Piatok, 17. septembra, 2021Meniny má Olympia

Martin Fourcade sa pustil do Rusov, vyhrážajú sa mu smrťou

Martin Fourcade vládne Svetovému poháru posledných niekoľko rokov. (Autor: TASR/AP)
SITA|19. dec 2016 o 14:50

Niekto ma chce zabiť, tvrdí francúzsky biatlonista.

BRATISLAVA. Najlepší biatlonista súčasnosti Martin Fourcade (28) čelí vyhrážkam zo zabitia po tom, čo sa ostro kriticky vyjadril o ruských športovcoch, za ktorých výkonmi je preukázateľne dopingové pozadie.

"Niekto ma chce zabiť. Je to tak, ako vravím," uviedol v rozhovore pre NRK Martin.

Ovládol už sedem pretekov

Fenomén svetového biatlonu Martin Fourcade ovládol sedem z ôsmich individuálnych pretekov v tomto ročníku Svetového pohára a z tohtoročných majstrovstiev sveta v nórskom Osle si odniesol štyri zlaté medaily.

Martin Fourcade má fantastickú formu. (Autor: TASR/AP)

Fourcade tvrdí, že vo svojom tvrdení sa opieral o zistenia zo správy vyšetrovateľa Richarda McLarena, ktorý len nedávno zverejnil druhú a obsiahlejšiu správu o dopingových praktikách v ruskom športe a krytí približne tisícky športovcov vrátane medailistov zo zimných olympijských hier v Soči 2014.

Päťnásobný držiteľ veľkého glóbusu za celkový triumf vo Svetovom pohári Fourcade priznal, že po svojom verejnom pranieri ruského športu dostal veľa nenávistných komentárov vrátane tých s najvyššími vyhrážkami.

Verí, že to ľudia pochopia

Napokon sa rozhodol zareagovať do ruštiny prepísaným otvoreným listom na sociálnom médiu, kde vysvetľuje svoje pohnútky.

"Nemám záujem na niekoho konkrétne ukázať prstom, pokiaľ sa neukončilo vyšetrovanie a neboli zverejnené dôkazy. Chcem však zdôrazniť, že vždy som bojoval a aj budem bojovať za čistý šport. Verím, že ľudia pochopia, čo som tým myslel a že ma budú milovať, nie nenávidieť," napísal Fourcade.

Cituje ho aj portál Expressenu.

Dvadsaťosemročný Martin Fourcade si v nedeľu v Novom Meste na Morave v pretekoch s hromadným štartom pripísal 54. triumf v podujatí zarátanom do SP.

Držiteľ dvoch zlatých medailí zo zimných olympijských hier 2014 v Soči (tieto výsledky sa mu nezohľadňujú do oficiálnych štatistík zo Svetového pohára) sa usiluje o šiesty celkový triumf v seriáli za sebou.

Súvisiace články