Lukáš Kubiš (v bodkovanom drese) v cieli 5. etapy Okolo Rumunska 2024.
Lukáš Kubiš (v bodkovanom drese) v cieli 5. etapy Okolo Rumunska 2024. (Autor: Turul României/ X)
Miroslav Kováčik|18. aug 2024 o 12:45

Lukáš Kubiš vyhral v Rumunsku bodovaciu súťaž.

+ 0 s

BRATISLAVA. Slovenský cyklista Lukáš Kubiš sa vo všetkých piatich etapách pretekov Okolo Rumunska (2.1) umiestnil v najlepšej päťke.

Túto sériu zakončil treťou priečkou v záverečnej etape, ktorá bola akýmsi mestským kritériom, keďže cyklistov čakal 6 km dlhý okruh v Bukurešti.

Ten absolvovali 16-krát, pričom sa podľa očakávaní rozhodovalo v špurte. V ňom Kubiš opäť nechýbal, no nestačil na dvojicu jazdcov z rozvojového tímu Groupama-FDJ. Druhý triumf si pripísal Lewis Bower.

"Opäť perfektná robota celého tímu. Chalani to rozbehli a vysadili ma 200 metrov pred cieľom. Opäť to stačilo len na tretie miesto.

Dvaja jazdci FDJ boli rýchlejší. Taktiež som skončil tretí v celkovom poradí a vyhral bodovaciu súťaž. Veľká vďaka patrí každému jednému z tímu. Bez vás hoši by to zďaleka takto nešlo," napísal Kubiš.

Kubiš nazbieral ďalších 35 UCI bodov a celkovo ich v tejto sezóne má už 342. Jeho progres od prestupu do českého tímu Elkov Kasper je evidentný, čo v Rumunsku potvrdil najmä v druhej etape.

V náročnom cieľovom stúpaní, v ktorom cyklisti bojovali asi 45 minút, dokázal skončil štvrtý a zdolal napríklad aj Rakúšana Hermanna Pernsteinera, ktorý v roku 2020 obsadil 10. miesto na Giro d'Italia.

Za krátky čas sa stal lídrom českého kontinentálneho tímu.

"Myslím si, že keď sa nič nestane, tak o dva roky pôjde vyššie. Určite by sme boli radi, keby budúcu sezónu ostal u nás, ale keby o neho prejavil nejaký tím záujem, tak by sme boli radi, že sa opäť niekto od nás dostal ďalej.

Neskutočne sa zlepšil, záleží na tom, aké typy pretekárov budú tie veľké tímy hľadať. Lukáš musí mať nejakú prednosť a byť v tom najlepší," hovoril ešte na pretekoch Okolo Slovenska jeho tréner Otakar Fiala.

Okrem tesného triumfu v bodovacej súťaži (o dva body pre Bowerom, pozn.) skončil Kubiš aj piaty v poradí o najlepšieho vrchára pretekov.

Celkové poradie ovládla Astana, ktorá takisto prišla so svojimi mladými jazdcami. Žltý dres si napokon vybojoval Kazach Ilkhan Dostiyev.

Druhý slovenský cyklista Matúš Štoček obsadil 39. miesto.