Keď sa Liverpool ponoril do tmy. Britská vláda sa ospravedlnila rodinám obetí

Spomienka na tragédiu zo štadióna Hillsborough v Sheffielde.
Spomienka na tragédiu zo štadióna Hillsborough v Sheffielde. (Autor: TASR/AP)
TASR|6. dec 2023 o 22:05

Tragédia sa stala v roku 1989.

LONDÝN. Britská vláda sa v stredu ospravedlnila rodinám 97 futbalových fanúšikov FC Liverpool, ktorí pred vyše 34 rokmi zomreli počas tragédie na štadióne Hillsborough v Sheffielde.

Zároveň sa chystá zaviesť opatrenia, aby v prípade podobnej situácie nedochádzalo k nezákonnostiam vo vyšetrovaní a k prekrúcaniu faktov.

Takzvaná "Hillsboroughská charta" by zaviazala verejné orgány vrátane polície, aby hovorili pravdu a proaktívne spolupracovali pri oficiálnych vyšetrovaniach v prípadoch verejných katastrof. Informovala o tom agentúra AP.

"Rodiny obetí z Hillsborough utrpeli viaceré nespravodlivosti. Strata 97 životov, neodpustiteľná inštitucionálna obrana verejných orgánov. Je mi veľmi ľúto, čím si prešli," uviedol britský premiér Rishi Sunak.

Jedna z najväčších športových tragédií sa udiala 15. apríla 1989 počas semifinále FA Cupu medzi Liverpoolom a Nottinghamom Forest na Hillsborough Stadium.

Polícia vtedy vpustila na už preplnenú tribúnu fanúšikov Liverpoolu niekoľko tisíc ďalších priaznivcov. Vypukla obrovská tlačenica, v ktorej ušliapali 96 ľudí a viac ako 700 bolo zranených.

Fanúšikovia Liverpoolu si transparentom uctili pamiatku tragédie z Hillsborough.
Fanúšikovia Liverpoolu si transparentom uctili pamiatku tragédie z Hillsborough. (Autor: TASR/AP)

Nešťastie potom viedlo k prijatiu rozsiahlych bezpečnostných opatrení na futbalových štadiónoch v celej Veľkej Británii. Andre Dewine neskôr v júli 2021 zomrel na následky tragédie a bol jej 97. obeťou.

Obvinenia vyplynuli z dvoch separátnych vyšetrovaní, ktoré skúmali príčiny tragédie (15 obvinených) i následné marenie výkonu spravodlivosti v dôsledku údajného zakrývania zo strany polície (8 obvinených).

Vyšetrovanie prípadu obnovili až v roku 2012, keď zrušili pôvodný verdikt súdu, podľa ktorého prišli fanúšikovia o život nešťastnou náhodou. Predchádzal tomu masívny tlak a kampane zo strany príbuzných obetí.

Porota v anglickom meste Warrington napokon rozhodla, že fanúšikovia boli "nezákonne zabití" v dôsledku chýb polície a záchranných zložiek.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Anglicko»Keď sa Liverpool ponoril do tmy. Britská vláda sa ospravedlnila rodinám obetí