SPIŠSKÉ VLACHY. Na multifunkčnom ihrisku v Spišských Vlachoch pobehujú za loptou chlapci i dievčatá. Ide o talentovaných futbalistov a futbalistky, školákov prvého stupňa.
Tréning vedie energický pán v pokročilom veku. Hoci má už 80 rokov, srší z neho elán i chuť názorne ukázať deťom, čo majú robiť. Zapája sa do narážačiek i ďalších cvičení.
Eugen Pavlik je futbalovým trénerom už päťdesiat rokov. Drvivú časť tohto obdobia pôsobí v rodnom meste. Aj preto si po vzore legendy Manchestru United vyslúžil prezývku Ferguson zo Spišských Vlách.
V Olomouci ho viedol Brückner
„Je to môj koníček. Mám veľkú radosť z toho, že môžem vychovávať mladých futbalistov. Vidím, ako rastú a žijem s nimi,“ hovorí tréner, ktorý sa posledných 25 rokov venuje futbalovým prípravkám.
V súčasnosti vedie futbalovú akadémiu pri Centre voľného času v Spišských Vlachoch. Na starosti má dve prípravky - staršiu a mladšiu. Ide o deti v kategóriách U7 až U10.
„Ich počet kolíše medzi tridsať a štyridsať. Momentálne máme evidovaných 36 detí,“ prezrádza Pavlik, ktorý prakticky celý život zasvätil Tatranu - futbalovému klubu v Spišských Vlachoch.
Ako hráč pôsobil počas vojenčiny v Červenej hviezde Olomouc a Dukle Krnov. S Moravou sa mu viaže zaujímavá spomienka.
„Až neskôr mi jeden môj priateľ, s ktorým sme boli spolu na vojne, vravel: vieš o tom, že sme v Olomouci hrali pod Karlom Brücknerom? Meno neskoršieho trénera českej reprezentácie mi ešte vtedy nič nehovorilo. V tom čase to bol mladý, začínajúci tréner,“ usmieva sa Pavlik.
Skúsený tréner sa stále aktívne podieľa na tréningu mladých futbalistov. (Autor: Daniel Dedina)
Hrávali predzápasy ligovým mužstvám
Aktívnu hráčsku kariéru zanechal ako 28-ročný, keďže okrem práce začal študovať na vysokej škole v Nitre. V roku 1971 štúdium úspešne zavŕšil a dal sa na trénerskú dráhu.
Prvotné trénerské vzdelanie získal v Košiciach, kde ho školil legendárny Jozef Vengloš, najlepší slovenský tréner 20. storočia. Neskôr si kvalifikáciu zvýšil v Bratislave.
„S analýzami mi často pomáhala manželka, zápisníky mám dodnes odložené. Ohromne ma to bavilo. Napríklad obrancovia museli mať aspoň 80-percentnú úspešnosť prihrávok, záložníci 75 percent a útočníci 70. V ich prípade záležalo na tom, či šlo o konštruktívne alebo koncové typy hráčov,“ poodkryl Pavlik čosi z trénerskej teórie.
V Spišských Vlachoch viedol všetky vekové kategórie. To znamená žiakov, dorastencov a v troch rôznych etapách aj mužov.
V 90-tych rokoch prijal ponuku zo Spišského Podhradia, kde pobudol štyri roky. V kabíne mal v tom čase aj hráčov z kňazského seminára. Ešte prednedávnom trénersky vypomáhal Krompachom v tretej lige.
Za svoj najväčší trénerský úspech považuje postup s dorastencami Spišských Vlách z tretej ligy do druhej na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov.
„Hrávali sme vtedy predzápasy ligovým tímom. Či už to bolo v Prešove pred súbojom so Slovanom Bratislava, v Košiciach alebo Žiline,“ spomína Pavlik.
Pripojil ešte jeden postreh: „Keď sme s vtedajšou generáciou dorastencov cestovali do Žiliny alebo Banskej Bystrice, chlapci sa učili aj v autobuse. Okrem jedného či dvoch, všetci neskôr úspešne ukončili vysoké školy. Boli to mysliaci a poctiví ľudia.“
Úspešná generácia dorastencov Spišských Vlách. Tréner Pavlik piaty zľava v spodnom rade. (Autor: tatranspisskevlachy.weblahko.sk)
Trénujú ako v Barcelone
Od roku 1997 sú hlavnou trénerskou náplňou Eugena Pavlika futbalové prípravky.
Po skončení prípravkárskeho veku odchádza každý rok z jeho akadémie v priemere päť až šesť hráčov, ktorí následne pokračujú u žiakov v Tatrane Spišské Vlachy alebo v iných kluboch.
„Nemáme toľko hráčov ako veľké mestá, ale stále platí, že talenty sa rodia na dedinách,“ zdôraznil.
„Dvaja naši bývalí hráči, dvojičky Šimon a Adam Ondrušoví, hrávajú v Ružomberku, momentálne v kategórii U14. Viacerých chlapcov si vyhliadla Spišská Nová Ves,“ vyratúva skúsený tréner, ktorý má v akadémii aj svojich asistentov.
„Hráčov testujeme dva alebo trikrát do roka, máme na to trinásť disciplín. Patria k ním šprint na 20 m, skok z miesta, vedenie lopty medzi kužeľmi alebo hlavičkovanie. Ide o cviky na rýchlosť, obratnosť, silu i ovládanie lopty. Hráčov, samozrejme, hodnotíme aj priamo v hre,“ priblížil Pavlik.
Ocenil ústretovosť vedenia mesta i dlhoročného riaditeľa školy Pavla Gubka. „Výrazne mi pomáha aj môj asistent a niekdajší hráč Jozef Labanc. Prichádza s prvkami ako trénuje mládež v Barcelone a iných špičkových kluboch,“ poznamenal.
Vyhrali už aj veľké turnaje
Hoci prípravky na rozdiel od starších kategórií nehrávajú dlhodobú súťaž, mladé talenty zo Spišských Vlách nemajú núdzu o zápasovú konfrontáciu so súpermi.
„Staršia prípravka trénuje trikrát týždenne, mladšia dvakrát. Počas roka absolvujeme zhruba osemnásť turnajov. Niekedy ich je až 25,“ pokračuje Pavlik.
Vlašania v minulosti navštevovali Memoriál Petra Dubovského, ktorý sa im dokonca podarilo vyhrať. Od roku 2017 sa zúčastňujú celoslovenského turnaja v Kraľovanoch.
Radosť futbalistov Spišských Vlách po triumfe na turnaji v Kraľovanoch. (Autor: archív R. Mikulu)
„Na turnaji zvykne štartovať 35 tímov, hrá sa na piatich ihriskách. Chodia tam silné celky, hrali sme už s Banskou Bystricou, Šaľou, Bardejovom či Zvolenom. V roku 2019 sme turnaj vyhrali, vo finále sme porazili Benecol Košice. Vlani nám Benecol finálovú prehru vrátil,“ bilancuje.
V júni sa Spišské Vlachy predstavia v Kraľovanoch opäť, ešte predtým ich čaká - od 20. mája - turnaj v Tymbarku, partnerskom meste z Poľska.
Ferguson? Ja som Pavlik
Zo zanietenosti, akou osemdesiatnik Eugen Pavlik hovorí o futbale, je zrejmé, že je to jeho svet. Potvrdzuje to nielen rečami.
„Neviem si predstaviť život bez futbalu, to ma drží. Zatiaľ sa cítim dobre, s deťmi si zahrám. Hoci už nie naplno, lebo po tréningu cítim bolesť v ´krížoch´,“ opisuje.
Vlani dostal pruh, privodil si ho zrejme prácou na chate. „Pár dní som netrénoval, potom to už bolo v poriadku,“ vraví sťaby mladík.
Za polstoročie prešli jeho rukami mnohí výborní futbalisti.
„Matúš Výboh hrával v Lokomotíve Košice s Jánom Kozákom a ďalšími velikánmi. Nebol síce výnimočný technik, ale vynikal mimoriadnou bojovnosťou a rýchlosťou. Veľmi dobrí hráči boli aj Jozef Labanc, Ladislav Bilak, ktorý hrával v Liberci, či Jozef Komara zo Spišského Podhradia,“ vyzdvihol bývalých zverencov.
Futbalové gény sa prejavili aj v rodine. Vnuk Miroslav hrával v minulosti za Spišskú Novú Ves i MFK Košice, aktuálne študuje v Brne a nastupuje za treťoligové Krompachy. Ďalší z vnukov Ján pomáha dedovi s akadémiou, Samko v nej hráva.
A ako vníma Eugen Pavlik svoju prezývku Ferguson zo Spišských Vlách?
„Autobiografiu Alexa Fergusona mám doma, celú som ju preštudoval. Manchestru United fandím, aj keď momentálne sa mu nedarí. Spolu s Bayernom Mníchov sú to moje obľúbené tímy,“ usmial sa.
„To prirovnanie ma teší. Prišiel s ním novinár Petruška, pretože okrem štyroch rokov v Spišskom Podhradí som celý život verný Vlachom. Ja však nie som Ferguson, ale Pavlík,“ dodal charizmatický tréner.