Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Česi a Briti odhlásili svojich biatlonistov z pretekov Svetového pohára v Rusku

Gabriela Koukalová. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 22. dec 2016 o 11:21

Tým, že zatvárame oči, poškodzujeme kredit nášho športu. Musíme konať, vraví šéf českého biatlonu.

MNÍCHOV. Česko a Veľká Británia odhlásili svojich biatlonistov z marcových pretekov 8. kola Svetového pohára v ruskom Ťumeni.

Pred štvrtkovým mimoriadnym zasadnutím exekutívy Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) v Mníchove tak zaujali jasný postoj k výsledkom vyšetrovania Richarda McLarena o dopingových podvodoch s účasťou ruských štátnych inštitúcií.

IBU dostala od Medzinárodnej antidopingovej agentúry (WADA) zoznam tridsaťjeden ruských športovcov spojených s manipuláciami so vzorkami počas zimných olympijských hier.

Z prílohy k obsiahlej správe kanadského právnika vyplýva, že namočené mohli byť tri členky ruskej štafety na 4 x 6 kilometrov žien, ktorá na zimných olympijských hrách v Soči získala strieborné medaily. Relevantný dôkaz však neexistuje.

Český biatlonový zväz prostredníctvom listu oznámil, že svoje tímy odhlásil zo všetkých pretekov v Rusku dovtedy, kým WADA nedeklaruje, že Ruská antidopingová agentúra (RUSADA) je dôveryhodná inštitúcia.

K bojkotu sa pripojila aj úradujúca víťazka Svetového pohára Gabriela Koukalová.

"Bolo len otázkou času, kedy niektorá federácia nahlas povie, o čom sa hovorí v biatlonovom zákulisí," vyhlásil pre iDnes.cz prezident ČSB Jiří Hamza, ktorý patrí ku kritikom Ruska. "Tým, že zatvárame oči, poškodzujeme kredit biatlonu. Musíme konať. Pred štyrmi mesiacmi prišla prvá správa WADA a my sme sa hrali na skrývačku. A teraz vybuchla ďalšia ruská bomba," uviedol.

Britská biatlonová únia (BBU) takisto prijala jednomyseľné rozhodnutie - nezúčastní sa na podujatí Svetového pohára.

Proti Rusku sa kriticky vyjadril aj francúzsky biatlonista Martina Fourcade.

"Počínanie Ruska spochybnilo integritu veľmi úspešných olympijských hier 2012 v Londýne. Výsledky zimných olympijských hier 2014 v Soči sú teraz na smiech," odkázala britská strana. Podľa nej aj biatlonová veľmoc Nórsko tlačí na IBU, aby odobrala Rusku podujatia tejto sezóny.

Ťumen figuruje v kalendári Svetového pohára ako ôsma položka 9. - 12. marca.

V ruskom Ostrove by sa zase mali 22. februára - 2. marca konať juniorské majstrovstvá sveta.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.