeme hrať.

Sadli nám aj mikrosituácie v zápase, Škriniar vyhral veľké množstvo súbojov s Lukakuom. Keď bol on pri ňom, málokedy dokázal Lukaku niečo uhrať. Hanckovi bolo jedno, či bol pri ňom Doku alebo Trossard, vedel si s nimi poradiť.

Lobotka stále pred De Bruynem

A jeden z najdôležitejších súbojov, ktorý spravil veľký rozdiel, bol medzi Lobotkom a De Bruynem.

Bolo veľmi zreteľne vidieť, prečo už má De Bruyne v klube pozíciu voľného útočníka pri bránení. Manchester City bráni 4-4-2, keď je De Bruyne na ihrisku a nechávajú ho oddychovať.

V tomto zápase, akonáhle sme dostali loptu zaňho, málo bránil. Nerobil skoro žiadny represing.

Na druhej strane si Lobotka možno vypýtal životný prestup. Po zisku lopty od De Bruyneho, či už ju vzal on priamo alebo niekto ďalší, si ju Lobotka z pozície netradičnej šestky rovno vypýta, otočí sa, vyvedie, spraví čokoľvek je potrebné, bez akéhokoľvek zaváhania.

De Bruyne po strate lopty zostane stáť a pozerá sa, ako Lobotka odchádza preč a robí, čo chce.

Jozef Danko.
Jozef Danko. (Zdroj: Archív J. D.)

Správanie po zisku lopty celej našej stredovej formácie na čele s Lobotkom bolo ďalší úžasný faktor, ktorý nám dal nádej. Nemuseli sme len odkopávať, strácať a stále brániť, ale dokázali sme aj podržať, aj vyviesť loptu. Samozrejme, mohli sme aj viac, ale toto bola jedna z top vecí, ktorá vynikajúco sadla k tej odvahe.

Lobotka bol stále pred De Bruynem. Až kým si Belgičan neprišiel k postrannej čiare po loptu, v strede ju nevedel dostať. Do nábehu nikdy nešiel a málokedy dostal loptu do nohy a iba v pozíciách, kde nebol nebezpečný.

De Bruyne bol v prvom polčase dôležitý pri vysokom presingu, no represing a bránenie na vlastnej polovici bolo slabšie, miestami nebolo žiadne. S loptou na nohe patrí k najlepším na svete, no bez lopty má svoje obmedzenia a to sa aj ukázalo.

VIDEO: Tlačová konferencia po zápase Slovensko - Belgicko

Dúbravka nespanikáril

Hancko so Škriniarom boli v defenzíve výnimoční. Dúbravka taktiež.

Vo chvíľach, keď po prestriedaní sa chvíľu ocitli De Bruyne a Trossard ako dvaja ofenzívni stredoví záložníci, sme mali problém pokrývať stred a vtedy bol súper nebezpečný. Akonáhle sa to však zmenilo späť a De Bruyne ostal v pozícii čistej desiatky s dvoma defenzívnymi stredovými hráčmi, opäť sme získali kontrolu nad stredom. To bol jeden z rozhodujúcich faktorov, že už nebol čas, aby spravili ešte viac nábehov, lebo vtedy už to začínalo byť veľa na našu obranu.

