Futbalisti Realu Madrid s trofejou pre víťaza Ligy majstrov.
Futbalisti Realu Madrid s trofejou pre víťaza Ligy majstrov. (Autor: TASR/AP)
Sportnet, TASR|1. jún 2024 o 22:57 (aktualizované 1. jún 2024 o 23:40)

Futbalisti Realu Madrid zlomili finálový zápas v záverečnej dvadsaťminútovke.

Liga majstrov - finále - Wembley (Londýn)

Borussia Dortmund - Real Madrid 0:2 (0:0)

Rozhodovali: Vinčič - Klančnik, Kovačič (všetci Slovinsko). ŽK: Schlotterbeck, Sabitzer, Hummels - Vinícius

Diváci: 86.212

Borussia Dortmund: Kobel - Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen - Can (80. Malen), Sabitzer - Sancho (87. Bynoe-Gittens), Brandt (80. Haller), Adeyemi (72. Reus) - Füllkrug

Real Madrid: Carvajal, Nacho, Rüdiger, Mendy - Camavinga, Valverde, Kroos (85. Modrič) - Rodrygo (90.+1 Militao), Bellingham (85. Joselu), Vinícius (90.+4 Vazquez)

LONDÝN. Futbalisti Realu Madrid vylepšili vlastný rekord, keď už 15. raz vyhrali Ligu majstrov. V sobotnom finále na londýnskom štadióne Wembley zdolali Borussiu Dortmund 2:0.

Nemecký tím bol väčšinu zápasu lepším tímom, ale doplatil na zahodené šance. O góly Realu sa postarali v druhom polčase Dani Carvajal a Vinícius Júnior.

Dortmund nepremenil šance, Real áno

Hráči Dortmundu sa v úvodnom polčase prezentovali paradoxne najväčšou zbraňou svojho súpera.

Tvorbu hry nechali na Madridčanov a snažili sa štartovať do rýchlych protiútokov. Real pôsobil nervózne a jeho defenzíva v úvodnej polhodine "horela".

Fotogaléria zo zápasu Borussia Dortmund - Real Madrid vo finále Ligy majstrov

Outsider duelu sa dostal do niekoľkých vyložených šancí, ale zakončenia Juliana Brandta či Karima Adeyemiho sa gólom neskončili a po strele Nicklasa Füllkruga pomohla Thibautovi Courtoisovi žrď.

Nemecký zástupca bol lepší takmer 70 minút, no svoju prevahu nedokázal pretaviť na dôležitý presný zásah a napokon dostal lekciu z efektivity. Real dokázal zúročiť obrovské skúsenosti a udrieť.

Stalo sa tak iba pár sekúnd po príchode Marca Reusa, ktorý odohral posledný duel v drese Dortmundu a v 74. minúte sa prizeral otváraciemu presnému zásahu Carvajala.

Poistku ďalšieho triumfu madridského klubu pridal v 83. minúte Vinícius Júnior, pre ktorého to bol šiesty gól v tohtoročnej edícii Ligy majstrov.

Borussia sa na malý moment nadýchla v 87. minúte, ale ich predčasnú radosť zastavilo ofsajdové postavenie zakončujúceho Füllkruga.

Hlasy po zápase

/zdroj: Nova Sport 3, uefa.com/

Thibaut Courtois, brankár Realu: "Je to neuveriteľné. Som veľmi šťastný, je to pre mňa osobne veľké víťazstvo. Prvý polčas bol veľmi náročný, súper hral veľmi dobre. Strácali sme veľa lôpt, hráči Dortmundu boli silní v protiútokoch. Počas prestávky sme si povedali pár slov, boli sme naďalej v hre. Druhá časť bola oveľa lepšia, tréner zmenil niektoré veci. Pre mňa to bola hrôzostrašná sezóna, no vyhrať Ligu majstrov v jej závere je skvelé."

Jude Bellingham, stredopoliar Realu: "Vždy som sníval o tom, že budem hrať v týchto zápasoch. Nedokážem to vyjadriť slovami. Je to najlepší večer môjho života. Nemohol som si to vysnívať lepšie. Som veľmi vďačný svojim spoluhráčom, svojej rodine, tímu, fyzioterapeutom, všetkým, ktorí sa na tom podieľali. Je to obrovské skupinové úsilie."

