City a PSG mali porušovať finančné fair-play, údajne ich pri tom kryl šéf FIFA

Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino (Autor: TASR/AP)
Sportnet|2. nov 2018 o 21:33

Informácie priniesol nemecký týždenník Der Spiegel.

BRATISLAVA. Kluby Manchester City a Paríž St. Germain údajne systematicky a dlhodobo porušovali finančné fair-play a súčasný prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino o všetkom vedel a oba popredné tímy pri tejto činnosti kryl.

Tieto šokujúce informácie priniesol nemecký týždenník Der Spiegel, citoval ho aj web španielskeho denníka Marca.

Nezrovnalosti vo financovaní oboch klubov vznikli už v čase, keď bol prezidentom UEFA Francúz Michel Platini.

Infantino vtedy pôsobil v štruktúrach rovnakej organizácie.

Obaja funkcionári údajne uzavreli dohodu s prezidentom PSG Nasserom Al-Khelaifim a o porušení finančného fair-play mlčali a nemali záujem o vyšetrenie vzniknutej situácie.

Zásahy do etického kódexu a znižovanie sankcií

Štyridsaťosemročný Švajčiar údajne inicioval viaceré zmeny v kritizovanej novele Etického kódexu FIFA, ktorá vstúpila do platnosti v auguste tohto roku.

Jedným z viacerých Infantinových návrhov, ktorý sa premietol do konečnej verzie novely, je aj nutnosť súhlasu hlavného vyšetrovateľa FIFA so začatím predbežného konania voči funkcionárom podozrivým z korupcie.

"Vždy som vravel, že nový etický kódex je Infantinovou prácou. Jeho konanie bolo v rozpore so stanovami FIFA," povedal podľa agentúry AFP bývalý šéf etického výboru FIFA Hans-Joachim Eckert.

Vždy som vravel, že nový etický kódex je Infantinovou prácou. Jeho konanie bolo v rozpore so stanovami FIFA.


Hans-Joachim Eckert, bývalý šéf etického výboru FIFA

Prezident FIFA mal tiež údajne ešte v roku 2014 z pozície generálneho sekretára FIFA iniciovať zmiernenie sankcií voči klubom Manchester City a Paríž St. Germain, ktorým hrozil trest vyradenia z Ligy majstrov za porušenie finančnej fair play (FFP).

Pravidlá FFP obsahovali medzi rokmi 2011 - 2013 maximálnu povolenú stratu vo výške 45 mil. eur. Celková strata PSG dosiahla v tomto období hodnotu až 218 mil., v prípade Manchestru City sa strata pohybovala na úrovni 188 mil. eur.

Vstupenky za informácie

Podozrivé je aj Infantinovo priateľstvo so švajčiarskym prokurátorom Rinaldom Arnoldom.

Ten mu mal podľa dostupných údajov za protislužbu, v podobe vstupeniek na prominentné podujatia pod záštitou FIFA, poskytnúť detaily týkajúce sa prebiehajúcich vyšetrovaní vrátane kauzy "Panama Papers".

Infantino sa zatiaľ k obvineniam nevyjadril.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: