Mala to byť najľahšia etapa Gira. Chladoňová však spadla a neskôr nastala panika

Slovenská cyklistka Viktória Chladoňová počas Giro d'Italia 2025.
Slovenská cyklistka Viktória Chladoňová počas Giro d'Italia 2025. (Autor: Visma-Lease a Bike/ instagram)
Miroslav Kováčik|10. júl 2025 o 15:20

Viktória Chladoňová si udržala 21. miesto v celkovom poradí.

Giro d'Italia Women 2025

5. etapa (Mirano - Monselice, 120 km):

1.

Lorena Wiebesová

Holandsko

SD Worx - Protime

2:39:08 h

2.

Marianne Vosová

Holandsko

Visma-Lease a Bike

+ 0 s

3.

Liane Lippertová

Nemecko

Movistar

+ 0 s

4.

Lotte Kopecká

Belgicko

SD Worx - Protime

+ 0 s

5.

Marlen Reusserová

Švajčiarsko

Movistar

+ 0 s

6.

Elisa Longová Borghiniová

Taliansko

UAE Team ADQ

+ 0 s

33.

Viktória Chladoňová

Slovensko

Visma-Lease a Bike

+ 1:42 min

53.

Nora Jenčušová

Slovensko

BePink - Imatra - Bongioanni

+ 1:42 min

MONSELICE. Holandská šampiónka Lorena Wiebesová zaznamenala svoje druhé etapové víťazstvo na tohtoročných pretekoch Giro d'Italia Women.

Po tom, čo ovládla tretiu etapu, sa tešila aj v piatej. Opäť sa v závere šprintovalo z malej skupiny a 26-ročná cyklistka predviedla najlepšie zrýchlenie.

Svoju zbierku víťazstiev zveľadila už na číslo 107. V tejto sezóne to bol pre ňu štrnásty triumf, pričom druhá Demi Volleringová ich má o štyri menej.

"Celý tím odviedol skvelú prácu. Najskôr sme kontrolovali únik a potom sme spolu s tímom UAE rozdelili pelotón. Mali sme vpredu veľa dievčat, čo bolo veľmi dobré a potom sme to museli dokončiť. 

Barbara (Guarischiová) a Lotte (Kopecká) mi opäť pripravili pozíciu na šprint. Je skvelé ich mať," povedala v cieli aktuálna líderka bodovacej súťaže. 

VIDEO: Záver 5. etapy pretekov Giro d'Italia Women 2025

Etapa z Mirana do Monselice mala 120 rovinatých kilometrov, ktoré nahrávali šprintérskemu dojazdu. Na pohľad najľahšia etapa tohto Gira sa však išla v štýle "rýchlo a zbesilo" s priemernou rýchlosťou 45,2 km/h. 

Prvá nepríjemnosť nastala 64 km pred cieľom, keď došlo k pádu viacerých cyklistiek. Medzi nimi bola aj Viktória Chladoňová, či líderka tímu Visma-Lease a Bike a víťazka 32 etáp na Giro d'Italia Marianne Vosová. 

Obe sa za pomoci tímových kolegýň dostali späť do pelotónu, no keď 53 km pred páskou zaútočil na vetre UAE Team ADQ, mladá Slovenka zostala vzadu.

Vosovej sa podarilo dostať do vedúcej 20-člennej skupiny, ktorej tempo držali na vysokej úrovni okrem UAE aj jazdkyne tímu SD Worx - Protime. Na čele totiž nechýbal ani dres úradujúcej majsterky Európy. 

V pelotóne nastala panika a hoci sa viaceré tímy veľmi snažili, odstup neklesal. Doplatili na to najmä Giganteová, Niedermaierová a Rooijakkersová, ktoré boli v celkovom poradí od tretieho do piateho miesta.

Jazdkyne tímu Visma sa do sťahovania náskoku nezapájali, keďže vpredu mali dve zástupkyne, vrátane Vosovej, ktorá patrila k favoritkám etapy. 

Legenda cyklistiky si v závere našla zadné koleso Wiebesovej, ale tá potvrdila, že práve po Vosovej prebrala rolu najrýchlejšej ženy svetového pelotónu.  

Skupina, v ktorej bola aj druhá slovenská cyklistka Nora Jenčušová, prišla do cieľa so stratou 102 sekúnd. Napriek tomu si 18-ročná Chladoňová udržala solídne 21. miesto v celkovej klasifikácii s mankom 6:29 minúty.

Poradia po 5. etape Giro d'Italia Women 2025

Celkové poradie:

1.

Marlen Reusserová

Švajčiarsko

Movistar

12:17:14 h

2.

Elisa Longová Borghiniová

Taliansko

UAE Team ADQ

+ 16 s

3.

Anna van der Breggenová

Holandsko

SD Worx - Protime

+ 1:53 min

4.

Katrine Aalerudová

Nórsko

Uno-X Mobility

+ 2:07 min

5.

Sarah Giganteová

Austrália

AG Insurance - Soudal

+ 2:16 min

6.

Antonia Niedermaierová

Nemecko

CANYON//SRAM

+ 2:45 min

21. 

Viktória Chladoňová

Slovensko

Visma-Lease a Bike

+ 6:29 min

108.

Nora Jenčušová

Slovensko

BePink - Imatra - Bongioanni

+ 36:23 min

Poradie do 23 rokov (biely dres):

1.

Antonia Niedermaierová

Nemecko

CANYON//SRAM

12:19:59 h

2.

Isabella Holmgrenová

Kanada

Lidl - Trek

+ 54 s

3.

Lore De Schepperová

Belgicko

AG Insurance - Soudal

+ 1:00 min

4.

Viktória Chladoňová

Slovensko

Visma-Lease a Bike

+ 3:44 min

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Mala to byť najľahšia etapa Gira. Chladoňová však spadla a neskôr nastala panika