Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Davis Cup proti Ukrajine: Zelenay vymenil Lacka

(Autor: SITA)
SITA|15. sep 2011 o 12:32

Mečíř uprednostnil Zelenaya pred Lukášom Lackom: "Paľo je lepší antukár," vysvetľuje kapitán slovenského tímu.

BRATISLAVA. Na piatkovú úvodnú dvojhru stretnutia Slovensko - Ukrajina v rozhodujúcom 2. kole play-off o zotrvanie v I. skupine euroafrickej zóny Davisovho pohára tenisových reprezentačných družstiev mužov na antuke pod odtiahnutou strechou Sibamac arény NTC v Bratislave o 14.00 h nastúpia jednotka domácich Martin Kližan a za hostí prekvapujúco Iľja Marčenko.

Po nich sa predstavia druhý slovenský singlista Pavol Červenák a líder ukrajinského tímu Sergij Stachovskij. Rozhodol o tom štvrtkový žreb v dejisku po tom, ako kapitáni Miloslav Mečíř a Orest Tereščuk nahlásili definitívne štvorice.

Kližan chce oplatiť Stachovskému prehru

"Medzi postom jednotky a dvojky je podľa mňa jediný rozdiel, že jednotka hrá v nedeľu prvá. Iľju Marčenka, proti ktorému nastúpim v piatok, som dlhšiu dobu nevidel v akcii. Vinou zranenia kolena chýbal na turnajoch. Keď je však v tíme, určite bude fit a pripravený na náš zápas, na ktorý sa veľmi teším," poznamenal Kližan. Červenák si bude chcieť vylepšiť bilanciu so svojím piatkovým súperom:

"So Sergijom Stachovským som naposledy prehral v domácej extralige družstiev z mečbalu. Rád by som mu to v piatok odplatil. Navzájom sa veľmi dobre poznáme, očakávam kvalitný a vyrovnaný zápas."

Stachovskij sa neobáva prípadnej únavy, keďže by mal byť vyťažený počas všetkých troch hracích dní: "Pre mňa nie je nič nezvyčajné hrať v Davisovom pohári počas všestkých troch dní. Som na to zvyknutý a považujem to za normálnu situáciu. Všetci v našom tíme sa tešíme na pekný zápas a dúfame v konečný úspech.

"Minulý týždeň vo francúzskom St. Rémy nebolo všetko podľa mojich predstáv, ale vzhľadom na okolnosti som zahral celkom solídne a bol som pomerne spokojný. Na bratislavskom dvorci som sa na tréningoch cítil dobre. Som stopercentne fit, budem naplno bojovať a chcem hrať i vyhrávať," povedal na margo svoje formy a pripravenosti Marčenko.

V porovnaní s predbežnými nomináciami je zmenou na slovenskej strane pribudnutie Igora Zelenaya k ďalšiemu špecialistovi na štvorhru Filipovi Poláškovi namiesto Lukáša Lacka.

Práve Polášek so Zelenayom budú hrať v sobotu od 14.00 h v deblovej časti tohto "záchranárskeho" súboja proti tandemu Sergej Bubka - Stachovskij.

"Nebolo to ľahké rozhodovanie, dlho som musel rozmýšľať. Lukáša však trochu bolela noha a povrch sme v princípe volili práve pre antukárov, pričom Paľo na tomto podklade dosahoval lepšie výsledky," vysvetlil svoje rozhodnutie Mečíř.

Tereščuka zloženie tímu SR nezaskočilo: "Nemôžem povedať, že by zmena v slovenskom tíme bola pre nás nejakým veľkým prekvapením. Čakali sme to. Pavol Červenák mal teraz lepšie výsledky na antuke a Igor Zelenay je kvalitným deblistom, pričom je nám jasné, že domáce družstvo sa spolieha na bod zo štvorhry."

"Ani ja som nemal ľahké rozhodovanie o pozícii singlovej dvojky, ale Iľja Marčenko je po pauze hladný po úspechoch a pripravený bojovať. Navyše Sergeja Bubku som chcel pošetriť na sobotňajšiu štvorhru."