Brankár slovenskej futbalovej reprezentácie Martin Dúbravka (vpravo), kapitán Martin Škriniar (vľavo) a Belgičan Jérémy v zápase Belgicko - Slovensko na ME vo futbale.Calzona ukázal, že dokážeme hrať odvážne. Lobotka si možno vypýtal životný prestupExperti Sportnetu hodnotia zápas Slovensko - Belgicko na EURO 2024.
Ivan Schranz strieľa gól Belgicku.
Pavol Spál18.06.20243
Nevšedný úkaz, mal vysoko nadpriemerné čísla: Hrdina Slovákov poslal bozk do nebaAko nastal výrazný obrat v jeho živote?
Pavol Spál18.06.20243
Lois Openda V súboji s Denisom Vavrom
18.06.202410
Bolo Belgicko okradnuté? Takého rozhodnutia nám berú radosť z futbalu, znie kritikaVerdikt rozhodcov sa nepáčil ani uznávanému spolukomentátorovi Garymu Linekerovi.
18.06.202410
asistent trénera Simone Bonomi
Pavol Spál18.06.20242
Vyletí z lavičky a kričí. Najväčší burlivák zo slovenského tímu sa vyučil v slávnom klubeSlovenskú hymnu mám vytlačenú na papieri.
Pavol Spál18.06.20242
Slovenskí futbalisti oslavujú triumf nad Belgickom
18.06.2024
Vavro odľahčil zrážku s Hanckom: Žije, smeje sa. Kúpim mu čokoláduSlovenskí obrancovia sa zrazili v snahe zabrániť gólu.
18.06.2024
Slovenskí futbalisti sa tešia z víťazstva
18.06.20245
Tri body nám stačiť nebudú, varuje Suslov. Slovenská skupina sa zamotala už v úvodeRumuni vyhrali na majstrovstvách Európy po 24 rokoch.
18.06.20245
Sklamaní reprezentanti Ukrjainy Roman Jaremčuk a Artem Dovbyk po prehre s Rumunskom 0:3.
Miloslav Šebela18.06.20241
Ukrajinci sa ospravedlňovali fanúšikom. Slovákom musíme ukázať inú Ukrajinu, vraví trénerSlovensko nám bude viac pasovať ako Rumunsko, predpovedá bývalý reprezentant.
Miloslav Šebela18.06.20241
Stanislav Lobotka v súboji s Orelom Mangalom v zápase Slovensko - Belgicko v skupine E na EURO 2024.
Titanilla Bőd17.06.20245
Menšie chyby Slovákov nerozhodili, tímový výkon slávil úspech (hodnotenie)Hodnotíme slovenských futbalistov po zápase s Belgickom na EURO 2024.
Titanilla Bőd17.06.20245
Romelu Lukaku strelil proti Slovensku dva góly, ani jeden však neplatil.
Nikola Baďová17.06.202430
Slováci držali basu so šťastenou, čo to šlo, vravel známy český komentátorSlováci prečítali hru najlepšieho útočníka.
Nikola Baďová17.06.202430
Belgický futbalista Romelo Lukaku sa teší z gólu, ktorý rozhodca neuznal.
17.06.20244
Prečo neplatil druhý gól Belgičanov? Ruku odhalil senzor v lopteSystém VAR dvakrát zarmútil belgického útočníka Romela Lukakua.
17.06.20244
Ivan Schranz sa so spoluhráčmi teší po strelenom góle v zápase Slovensko - Belgicko v skupine E na EURO 2024.
Juraj Hertel17.06.20244
Slováci uspeli s najstaršou zostavou. Za 7 minút vyrovnali počet striel z minulého EUROPozrite si štatistiky a zaujímavé zápisy, ktoré ponúkol zápas Slovensko - Belgicko na EURO 2024 (ME vo futbale).
Juraj Hertel17.06.20244
Ivan Schranz sa so spoluhráčmi teší po strelenom góle v zápase Slovensko - Belgicko v skupine E na EURO 2024.
Ivan Mriška17.06.2024
VIDEO: Obrovský úspech! Schranz využil chybu Belgičanov a zariadil výhru SlovenskaPozrite si gól Ivana Schranza v zápase Slovensko - Belgicko na EURO 2024 (ME vo futbale).
Ivan Mriška17.06.2024
Radosť slovenských futbalistov  po strelení úvodného gólu v zápase Slovensko - Belgicko v skupine E na EURO 2024.
Miloslav Šebela17.06.20244
Obľubujem, keď nám nikto neverí. Pre toto všetci makáme, tešil sa LobotkaReakcie slovenských hráčov po víťazstve nad Belgickom na EURO 2024 (ME vo futbale).
Miloslav Šebela17.06.20244
Lukáš Haraslín (vľavo) v súboji s  Timothym Castagnem v zápase  Slovensko - Belgicko na EURO 2024.
17.06.202423
