Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Dával góly a aj tak nehrával. Slovák v Nórsku skončil

Tomáš Malec (vpravo) zatiaľ trénuje s Trenčanmi. Verí však, že do zahraničia sa čoskoro vráti. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|Publikované 31. júl 2015 o 00:18

Uprednostňovali pred ním iných. Vynútený odchod mu nikto nevysvetlil. Aj napriek tomu tvrdí, že mu rok v Nórsku v mnohom pomohol a nevylučuje, že sa do Trondheimu vráti - v inom drese.

TRENČÍN. Zo Slovenska v auguste minulého roka odchádzal Tomáš Malec ako kráľ ligových strelcov. V drese AS Trenčín si zahral aj Európsku ligu a strelil gól anglickému Hull City.

Je mladý, vysoký, vie sa presadiť v súboji a jeho výkony neušli pozornosti v slávnom Rosenborgu Trondheim. Do silovejšieho ponímania futbalu v Nórsku, plného centrovaných lôpt sa Malec ideálne hodil.

„Prirovnal by som to k holandskej lige, ale v Nórsku je to tvrdšie. Hra je rýchlejšia ako u nás a s množstvom súbojov. Na defenzívu sa až tak nepozerá a napríklad v porovnaní s Trenčínom je tam oveľa viac nakopávaných lôpt,“ popisuje Malec štýl nórskeho ligového futbalu.

Aj napriek tvrdosti a bojovnosti, ktorou sa severský futbal vyznačuje, je Nórsko z tejto stránky aj plné paradoxov.

„Napríklad proti Trondheimu sa chce každý vytiahnuť, ale keď vyhrávate 2-3:0 zvyknú to súperi zabaliť,“ hovorí Malec.

Nóri sú chránení

Po príchode s jeho výkonmi v klube panovala veľká spokojnosť. Popri reprezentačnom útočníkovi Alexandrovi Sӧderlundovi sa však nikdy nedokázal naplno presadiť, nedostal príležitosť. V lige ani raz nenastúpil v základnej jedenástke.

Keď sa trénera pýtal, prečo nehráva, nedostal odpoveď. No keď hral, najmä v Nórskom pohári, strieľal góly.

„Keď dá človek tri góly a hrá dobre a ďalšie tri zápasy nehrá ani minútu, je to ťažké. Potom som dal v pohári znova hetrik a znova som nehral. Tréner mi nevytýkal nič, práveže bol spokojný, no aj tak nastupoval on,“ spomína Malec.

S ofenzívnou jednotkou Rosenborgu, Sӧderlundom, mal aj napriek prirodzenej rivalite a boju o miesto v zostave dobré vzťahy. No nemuselo tomu tak byť.

„Bol vždy v pohode, ale je to aj tým, že cítil dôveru trénera, pretože aj keď tri-štyrikrát nedal gól vedel, že bude hrať,“ spomína na svojho rivala Malec.

Malec si Nórsko obľúbil nie len vďaka

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články