Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

Ferencváros je medzi smotánkou. Vďaka odchovancovi, ktorý skončil

Futbalisti Ferencvárosu oslavujú postup do Ligy majstrov po remíze 0:0 s nórskym Molde. (Autor: SITA/AP)
Prémiový obsah
Titanilla Bőd|30. sep 2020 o 19:41

Maďarský tím bude v Lige majstrov po 25 rokoch.

BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. „Odkopnite, vykopnite… Bodaj by lopta nikdy nespadla...” Týmito slovami komentoval záverečný nápor futbalistov Molde proti Ferencvárosu Budapešť v odvete play off Ligy majstrov komentátor maďarskej verejnoprávnej televízie István Hajdú B., známy svojimi vtipnými hláškami.

O zopár minút dodal: „Prisahám, budem fandiť Nórom v Európskej lige!”

Molde v záverečnej dvadsaťminútovke mohutne dobíjal bránu domácich. Dénesa Dibusza však neprekonali.

Ferencváros v Groupama Aréne uhral proti nórskemu súperovi remízu 0:0 a keďže pred týždňom v Molde sa zrodila remíza 3:3, maďarský majster postúpil vďaka väčšiemu počtu gólov na ihrisku súpera.

Po stopách legendárneho tímu

Maďarský tím si zahrá skupinovú fázu najprestížnejšej európskej súťaže iba tretí raz. V sezóne 2009/2010 sa do nej kvalifikoval Debrecín. Úplne prvý raz sa to podarilo presne pred 25 rokmi práve Ferencvárosu.

Ten tím sa stal legendárnym. V kvalifikácii vyradili mužstvo s najvyšším renkingom, Anderlecht. V Bruseli zvíťazil Ferencváros 1:0, na starom štadióne na Üllői út v Budapešti udržali remízu 1:1.

V skupine na nich čakal obhajca titulu Ajax Amsterdam, slávny Real Madrid a švajčiarsky Grashoppers.

„Hohó, hohó, hohó! Vincze Ottó!” Nadšený výkrik slávneho komentátora, už nebohého Jenőa Knézyho, si pamätá veľká väčšina priaznivcov maďarského futbalu. Je to kolektívny zážitok celej generácie. Ottó Vincze mal len 21 rokov, keď v Zürichu skóroval dvakrát a Ferencváros v prvom kole zvíťazil 3:0.

Prestížna európska súťaž bola pritom pre maďarský tím celkom nová a neznáma. Tlačový šéf vtedajšieho tímu Attila Ballai v dokumentárnom filme pri príležitosti 25. jubilea porozprával historku, ako ich privítali v Zürichu miestni funkcionári:

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Titanilla Bőd deväť rokov viedla športové oddelenie a bola zástupkyňou šéfredaktora v denníku Új Szó. Reportérsky pokrývala z miesta diania štyri olympiády. Okrem futbalu je jej druhou srdcovkou krasokorčuľovanie, od roku 2004 nechýbala ani na jednom európskom šampionáte. V tíme Sportnetu pôsobí od augusta 2020.

Súvisiace články