Na Katar nedajú dopustiť. Vedenie Bayernu obhajuje kritizovanú spoluprácu

Oliver Kahn.
Oliver Kahn. (Autor: TASR/AP)
SITA|5. júl 2022 o 16:20

Oliver Kahn vraví, že spolupráca priniesla mnoho pozitívnych zmien v Katare. Konkrétny príklad však nevedel povedať.

BERLÍN. Výkonný riaditeľ nemeckého futbalového klubu Bayern Mníchov sa zastal pokračujúcej spolupráce Bavorov s Katarom.

Oliver Kahn je presvedčený, že táto kooperácia priniesla množstvo pozitívnych zmien v krajine z Perzského zálivu, ktorej zdrojom veľkého bohatstva sú zásoby ropy.

"Myslím si, že sa stalo veľa vecí. Už len to, že tu dnes sedíme a bavíme sa o tejto záležitosti, je pozitívom," odpovedal Kahn počas panelovej diskusie na otázku jedného z fanúšikov klubu ohľadom vplyvu Katarčanov v Bayerne.

Niekdajší gólman tiež upozornil, že klub mal s predstaviteľmi druhej strany mnoho rokovaní a dodal, že šport môže veľa zmeniť.

Na výzvu, aby dal konkrétny príklad, však Kahn odpovedať nedokázal. Povedal len, že on sám sa v Londýne stretol s katarskými predstaviteľmi a hovoril s nimi o rozmanitosti a tolerancii.

S jeho slovami súhlasil prezident klubu Herbert Hainer.

Katar bude na jeseň hostiť majstrovstvá sveta a dlhodobo čelí kritike za nevyhovujúce podmienky pre pracovníkov zo zahraničia, ktorí sa podieľali na výstavbe infraštruktúry potrebnej pre svetový šampionát.

"Je jasná, že sa veci nezmenia počas jednej noci. Ani demokracia v Nemecku sa nezrodila zo dňa na deň. Malo to svoj vývoj," poznamenal Hainer.

Bayern má zmluvu s Katarčanmi do roku 2023, hráči klubu nosia logo leteckej spoločnosti Qatar na rukávoch. A to sa nepozdáva priaznivcom Bavorov.

Na základe ich nespokojnosti sa konala spomenutá diskusia, ktorej hostiteľom bol bývalý nemecký ambasádor pri Organizácii Spojených národov Christoph Heusgen.

Hosťami akcie boli aj bývalý nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel, katarský veľvyslanec v Nemecku Abdulla bin Mohammed bin Saud Al Thani, za organizátorov MS 2022 Hassan Al-Thawadi.

Katarský veľvyslanec počas svojho príhovoru poukázal na obvinenia z korupcie pri pridelení MS 2006 Nemcom, za neopodstatnený označil zvýšený záujem okolia pri napojení Katarčanov vo francúzskom tíme Paríž Saint-Germain.

Napadol aj tvrdenia o smrti až 6500 pracovníkov zo zahraničia na území Kataru. "Tisícky takých úmrtí vôbec nevyšetrovali," reagoval Stephen Cockburn z organizácie Amnesty International.

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Nemecko»Bundesliga»Na Katar nedajú dopustiť. Vedenie Bayernu obhajuje kritizovanú spoluprácu