Derek Gee

Kanada

Izrael-Premier Tech

+ 2 s

SAMOENS. Slovinský cyklista Primož Roglič zvíťazil po piatku aj v sobotňajšej 7. etape pretekov Critérium du Dauphiné a zvýšil svoj náskok v celkovom poradí.

Jazdec tímu Bora-Hansgrohe triumfoval po špurte do kopca a 155,3 km dlhú trasu z Albertville do Samoëns zvládol za 4:29:16 hodiny.

Druhý skončil Američan Matteo Jorgenson (Visma | Lease a Bike) a tretí finišoval Talian Giulio Ciccone (Lidl-Trek).

Rogličov doteraz najväčší súper Remco Evenepoel z Belgicka (Soudal Quick-Step) zaostal v záverečnom stúpaní do cieľa.

V sobotu bola na programe náročná etapa s troma stúpaniami 1. kategórie a záverečným do Samoëns najvyššej (9,9 km, 9,0%).

Už od štartu sa začalo stúpať a tak prišlo aj k množstvu útokov, nakoniec sa na čele vytvorila desaťčlenná skupina.

Pelotón si musel dávať pozor najmä na Marca Solera, keďže ten mal v celkovom poradí manko len 3:45 minúty na Rogliča.

Únik mal v polovici etapy pred druhým stúpaním na Côte d'Araches náskok tri a pol minúty.

V balíku udávala tempo Bora, no náskok úniku bol v 50 km pred cieľom už 4:30 min.

Na treťom kopci Col de la Ramaz (14 km, 7,0%) vyrazil Soler a rýchlo si vypracoval slušný náskok pred prenasledovateľmi.

Pelotón v tej chvíli strácal už päť minút. Soler išiel sám aj do záverečného stúpania, no to už zabrali aj pretekári na celkové poradie a začali sa mu približovať.

Balík sa so zvýšeným tempo zmenšoval a nestačil ani druhý muž celkového poradia Evenepoel, ktorý z neho asi v polovici kopca vypadol.

Roglič mal pri sebe stále Aleksandra Vlasova a okrem nich zostali v hlavnej skupine len deviati pretekári.

Solerovi v závere dochádzali sily, 2,5 km pred vrcholom mal k dobru už len 30 s a vedel, že etapu nevyhrá.

Dva km pred páskou sa jeho sólo skončilo a o vavríny bojovali lídri. Skvelý výkon predvádzal Vlasov, ktorý išiel stále na čele a Rogliča doviedol až na métu 600 m pred cieľom.

Líder Bory si pokryl útoky, potom sám vyrazil a prišiel si pre druhé etapové víťazstvo po sebe.

Na druhé miesto poskočil Jorgenson so stratou 1:02 min, na tretie sa prepracoval Kanaďan Derek Gee (Izrael-Premier Tech). Vlasov je štvrtý a Evenepoel spadol na šiestu priečku.

Podujatie vyvrcholí v nedeľu ďalšou horskou etapou so štyrmi náročnými stúpaniami a cieľom na kopci.