MADRID. Itinerár budúcoročných cyklistických pretekov Vuelta a Espaňa síce zverejnia až 12. januára, ale denník AS odhalil tri esá organizátorov záverečného podujatia Grand Tour.
Súčasťou 72. ročníka budú aj etapy s cieľovými stúpaniami v pohoriach na juhu krajiny. A medzi nimi aj veľmi náročný výstup na La Panderu.
Náročný začiatok druhého týždňa
Vuelta 2017 odštartuje 19. augusta vo francúzskom Nimes a po krátkom zastavení v Andorre si to vraj na začiatku druhého týždňa namieri do Andalúzie, kde kombinácia výškových metrov s vysokou teplotou môže vážne prehovoriť do bojov o celkové prvenstvo.
Prvá z andalúzskych etáp by mala finišovať v pomerne málo známom vnútrozemskom pohorí Sierra de Filabres, a to buď pri astronomickom observatóriu Calar Alto, alebo na ceste do bývalého banského mesta Velefique.
To najlepšie z tohtoročnej Vuelty:
V oboch prípadoch ide o tiahle stúpania, cyklisticky najprešliapanejšia je južná cesta na Calar Alto dlhá 22 kilometrov s priemerným sklonom 6,3 percenta.
Naposledy tam v roku 2009 vyhral Igor Anton. Teraz budú mať cyklisti v nohách zhruba 150 km od etapového štartu v Aguilas.
Dožičia vrchárom
Na druhý deň už bude pelotón čakať La Pandera, trinásť kilometrov do kopca s maximálnym stúpaním osemnásť percent. Aj na ňu sa cyklisti štverali v roku 2009 a prvý bol v cieli Damiano Cunego.
Korunu všetkému nasadí Sierra Nevada a finiš nad lyžiarskym strediskom Pradollano vo výške 2500 m nad morom.
Celkovo by vraj Vuelta 2017 mohla obsahovať až deväť etáp s cieľom pre vrchárov, teda o jeden menej ako náročný ročník 2016, ale o šesť viac ako Tour de France 2017.