Gregor Kobel, brankár Dortmundu: "Momentálne sme veľmi sklamaní, čo je po takomto zápase normálne. Proti Realu Madrid asi nedostanete toľko šancí a viete, že sú vždy nebezpeční. Mali sme svoje príležitosti a musíme ich využiť. Je to stopercentný úspech, že sme tu boli a odohrali tento duel. Som hrdý na tento tím a ukázali sme, že môžeme hrať na najvyššej úrovni."

Ancelotti s rekordným zápisom

Real dosiahol po zisku titulu v španielskej La Lige na ďalšiu významnú trofej v sezóne 2023/2024, v ktorej vybojoval aj víťazstvo v domácom Superpohári.

Kouč španielskeho majstra Carlo Ancelotti sa ako prvý tréner v histórii predstavil v šiestom finále Ligy majstrov a s piatimi titulmi je na čele tabuľky koučov s najviac prvenstvami v Lige majstrov/Európskom pohári majstrov.

S AC Miláno triumfoval v rokoch 2003, 2007 a s Realom Madrid v roku 2014, 2022 a 2024. Real na tróne pre európskeho klubového šampióna nahradil vlaňajšieho víťaza Manchester City.

Štatistiky zápasu Borussia Dortmund - Real Madrid vo finále Ligy majstrov.
Štatistiky zápasu Borussia Dortmund - Real Madrid vo finále Ligy majstrov. (Autor: Sofascore.com)

Real naposledy prehral finále v roku 1983

"Biely balet" uspel vo všetkých svojich deviatich uplynulých finále Ligy majstrov.

Naďalej platí, že Real neuspel vo finále pohárovej Európy naposledy v roku 1983. Vtedy podľahol vo finále Pohára víťazov pohárov UEFA škótskemu Aberdeenu.

Úradujúci španielsky šampión našiel v 55 dueloch vo všetkých súťažiach iba jediného premožiteľa. Bol ním mestský rival Atletico Madrid, ktorý uspel proti Realu raz v pohári a raz v lige.

Dortmund sa doma trápi, vynahradil si to v Európe

Dortmund sa na domácej scéne trápil a v Bundeslige obsadil piatu priečku so stratou 27 bodov na Bayer Leverkusen. Napriek tomu si zverenci Edina Terziča nechali to najlepšie na účinkovanie v pohárovej Európe.

Svoj potenciál načrtli v skupinovej fáze, keď sa dostali na čelo nabitej F-skupiny pred Paríž Saint-Germain, AC Miláno a Newcastle United.

Skvelý vstup do súťaže vyšperkovali vo vyraďovačke, keď v nej postupne vyradili PSV Eindhoven, Atletico Madrid a v semifinále prekvapivo aj PSG.

Vo Wembley si zopakovali finálovú účasť spred 11 rokov, keď podľahli Bayernu Mníchov (1:2). Ich jediný triumf v súťaži zaznamenali ešte v roku 1997, keď vo finále zdolali Juventus Turín (3:1).

Najlepším strelcom Ligy majstrov v tejto sezóne sa stali s ôsmimi gólmi Kylian Mbappe z Paríža Saint-Germain a Harry Kane z Bayernu Mníchov.

O dva menej dosiahli Antoine Griezmann (Atlético Madrid) a Erling Haaland (Manchester City) a rovnako aj Vinicius Junior z Realu.

Vizitka Realu Madrid

• Názov: Real Madrid Club de Fútbol
  • Prezývky: Los Blancos, Los Merengues
  • Dátum vzniku: 6. marca 1902
  • Farby: biela, modrá
  • Štadión: Santiago Bernabeu (kapacita 81.044 divákov)
  • Prezident: Florentino Pérez
  • Tréner: Carlo Ancelotti (Taliansko)

Najväčšie úspechy:

• 15-krát víťaz EPM/LM (1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014, 2016, 2017, 2018, 2022, 2024)
  • 2-krát víťaz Pohára UEFA (1985, 1986)
  • 5-krát víťaz Superpohára UEFA (2002, 2014, 2016, 2017, 2022)
  • 5-krát víťaz MS klubov FIFA (2014, 2016, 2017, 2018, 2022)
  • 36-krát španielsky majster (1932, 1933, 1954, 1955, 1957, 1958, 1961, 1962, 1963, 1964, 1965, 1967, 1968, 1969, 1972, 1975, 1976, 1978, 1979, 1980, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1995, 1997, 2001, 2003, 2007, 2008, 2012, 2017, 2020, 2022, 2024)
  • 19-krát víťaz Copa del Rey (1905, 1906, 1907, 1908, 1917, 1934, 1936, 1946, 1947, 1962, 1970, 1974, 1975, 1980, 1982, 1989, 1993, 2011, 2014)

Priebeh zápasu Borussia Dortmund - Real Madrid vo finále Ligy majstrov

I. polčas:

"Žlto-čierni" zaujali ešte pred úvodným hvizdom, keď netradične vstúpili na polovicu súpera, aby potleskom pozdravili svojich fanúšikov.

Už po pár sekundách musel hru prerušiť hlavný rozhodca Slavko Vinčič, keďže na ihrisko vbehlo niekoľko fanúšikov, s ktorými si usporiadatelia nevedeli poradiť približne 120 sekúnd.

Úvodná desaťminútovka priniesla množstvo nepresností, oba tímy pôsobili nervózne. Do prvej veľkej príležitosti sa dostal v 14. minúte Dortmund.

Obranca Schlotterbeck adresoval dlhú prihrávku za obranu na Füllkruga, ktorý sa vyhol ofsajdovému postaveniu a vytvoril šancu pre Brandta.

Ten sa snažil v pokutovom území obstreliť brániaceho Carvajala, ale loptu netrafil ideálne. Defenzíva "bieleho baletu" zaspala aj v 21. minúte, keď si neustrážila nábeh Adeyemiho po dlhej prihrávke Hummelsa.

Útočník Dortmundu sa snažil obísť brankára Courtoisa, no loptu si predkopol až príliš a v zakončení ho zblokoval Carvajal. Borussia sa snažila využiť momentum, ďalšiu loptu za obrannú líniu Realu poslal Maatsen a Courtoisovi pomohla žrď po strele Füllkruga.

Adeyemi svojou rýchlosťou robil výrazné problémy na pravej strane Carvajalovi aj Rüdigerovi. Pred uplynutím prvej polhodiny sa dostal k ohrozeniu brány a Real zachránil Courtois.

Belgický brankár podržal svoj tím aj v 41. minúte, keď zo strednej vzdialenosti vyslal prudkú prízemnú strelu Sabitzer.

II. polčas:

Krátko po zmene strán mal prvú príležitosť aj Real. Priamy kop zo zaujímavej pozície spoza šestnástky zahrával Kroos, ktorého strela smerovala do horného rohu, ale pripravený Kobel predviedol skvelý zákrok.

Švajčiarsky brankár bol v permanencii aj v 56. minúte, no strelu Carvajala mu stlmil priamo do rúk brániaci Maatsen. Dortmund dokázal variovať v hre, v úvode druhého polčasu zavrel Real na jeho polovici a zmenšil prevahu Madridčanov v držaní lopty.

Ďalšiu šancu spálil po hodine hry Füllkrug, ktorý prudko hlavičkoval po výbornom centri Adeyemiho, ale Courtois stál opäť na správnom mieste. Real sa nevedel presadiť 70 minút, iba ťažko hľadal recept na kompaktnú obranu Dormundu a chýbal mu moment prekvapenia.

Ako prvý siahol po zmene tréner Terzič, v 72. minúte stiahol aktívneho Adeyemiho a na ihrisko poslal Reusa, ktorého čakali posledné minúty v drese Borussie.

Krátko po príchode futbalového "smoliara" po pár sekundách Dortmund inkasoval. Po rohovom kope si našiel loptu Carvajal a hlavou nasmeroval loptu do brány - 1:0. Definitívne zlomil odpor Borussie v 83. minúte Vinicius.

• 1955/56 Real Madrid - Reims 4:3
Domov»Futbal»Liga majstrov»Pätnásty titul je realitou. Dortmund zahadzoval šance, Ligu majstrov ovládol Real Madrid