Nedeľný program začína duelom Kližan - Stachovskij

V nedeľu od 13.00 h sa najprv stretnú líder tohtosezónneho challengerového svetového rebríčka ATP Kližan s držiteľom štyroch trofejí z hlavného profesionálneho okruhu Stachovským a po nich Červenák s Marčenkom. Počas víkendu však ešte môžu na základe pravidiel tejto súťaže pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) nastať zmeny v nomináciách. V ukrajinskom kádri je ešte Arťom Smirnov.

Ide o premiérový duel Slovenska a Ukrajiny v Davisovom pohári. Obom tímom - zhodne pre neharmonické vzťahy s národnými zväzmi - chýbajú hráči, ktorí sú podľa postavenia v renkingu dvojhry terajšími lídrami svojich krajín: Karol Beck a Alexandr Dolgopolov. V oboch prípadoch to znamená, že si zatvárajú dvere na olympijské hry 2012 v Londýne na wimbledonskej tráve pre nesplnenie jednej z kvalifikačných podmienok.

Tím SR nemôže rátať ani so svojou deblovou jednotkou, pretože Michal Mertiňák má dlhodobé problémy s vysunutou platničkou medzi štvrtým a piatym stavcom. Naposledy chýbal v septembri 2009 doma proti Macedónčanom, keď po dohode s Mečířom dal prednosť turnajovému programu vzhľadom na šancu kvalifikovať sa na "výberový" koncoročný šampionát vo štvorhre do londýnskej haly O2 Arena, čo sa mu napokon aj podarilo.

Spomenutý zápas s Macedónčanmi - rozlúčkový s najcennejším dresom pre Dominika Hrbatého - bol zároveň stále posledným, v ktorom v družstve SR neboli dvaja vyložení deblisti.

Zelenay v minulosti hral iba raz už v roku 2003 proti Luxembursku. Červenák si vyžiadal pozornosť v polovici júla nečakaným prienikom z kvalifikácie až do hlavnej súťaže na augustovom podujatí ATP World Tour práve na antuke v nemeckom Stuttgarte. V Davis Cupe zatiaľ jediný raz nastúpil v apríli 2007 v Macedónsku už za nezvratného stavu v prospech hostí.

Porazený tím spadne do "tretej ligy"

Zdolaný tím bude v sezóne 2012 hrať v II. skupine euroafrickej zóny, teda "III. lige" v hierarchii súťaže. Slovensko bolo v roku 2005 vo finále svetovej skupiny. Pre Ukrajinu je dosiaľ najväčším úspechom v "šalátovej mise" prienik do duelu o elitnú šestnástku v roku 2009.

Slováci hrajú o zotrvanie v I. skupine euroafrickej zóny tretí rok v rade. Predvlani zvládli spomenutý domáci záchranársky duel s Macedónčanmi (5:0), minulý rok zvíťazili v Bielorusku 4:1. V apríli 2011 neuspeli v 1. kole I. skupiny euroafrickej zóny v Portugalsku (1:4).

V "III. lige" naposledy účinkovali v sezóne 1996. Ukrajina sa dostala do tohto stretnutia marcovou domácou prehrou 2:3 s Holandskom, keď na kurte boli Stachovskij, Marčenko a Bubka a káder dotváral Ivan Sergejev. Ukrajinci naposledy triumfovali na antuke v júli 2003 proti Pobrežiu Slonoviny, odvtedy ťahajú na tomto povrchu sériu štyroch prehier.

Hlavným rozhodcom stretnutia je Egypťan Wael Abbas, empajrovými Britka Lucy Grantová a domáci Michal Varmus. Vstupenky do hľadiska s kapacitou 4000 divákov stoja na piatok i na nedeľu 10 eur a na sobotu 5 eur.

Program stretnutia Slovensko - Ukrajina:

Piatok 16. septembra (14.00 h):

Dvojhry:

Martin Kližan - Iľja Marčenko

Pavol Červenák - Sergij Stachovskij

Sobota 17. septembra (14.00 h):

Štvorhra:

Filip Polášek, Igor Zelenay - Sergej Bubka, Sergij Stachovskij

Nedeľa 18. septembra (13.00 h):

Dvojhry:

Martin Kližan - Sergij Stachovskij

Pavol Červenák - Iľja Marčenko

Súvisiace články