Sobota, 27. novembra, 2021Meniny má Milan

Bývalý hráč Banskej Bystrice obvinil trénera Calgary z rasizmu

Akim Aliu v drese Banskej Bystrice. (Autor: Branislav Račko - tasr)
SITA|26. nov 2019 o 11:07

Incident sa mal udiať pred desiatimi rokmi.

PITTSBURGH. V úvode predminulej sezóny hral hokejista Akim Aliu na Slovensku za majstrovskú Banskú Bystricu, po deviatich tipsportligových dueloch sa však porúčal do Švédska.

Minulý ročník strávil Kanaďan narodený v Nigérii, ktorý vyrastal aj na Ukrajine, v tretej najkvalitnejšej zámorskej súťaži ECHL. Odohral v nej len sedemnásť zápasov a momentálne je bez angažmánu.

Napriek tomu spôsobil rozruch v klube NHL Calgary Flames, keď hlavného kouča tohto tímu Billa Petersa nepriamo obvinil z rasizmu. Ide však o prípad starý desať rokov.

Aliu v pondelok na twitteri uviedol, že ešte počas spoločného pôsobenia v tíme Rockford IceHogs v sezóne 2009/2010 Peters ako vtedajší kouč farmárskeho tímu pravidelne verbálne narážal na jeho farbu pleti, pretože sa mu nepáčila hudba, ktorú si púšťal v hráčskej kabíne.

Aliu priznal, že to bola forma jeho rebélie voči Petersovi, ktorý mal neskôr požiadať vedenie organizácie o preradenie mladíka do nižšej súťaže.

Príspevok niekdajšieho hráča Banskej Bystrice si všimli aj v organizácii Flames.

"Zaznamenali sme to. Sme však na výjazde u súperov, takže sme ešte nemali možnosť sadnúť si s koučom Petersom a porozprávať sa o tom. Nenechávame to na ľahkú váhu. Keď prebehne interná debata, budeme o všetkom informovať," uvádza sa v stanovisku Flames.

Calgary v pondelok prehralo na ľade Pittsburghu 1:2 po predĺžení a tréner Bill Peters nebol k dispozícii novinárom.

Súvisiace články