Thomas Pidcock
130
Peter Sagan
04:20:13+ 00:07:07

LAUSANNE. Víťazom 8. etapy Tour de France 2022 sa stal favorizovaný Wout van Aert.

Belgičan zvíťazil v šprinte menšej skupinky favoritov, ktorá sa udržala spolu v päťkilometrovom stúpaní do cieľa.

Tadej Pogačar si udržal žltý dres pre lídra pretekov. Vďaka tretej priečke a štyrom bonusovým sekundám zvýšil svoj náskok v celkovom poradí na 39 sekúnd.

Peter Sagan sa do súboja o víťazstvo nezapojil. Do cieľa prišiel s menšou stratou na 130. mieste.

Zdá sa, že slovenský majster vzdal súboj o zelený dres. Na šprintérskej prémii sa do boja o body nezapojil. Jeho strata na van Aerta je po ôsmich etapách už 178 bodov.

V minulých ročníkoch Sagan bojoval o zelený dres aj keď sa mu nedarilo. Teraz je jeho strata už príliš veľká.

"Myslel som si, že dneska bude konečne etapa, aby prišiel únik," vravel Sagan po etape pre RTVS.

V nedeľu pokračuje Tour de France kopcovitou etapou, Cieľ je pár kilometrov po 15-kilometrovom stúpaní Pas de Morgins.

Van Aert zvládol 186 kilometrov z Dole do Lausanne za 4:13:06 hodiny. Na rýchlostnej prémii bol piaty a v boji o zelený dres si tak pripísal jedenásť bodov.

"Som veľmi šťastný, že som zvíťazil. Dnes som mal veľkú príležitosť polepšiť si v bodovacej súťaži a som rád, že tím dokázal dobehnúť únik. Záver bol pomerne ťažký, stúpanie malo veľmi náročné pasáže, ktoré mi dali zabrať," uviedol 27-ročný pretekár tímu Jumbo-Visma v rozhovore pre Eurosport. Okrem ôsmej etapy sa tešil aj v utorok, keď triumfoval po úniku.

Celkové poradie - jednotlivé dresy:

ŽLTÝ  ZELENÝ BODKOVANÝ BIELY TÍMOVÁ KLASIFIKÁCIA

Detailný priebeh 8. etapy na Tour de France 2022

Cyklisti prekonali v druhej kopcovitej etape podujatia dokopy 2500 výškových metrov. Únik sa vytvoril hneď po štarte a pri jeho dobiehaní prišlo k pádu v balíku, do ktorého bol zapojený Pogačar aj Sagan.

Obaja však boli schopní pokračovať, no kolízia zapríčinila niekoľko odstúpení vrátane Američana Kevina Vermaerkea (DSM). Slovák musel meniť bicykel.

Rýchlostnú prémiu získal Fred Wright a v pelotóne sa bojovalo o štvrté miesto, no Sagan sa do šprintu nezapojil. Do cieľa napokon prišiel so stratou 7:07 minúty.

Úvodnú horskú prémiu získal Frederik Frison, únik na nej však stratil minútu a pol. Na pohorí Cote des Rousses bol ako prvý Mattia Cattaneo.

Mattia Cattaneo a Fred Wright počas 8. etapy Tour de France 2022.
Mattia Cattaneo a Fred Wright počas 8. etapy Tour de France 2022. (Autor: TASR/AP)

Šesťdesiatdeväť kilometrov pred cieľom zabrali Wright s Cattaneom, nechali za sebou Frisona a náskok na pelotón zvýšili o minútu.

Dvojčlenný únik sa držal aj pred záverečným stúpaním do švajčiarskeho Lausanne, no nakoniec v ňom ostal iba Wright.

Balík ho napokon dobehol 3,5 kilometra pred cieľom a stúpať začal ako prvý Rafal Majka z tímu SAE Emirates.

Matthews vyrazil do špurtu 200 metrov pred cieľom a "zatvorený" Van Aert sa dokázal dostať z ľavej strany a Austrálčana predstihol.

Ďaleko od toho nemal ani Pogačar, ktorý si okrem žltého dresu stráži aj biely pre najlepšieho pretekára do 25 rokov. Pre víťaza to bol zároveň celkovo ôsmy triumf na "Starej dáme".

Žltý dres: Celkové poradie

Zelený dres: Poradie bodovacej súťaže