Streda, 20. októbra, 2021Meniny má Vendelín

Ex-prezident FC Barcelona pred súdom poprel pranie peňazí

Sandro Rosell. (Autor: TASR)
SITA|26. feb 2019 o 16:18

Sandrovi Rosellovi hrozí až jedenásť rokov väzenia.

MADRID. Bývalý prezident španielskeho futbalového klubu FC Barcelona Sandro Rosell na súde poprel obvinenia ohľadom údajného prania peňazí, ktoré súvisí s predajom televíznych práv na priateľské zápasy brazílskej reprezentácie.

Podobného činu sa mal dopustiť aj pri uzatváraní zmluvy medzi Brazíliou a spoločnosťou Nike. Zároveň má byť členom zločineckej organizácie.

Päťdesiatštyriročný Rosell všetky obvinenia poprel a pred súdom v Madride uviedol, že spoločnosť, v ktorej pracoval, konglomerát ISE v Saudskej Arábii, dosiahla dohodu s brazílskou konfederáciou a zaplatila 1,15 milióna amerických dolárov na televízne práva na 24 zápasov Brazílie.

Hrozí mu jedenásť rokov

Podľa dohody mal Rosellov zamestnávateľ získať po každom z odvysielaných stretnutí 250-tisíc dolárov. Jeho zmluva s ISE však skončila už po 14 zápasoch, pretože sa rozhodol pre barcelonské predsedníctvo, čo znamenalo, že sa vzdal 2,5 milióna dolárov, na ktoré by mal nárok pri splnení celej lehoty v dohode.

„Bolo to buď jedno, alebo druhé, na oboje som nemal čas. Som nevinný a vždy budem brániť svoju česť a prestíž," povedal Rosell súdnym prokurátorom. Pred súd v Madride doniesli barcelonského rodáka v pondelok v putách.

Od vlaňajšieho zatknutia je Španiel vo väzbe už 21 mesiacov a verejní žalobcovia preňho žiadajú jedenásťročný trest vo väzbe a zároveň navrhli finančný trest vo výške 60 miliónov eur.

Pranie popiera

Okrem Rosella sa pred justíciou zodpovedajú aj jeho manželka a ďalší štyria ľudia. Prokurátori taktiež vyjadrili podozrenie, že Rosell ukrýva nelegálne získané peniaze od niekdajšieho šéfa Brazílskej futbalovej federácie a člena výkonného výboru Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Ricarda Teixeiru.

Rosell poprel že pomáhal Teixeirovi pri praní peňazí, aj keď pripustil, že vstúpil do niekoľkých obchodných investícií s kontroverzným brazílskym futbalovým úradníkom. Zdôraznil však, že nemajú nič spoločné so zmluvou na spomenuté odvysielanie zápasov Brazílie.

Tiež pripustil, že mu Teixeira zapožičal peniaze, aby mu pomohol zaplatiť za byt, ktorý si v tom čase prenajímal. Pôžičku o tri roky neskôr splatil aj s úrokom. Ďalej uviedol, že sa stal širším cieľom pre španielske úrady v momente, keď sa stal prezidentom Barcelony. Povedal, že odvtedy podliehal viac než päťdesiatim kontrolám zo strany daňových úradov rovnako ako jeho príbuzní.

Na čele v čase príchodu Neymara

Rosell stál na čele FC Barcelona v období 2010 až 2014. Počas jeho panovania kúpil klub brazílskeho reprezentanta Neymara. Aj tento obchod sprevádzal tieň podozrení z daňových únikov.

Bývalého šéfa FCB podozrievajú aj z obchodovania s orgánmi, keď podľa španielskych médií v roku 2012 zaobstaral na čiernom trhu pečeň pre Érica Abidala.

Súdne konanie ohľadom jeho prípadu by malo trvať dohromady 10 dní, pričom sa bude ťahať priebežne počas celého marca.

Súvisiace články