Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Jedlo dostávajú pred dvere. Kajakárov zavreli v lodenici

Skupina rýchlostných kanoistov, ktorá sa vrátila z Kalifornie, je v karanténe v komárňanskej lodenici. (Autor: József Stefankovics )
Boris Vanya|Publikované 16. mar 2020 o 16:32

Erik Vlček verí, že sú všetci zdraví.

Rozhovor pre denník SME:

Členovia slovenského štvorkajaka a ďalší rýchlostní kanoisti sa vrátili z prípravného kempu v Kalifornii predčasne. Od nedele sú v karanténe v komárňanskej lodenici.

"Verím, že po štrnástich dňoch sa všetci dostaneme zdraví von, inak by nastali ďalšie komplikácie," hovorí olympijský medailista ERIK VLČEK.

Ako dlho ste ešte plánovali trénovať v Kalifornii?

Mali sme tu byť do 4. apríla, dovedna päť týždňov.

Kedy ste začali premýšľať o predčasnom návrate?

Začiatkom minulého týždňa. Boli tam s nami aj českí kanoisti, ktorí odleteli domov o dva dni skôr, to bol ďalší signál zamyslieť sa nad tým, čo robiť. Či je lepšie zostať, alebo sa vrátiť domov.

V piatok ráno sme dostali e-mail, že nám zväz kúpil letenky do Európy, čo sa napokon ukázalo ako najlepšie riešenie.

Ako vyzerala situácia v Newport Beach v súvislosti s koronavírusom?

Od pondelka zatvorili školy a v obchodoch bolo vidieť väčší dopyt po niektorých druhoch tovaru, ale pre nás bolo kľúčové, že v piatok popoludní sa obmedzenia dotkli už aj klubu, v ktorom sme trénovali.

Kto je v karanténe

  • Samuel Baláž
  • Erik Vlček
  • Csaba Zalka
  • Adam Botek
  • Mariana Petrušová
  • Gábor Jakubík
  • Márk Meszlényi
  • Viktor Demin
  • tréner Peter Likér
  • masér Igor Viszlay
<>

Ákos Gacsal, ktorý so skupinou trénoval, žije s rodičmi v Maďarsku, karanténa na neho nevzťahuje.

Mohli sme ísť ešte na vodu, lebo kajaky boli uložené vonku, ale už sme sa nedostali do šatní či do posilňovne, lebo klub zatvorili. A to boli len prvé opatrenia, ktovie, čo bude nasledovať.

Okamžitý návrat domov je lepší aj zo športového hľadiska.

Prečo?

Je lepšie absolvovať štrnásťdňovú karanténu čím skôr, radšej teraz ako v apríli. Pre kajakárov znamená taká pauza, ako keby začali jazdiť odznovu, stratíte cit v rukách a podobne.

Dúfam, že po týchto štrnástich dňoch sa všetci dostaneme zdraví von, inak by nastali ďalšie komplikácie. Zatiaľ sme všetci v poriadku, nikto nemá žiadne príznaky zdravotných problémov.

Cestovali sme však vo väčšej skupine, sme v karanténe desiati, tak veríme, že sa nikto nenakazil. Dávali sme si veľký pozor. Všetci sme mali ochranné rúška, umývali sme si ruky, dezinfikovali, čo sa dalo.

Ako ste sa presunuli z viedenského letiska vo Schwechate?

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Boris Vanya je šéfredaktorom Sportnet.sk. V rokoch 1995 až 2014 pôsobil v denníku Pravda, potom rok v denníku Šport a od roku 2015 v denníku SME. Olympijskú atmosféru zažil v Turíne, Pekingu, Londýne a Soči, ako reportér sa zúčastnil aj na MS v hokeji 2005, 2007 a 2011, na Svetovom pohári v hokeji 2004 a na niekoľkých MS v rýchlostnej kanoistike.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.