EURO 2024 má prvú senzáciu. Oznámkujte Slovákov za výkon proti BelgickuKto nesklamal, od koho sa čakalo viac.
17.06.202423
Romelu Lukaku (vľavo) a Kevin De Bruyne v zápase Slovensko - Belgicko.
17.06.20248
Fanúšikovia neveria vlastným očiam. Frustrácia a sklamanie, píšu belgické médiáSlovenskí futbalisti zdolali v úvodnom zápase EURO 2024 Belgicko.
17.06.20248
Romelu Lukaku.
Ivan Mriška17.06.2024
VIDEO: Tomu sa povie smola. Lukaku krútil hlavou, VAR mu neuznal dva gólyPozrite si, ako Romelua Lukakua zarmútil systém VAR v zápase Slovensko - Belgicko na EURO 2024 (ME vo futbale).
Ivan Mriška17.06.2024
Dávid Hancko v zápase Slovensko - Belgicko v skupine E na EURO 2024.
Ivan Mriška17.06.2024
VIDEO: Nesmierna obetavosť! Hancko vykopol z čiary čistý gól a udrel sa do hlavyPozrite si obranný zákrok Dávida Hancka v zápase Slovensko - Belgicko na EURO 2024 (ME vo futbale).
Ivan Mriška17.06.2024
Ivan Schranz sa so spoluhráčmi teší po strelenom góle v zápase Slovensko - Belgicko v skupine E na EURO 2024.
17.06.2024
Príjemný pohľad na postavenie Slovenska. Pozrite si, ako vyzerá tabuľka skupiny E na EURO 2024Pozrite si, ako vyzerá aktuálna tabuľka skupiny E na EURO 2024. Na ktorom mieste je Slovensko po zápase proti Belgicku?
17.06.2024
Róbert Boženík v drese Slovenska.
17.06.2024
Na hrote Slovenska nastúpil Boženík, ofenzíve Belgicka v bráne čelil DúbravkaPozrite si základnú zostavu Slovenska na zápas proti Belgicku.
17.06.2024
Ivan Schranz sa so spoluhráčmi teší po strelenom góle v zápase Slovensko - Belgicko v skupine E na EURO 2024.
17.06.2024
FOTO: Veľká radosť Slovákov. Pozrite si, ako zdolali favorizované BelgickoPozrite si najlepšie momenty zápasu Slovensko - Belgicko v skupine E na EURO 2024 (ME vo futbale).
17.06.2024
Kevin De Bruyne
Pavol Spál16.06.20249
Koho sa hviezdny Belgičan najviac obáva? Ukázal na troch slovenských mužovŠkriniar sa cíti stále ako malý zajačik.
Pavol Spál16.06.20249
Kevin De Bruyne.rozhovor
Pavol Spál15.06.2024
Belgičanom sľúbili kráľovské prémie. Veľa? To zarobí Kevin v klube za desať dníSlováci Belgičanom veľa nehovoria.
Pavol Spál15.06.2024
Slovenskí futbalisti.
17.06.20245
Hamšík pripúšťa senzáciu v podaní Slovenska, Lobotka ocenil silu súperaV spojitosti s Belgickom sa hovorí o možných absenciách v dôsledku zranení.
17.06.20245
zľava Milan Škriniar, Dávid Hancko a Stanislav Lobotka počas tréningu Slovenska na EURO 2024
17.06.2024
Slováci sú na Belgičanov nažhavení, znie z Nemecka. Škriniar cíti správnu nervozituVšetci slovenskí reprezentanti sú pred úvodným duelom na EURO 2024 zdravotne v poriadku.
17.06.2024
Kritika Calzonu? Je to normálne a on to vie, tvrdia experti. Chvália Kozákovu družinu
Martin Kozinka15.06.2024
Kritika Calzonu? Je to normálne a on to vie, tvrdia experti. Chvália Kozákovu družinuSlovensko nikdy nehralo futbal, ktorý by nás pohladil na brušku, tvrdia experti.
Martin Kozinka15.06.2024
Thomas Meunier
17.06.2024
Proti Slovensku ešte nenastúpi. Súpisku Belgicka doplní uzdravená oporaNechcel som ho vynechať, pretože je veľmi motivovaný prísť, povedal kouč Tedesco.
17.06.2024
Belgičan Jeremy Doku a Pekarík.
Pavol Spál18.06.20249
Taký starý za Slovensko nik nehral. Nemci ho volajú mašina, má extra vytesané bruchoKeď hral prvý zápas, jeho spoluhráč nemal ani rok.
Pavol Spál18.06.20249
Dávid Hancko
19.06.2024
Zaistí si Slovensko postup už po druhom zápase? Bola by to fantázia, vraví HanckoSlovenskí futbalisti nastúpia v piatok na EURO 2024 proti Ukrajine.
19.06.2024
Nachádzate sa tu:
Domov»EURO 2024»Calzona ukázal, že dokážeme hrať odvážne. Lobotka si možno vypýtal životný prestup