Pondelok, 26. júla, 2021Meniny má Anna, Hana, Anita

Cibulková vypadla na Australian Open s Wozniackou

Dominika Cibulková v zápase s Caroline Wozniackou. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|21. jan 2011 o 02:57

Dominike Cibulkovej sa nepodarilo zopakovať výhru nad svetovou jednotkou Caroline Wozniackou, keď prehrala v treťom kole Australian Open vo dvoch setoch 4:6 a 3:6.

Agentúrny článok bol nahradený autorským o 13.24

MELBOURNE. Slovensko ostalo po včerajšku bez zástupcov vo dvojhrách 99. tenisových majstrovstiev Austrálie. Aj Dominika Cibulková skončila svoje účinkovanie. Síce dôstojne, po boji so svetovou jednotkou Carolinou Wozniackou 4:6, 3:6, ale v kútiku duše nespokojná a naši fanúšikovia tiež, lebo sa dalo postúpiť.

Dominika bola tak ako pred týždňom v Sydney lepšou, tvorivejšou, ale nevyvarovala sa chýb a nezopakovala úspech na dôležitejšom grandslamovom turnaji.

Jednotka sa len bránila, stačilo jej menej chýb

,,Neplakala som veľa, skôr som nahnevaná a mrzí ma prehra, lebo som tu mohla ísť dosť ďaleko,“ zdôverila sa nám Dominika Cibulková po prehre so svetovou jednotkou Carolinou Wozniackou z Dánska v 3. kole Australian Open.

,,Keď bude odvážna, verím jej,“ povedal pred zápasom tréner Slovenky Željko Krajan. Nuž, odvážna bola, ale nie dosť. Striedala bravúrne chvíle s nervóznymi a neistými. Proti obranárke poľského pôvodu, ktorá ani v jednom geme neútočila a nepredviedla výkon hodný jednotky, narobila viac chýb než finálnych zásahov.

Pomer nevynútených chýb bol 41:11 a pomer víťazných úderov 31:11. Ak by bolo o desať viac tých presných, zápas by dopadol inak. Lenže, poznáte to – keby bolo keby...

Sama si to pokazila

Cibulková viedla 2:1 a 3:2 s brejkom, no obe svoje podania rýchlo stratila, dovedna tri z piatich v 1. sete, z toho dvakrát na nulu. Hrala podľa plánu, vytiahla tvrdé forhendy, šla za bodmi, no len čo sa naskytla šanca na únik a bola vo vedení, zľakla sa a nestrieľala rovnako odvážne celý zápas. Za stavu 4:4 a zhody si vypracovala kombináciu, získala nahratú loptu rovno na sieti, pribehla a zahrala to do autu. Zrazu prehrala 6 fiftínov za sebou a stratila sľubný set.

To ju trochu poznačilo, v druhom len doťahovala a za stavu 2:4 to vyzeralo všelijako. Ešte raz zabojovala, znížila, a za stavu 3:4 a 0:40 bojovnosťou dosiahla zhodu, no znovu prišli dva auty. Odvrátila jeden mečbal, druhý nie.

,,Nemala ma čím poraziť, vôbec som nemala pocit, že svetová jednotka lepšia než ja. Naopak, bola som útočnejšia, tvorivejšia a predsa som si nešla po šance dostatočne,“ priznala Cibulková.“

Rýchlosť nôh, podanie, hlava

Zápas bol veľmi vyrovnaný, napínavý a mohol sa zvrtnúť na ktorúkoľvek stranu. Rozhodli malé rozdiely, žiaľ, v prospech Dánky.

,,Keď si znova premietnem to stretnutie v hlave, uvedujem si, kde som pochybila,“ pokračovala Cibulková. ,,Isteže, podanie mala Caroline silnejšie, ale aj ja som mohla ísť viac za svojím. Mala som podávať účinnejšie, tvrdšie, a nie iba prehadzovať cez sieť. Keď som podávala s brejkom, 2:1, 3:2, akoby som ani neverila, že to ide tak ľahko a veľmi rýchlo som vedenie stratila. Tá strašná chyba na sieti za stavu 4:4 bola najhorším vyvrcholením. Šla som za loptou lážo-plážo, že to sa ani nedá pokaziť, a keď som už bola pri sieti, spanikárila som a netrafila. Jej krátke lopty som nepotrestala, na niektoré som šla na 70-80 percent a stála na forhende ďaleko. Dosť bekhendov som obiehala a potom forhendom skazila. Mohla som niektoré zahrať aj bekhendom, ale chcela som ukončiť výmenu, lebo forhendom viem z každej strany bodovať. Lenže som tam pribehla neskoro, jedna noha tam, druhá inde a kazila som. Čiže tie malé rozdiely boli v hlave a premietli sa v prístupe k podaniu, v rýchlosti nôh a odvahe. Veľa vecí som si skomplikovala, Verte mi, nenastupovala som ako obetný baránok, ale nemala som jej toľko darovať.“

Vo Fed Cupe dvojka za Hantuchovou

,,Nezostanem tu ani minútu, nerada sa zdržiavam po prehre na mieste, kde som to zbabrala, letím prvým lietadlom domov,“ sršala hnevom na seba zverenka Krajana.

,,Teraz budem týždeň doma, pripravím sa na Fed Cup s Českom a potom ma čaká šnúra Paríž, Dubaj, Katar. Proti Češkám nie sme favoriti, bude to vyrovnané, veď sú silné a štyri sa dostali v Melbourne do 3. kola. Nebezpečná je najmä Kvítová, moja premožiteľka z Brisbane. Ja budem ešte stále dvojkou za Danielou Hantuchovou, lebo v ITF platí ešte rebríček spred Australian Open, ale to nie je podstatné. Budem sa snažiť vyhrať svoje dvojhry a pomôcť ako sa dá. Po Katare budem týždeň-dva trénovať a v USA odohrám len dva turnaje – Indian Wels a Miami. Potom prídem do Európy na antuku. Mám veľké ambície na sezónu, myslím, že herne môžem patriť do desiatky, len sa ešte musím vyvarovať chýb, viac si veriť a neopakovať ich.“

Wozniacka si veľmi vydýchla

Málokedy býva svetová jednotka po 3. grandslamovom kole taká šťastná a spokojná, ako bola včera Dánka Wozniacka po ťažkom boji s Cibulkovou.

,,Priznávam, hrala som príliš pasívne. Vedela som, že to bude neľahký súboj, stále čelím tým istým otázkam. Prečo nevyhrám grandslamový titul, prečo mením raketu, keď som jednotka, či som tam na čele zaslúžene, prečo nehrám aktívnejšie. Už ma to nudí. Veď súperka tam lietala a pálila z každej strany. Môžem byť rada, že som v osemfinále. Veď som sa jej odplatila za Sydney, a to ešte bez straty setu. Musela som sa iba brániť, ale to, ako som to zvládla psychicky i takticky, je dôkaz, prečo som jednotkou.“

Ženy - dvojhra - 3. kolo:

Caroline Wozniacka (1-Dán.) - Dominika CIBULKOVÁ (SR) 6:4, 6:3

Štvorhra mužov - 2. kolo:

Eric Butorac, Jean-Julien Rojer (USA/Hol. Ant.) - Mark Knowles, Michal Mertiňák (Bah./SR-12) 7:6 (3), 6:0 za 95 minút

Súvisiace články