Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Mintálová si zabezpečila účasť na olympiáde v Tokiu, Grigar mal smolu

Eliška Mintálová. (Autor: TASR)
TASR|8. máj 2021 o 11:55 (aktualizované 8. máj 2021 o 15:40)

Adam Gonšenica postúpil pri premiére do finále.

ME vo vodnom slalome Ivrea - finále

Ženy - K1

1.

Corinna Kuhnleová

Rakúsko

91,42 s (0)

2.

Eve Terceljová

Slovinsko

91,89 s (0)

3.

Ricada Funková

Nemecko

95,34 (4)

11.

Eliška Mintálová

Slovensko

99,58 (4) - semifinále*

17.

Jana Dukátová

Slovensko

103,27 (2) - semifinále*

Muži - K1

1.

Vít Přindiš

Česko

81,90 s (0)

2.

Giovanni de Gennaro

Taliansko

82,65 s (0)

3.

Peter Kauzer

Slovinsko

82,92 (0)

8.

Adam Gonšenica

Slovensko

89,87 (0)

15.

Martin Halčin

Slovensko

85,89 (2) - semifinále*

34.

Jakub Grigar

Slovensko

32,67 (50) - semifinále*

*nepostúpili do finále

IVREA. Slovenský kajakár Adam Gonšenica obsadil 8. miesto na ME vo vodnom slalome. V sobotnom finále sa vyhol trestným sekundám, za víťazom Vítom Přindišom z Česka zaostal o 7,97 sekundy.

Striebro vybojoval v Ivrei domáci Talian Giovanni de Gennaro s mankom 0,75 s. Tretí bol Slovinec Peter Kauzer (+1,02).

Dvadsaťjedenročný Gonšenica bol jediným slovenským zástupcom v elitnej desiatke K1, keď sa kvalifikoval v semifinále z poslednej možnej priečky.

"Musím priznať, že to bolo náročné. Asi prvý raz som pocítil nervozitu, jemne zviazané ruky. Chcel som zájsť bez ťukov, to sa podarilo. Bohužiaľ, niektoré pasáže mi nevyšli, tým pádom bol ten čas horší," uviedol debutant na ME Gonšenica pre canoe.sk.

Slovenská kajakárka Eliška Mintálová sa predstaví na olympijských hrách v Tokiu.

Miestenku získala na ME vo vodnom slalome v internej kvalifikácii na úkor Jany Dukátovej. Ani jedna sa však neprebojovala do finále.

Tri sekundy od postupu

Mintálovej ušla účasť medzi najlepšou desiatkou iba o osem stotín, keď bola so štyrmi trestnými sekundami jedenásta. Na víťazku Maialen Chourrautovú zo Španielska stratila 3,15 sekundy.

Dukátovej jazda nevyšla, hoci "ťukla" iba raz, bola výrazne pomalšia a skončila na 17. mieste s mankom 6,84 sekundy na Chourrautovú.

Finále následne vyhrala Rakúšanka Corinna Kuhnleová.

Slovenky vybojovali miestenku na olympiáde už pred dvoma rokmi na majstrovstvách sveta. V Ivrei sa rozhodovalo, ktorá pocestuje do Japonska.

V hre zostali iba Dukátová a 22-ročná Mintálová, ktorú čaká premiéra pod piatimi kruhmi. Okrem nej má istotu účasti v Tokiu iba jej kolega z K1 mužov Jakub Grigar.

"Je to také zvláštne, keďže som skončila jedenásta, ale zároveň som si vypádlovala miestenku do Tokia, takže je to pre mňa veľká emócia," povedala Mintálová na facebooku Slovenskej kanoistiky.

Tridsaťosemročná Dukátová bola sklamaná, že sa nepredstaví v Tokio, ale pre canoe.sk priznala, že zdravotný stav ju limituje: "Drela som dva roky na maximum, nakoniec to nestačilo.

Moje telo, chrbtica je už taká opotrebovaná, že to bol veľakrát boj a ja už cítim, že už nedokážem zájsť tak stabilne ako v minulosti. Viem ísť rýchlo, čo sa potvrdilo aj v kvalifikácii, keď som šla rýchlo a dynamicky, ale nie je to už pravidlo každej jednej jazdy."

Smola Grigara

V K1 mužov sa medzi elitnú desiatku dostal iba Adam Gonšenica, ktorý v semifinále zaostal za víťazom Felixom Oschmautzom z Rakúska o 3,68 sekundy.

Veľkú smolu mal Jakub Grigar, ktorý prišiel do cieľa na priebežnom druhom mieste, ale dodatočne mu pripísali 50-sekundovú penalizáciu za minutú tretiu bránku.

"Neviem ani, kde som ju dostal, takže to neviem zhodnotiť. Myslím si, že to bola fajn jazda, nebola to ľahká trať, ak som niekde dostal päťdesiatku, som zvedavý, ako to vyzeralo," povedal na facebooku Slovenskej kanoistiky Grigar, ktorý už mal istotu štartu na olympiáde: "Stále sú to majstrovstvá Európy, takže stresy boli, chcel som niečo zajazdiť."

Tretí slovenský kajakár Martin Halčin bol pätnásty s mankom 5,01 s na víťaza. Finále kajakárov sa začalo od 14.41 h.

Súvisiace články