Radosť hráčov tímu Dinamo Záhreb. (Autor: TASR/AP)

AKTUALIZOVANÉ o 23:00

LONDÝN. Futbalisti tímov Arsenal Londýn, AS Rím, FC Granada, Dinamo Záhreb a neskôr večer Slavia Praha, Manchester United, FC Villarreal a Ajax Amsterdam postúpili do štvrťfinále Európskej ligy UEFA 2020/2021.

Žreb štvrťfinále, semifinále a finále je na programe v piatok 19. marca.

Dráma v zápasoch anglických mužstiev

Hráči Arsenalu vo štvrtok prenikli do elitnej osmičky napriek domácej prehre s Olympiakosom Pireus 0:1. Londýnčania mali pohodlný náskok z prvého zápasu (3:1).

Na začiatku druhého polčasu sa presadil hosťujúci El Arabi a dal duelu zápletku. Domáci mali viacero šancí na vyrovnanie, no nevyužili ani vylúčenie hosťujúceho Baa z 82. minúty. Napriek tomu im to stačilo na postup.

Sklamaný Jose Mourinho na štadióne v Záhrebe.
Sklamaný Jose Mourinho na štadióne v Záhrebe. (Autor: TASR/AP)

Tottenham Hotspus prehral v Záhrebe s Dinamom v riadnom čase 0:2 a muselo sa predlžovať.

Postupové karty v Záhrebe zamiešal v 62. minúte domáci Oršič exportnou obaľovačkou z hranice šestnástky do ľavého horného rohu bránky Spurs. Ten istý hráč zmazal stratu Chorvátov v 83. minúte, keď nikým nekrytý v šestnástke hostí tvrdou bombou využil presnú prihrávku od spoluhráča.

Fantastický večer uzavrel chorvátsky útočník Mislav Oršič v predĺžení, keď zavŕšil hetrik a vybojoval pre Dinamo postup do štvrťfinále.

Z postupu sa radoval Manchester United, ktorý triumfoval na San Sire nad AC Miláno 1:0. Domácim nepomohol ani návrat Zlatana Ibrahimoviča, ktorý proti bývalému klubu nastúpil ako striedajúci hráč v 65. minúte.

Jediný gól stretnutia strelil v 49. minúte Paul Pogba. Prvý duel európskych gigantov v Anglicku sa skončil 1:1.

Hromada napodobnil Stocha

Z postupu sa tešil aj slovenský reprezentant Jakub Hromada, ktorý hral v drese Slavie Praha do 58. minúty na ihrisku Glasgowa Rangers. Český majster vyhral 2:0, doma remizoval v prvom zápase 1:1.

Na Ibroxe gólovo udrel český majster už v 14. minúte, keď Olayinka prudkou hlavičkou poslal loptu presne k pravej žrdi. V ďalšom priebehu to bol najmä boj s množstvom súbojov.

(Autor: SofaScore.com)

V druhom dejstve striedajúci domáci Roofe dostal červenú kartu len po šiestich minútach pobytu na ihrisku, keď vysokou nohou kopol do hlavy brankára Kolářa a spôsobil mu krvavé zranenie. Nahradiť ho musel 18-ročný mladík Vágner.

Hostia ale zápas napokon zvládli perfektne, pretože v 73. minúte dostal po faule druhú žltú a následne červenú kartu domáci Balogun a z následného priameho kopu výstavne trafil Stanciu.

Slavia sa tak po dvoch rokoch opäť predstaví vo štvrťfinále Európskej ligy, vtedy bol jediným Slovákom v tíme Miroslav Stoch.

Podľa portálu SofaScore.com bol najlepším hráčom zápasu Lukáš Provod, kolega Slováka Jakuba Hromadu zo stredu poľa.

Zápasy v exile

Molde nastúpilo proti Granade v Puskásovej Aréne v Budapešti. Úvodný polčas vyhralo 1:0, keď si dal vlastný gól Vallejo. Účastník La Ligy vyrovnal v 72. minúte, keď sa po centri na bližšiu žrď presadil hlavou Soldado. V 90. minúte rozhodol o triumfe domácich z penalty Hestad.

V Kyjeve sa domáci Šachtar Doneck snažil aktívne dostať AS Rím do úzkych, ale nevedel si vytvoriť súvislejší tlak. Na začiatku druhého dejstva aj so šťastím hlavou otvoril skóre hosťujúci Mayoral v 48. minúte.

Domácim sa podarilo odpovedať o desať minút, keď Moraes v páde dorazil hlavičkovú prihrávku spoluhráča na zadnej tyči. Mayoral ale v 72. minúte strelil druhý gól a rozhodol o triumfe a postupe účastníka Serie A.