Ion Izagirre

Španielsko

Cofidis

+ 1:02 min

LAGOS DE COVADONGA. Španielsky cyklista Marc Soler z tímu UAE Emirates zvíťazil v utorkovej 16. etape pretekov Vuelta a Espaňa.

V 181,5 km dlhých pretekoch z Luanca na Lagos de Covadonga triumfoval pred Talianom Filippom Zanom (Jayco - Alula) a Britom Maxom Pooleom (DSM).

Na čele poradia figuruje naďalej Austrálčan Ben O'Connor, ale trojnásobný šampión Primož Roglič naňho stráca už len päť sekúnd.

Z pretekov musel po nepríjemnom páde odstúpiť líder bodovacej i vrchárskej súťaže Wout van Aert z tímu Visma - Lease a Bike.

Priebeh 16. etapy Vuelta a Espaňa 2024

Po voľnom dni čakala cyklistov horská etapa s finišom na Lagos de Covadonga.

Van Aert, víťaz 3., 7. i 10. etapy, spadol už na začiatku utorkových pretekov. Spočiatku sa však vzchopil a doháňal minútovú stratu na pelotón.

O úniky sa postupne pokúšalo niekoľko skupín, no úspešnejšia bola až skupina pätnástich jazdcov po zhruba 30 kilometroch. V nej figuroval Van Aert či kolegovia z UAE Emirates Isaac Del Toro, Jay Vine a Soler.

Náskok úniku rástol až na približne 10 minút a na vrchárskej prémii Mirador el Fito si 10 bodov pripísal van Aert.

Sto kilometrov pred cieľom sa to pre Belgičana vyvíjalo dobre, po zjazde mal pred zvyškom skupiny náskok 38 sekúnd. Tá ho dobehla ešte pred stúpaním na Collada Llomena, kde sa opäť tešil z triumfu.

Kľúčový moment pre van Aerta prišiel počas zjazdu, keď nezvládol zákrutu a druhýkrát skončil na zemi. Najprv naskočil na náhradný bicykel a skúsil pokračovať, ale pre opuchnuté koleno musel predčasne odstúpiť.

Pred Lagos de Covadonga bola vpredu dvanástka jazdcov.

Asi 7 km pred cieľom zaútočil Soler s Pooleom v tesnom závese, Brit však Španielovo tempo neudržal. Medzitým v skupine favoritov zaútočil Mikel Landa.

Postupne ho dobehla skupina s Rogličom a O'Connor v červenom, ktorý sa na atakujúcich pretekárov nevedel dotiahnuť, začal zo svojho náskoku na čele celového poradia strácať.

Víťazstvo tak bral osamotený Soler a na konto si pripísal celkom tretí etapový triumf z Vuelty. Celkovo to bolo pre neho siedme víťazstvo v kariére.

"Naozaj som bol veľmi aktívny a dnes som konečne dokázal prísť do cieľa ako prvý. Max Poole bol naozaj silný, ale skúšal som to znovu a znovu a vyšlo to.

V úniku bolo veľa kvalitných pretekárov a vedel som, že musím byť útočný a vo finále to vyšlo. Víťazstvo venujem svojej žene a rodine.

Nie som jazdec, ktorý by vyhrával veľa, takže toto víťazstvo je samozrejme výnimočné," uviedol Španiel v cieli.

+2:18 min

Domov»Cyklistika»Smutný koniec Van Aerta, po dvoch pádoch musel odstúpiť. Roglič stráca už len 5 sekúnd