Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Budú hráči NHL štartovať v Pjongčangu? Posun môže nastať už v stredu

Komisár NHL Gary Bettman nie je v súvislosti s účasťou hráčov NHL na olympijskom turnaji až takým veľkým optimistom. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 15. nov 2016 o 09:42

Stále reálne hrozí, že olympijský hokejový turnaj v roku 2018 bude bez najlepších hráčov sveta.

TORONTO. V otázke účasti hráčov z NHL na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu by mohol nastať posun už tento týždeň.

V New Yorku je v stredu na programe ďalšie kolo rokovaní medzi vedeniami severoamerickej súťaže, hráčskej asociácie (NHLPA) a Medzinárodnej federácie ľadového hokeja (IIHF).

Zástupca komisára NHL Bill Daly na ne pôjde s očakávaním pokroku v kľúčových témach, medzi ktorými jednoznačne dominuje riešenie finančného zabezpečenia. To sa skomplikovalo postojom Medzinárodného olympijského výboru (MOV), ktorý na rozdiel od minulosti odmietol pokryť náklady na dopravu a poistenie hráčov z NHL.

Hokejový turnaj na zimných olympijských hrách 2014 v Soči stál z tohto pohľadu štrnásť miliónov amerických dolárov. Výdavky spojené s Pjongčangom sa pri úspornom režime odhadujú na desať miliónov USD.

"Neviem si predstaviť, že by majitelia klubov NHL dobrovoľne zaplatili za to, že na sedemnásť dní zavrú svoj biznis," pripomenul v pondelok východiskovú situáciu komisár NHL Gary Bettman. Definitívne rozhodnutie by podľa neho malo padnúť najneskôr začiatkom januára.

Bettman vytiahol aj ďalšiu kartu v neprospech pokračovania série turnajov siahajúcej k Naganu 1998. "Nedovolia nám spojiť našu značku s olympijskými kruhmi. Nemáme príležitosť propagovať našu účasť. Nesmieme využívať olympijskú symboliku, odopierajú nám prístup k prenosom. Medzinárodný olympijský výbor nadiktoval, že to bude takto: 'My nezaplatíme. Vy nemôžete toto, nemôžete tamto.' To neznie veľmi prívetivo," tvrdí Bettman.

Prezident IIHF René Fasel v závere septembra v čase Svetového pohára v Toronte zhodnotil šancu na účasť hráčov z NHL v juhokórejskom Pjongčangu na 50 ku 50. Jeho optimizmus vyplynul zo zvýšeného záujmu NHL o zimné olympijské hry 2022 v Pekingu s vidinou prieniku na perspektívny čínsky trh.

Toto hovoril Bettman na margo účasti hráčov NHL v Pjongčangu v máji tohto roka.

"Vstupom Pekingu sa situácia zmenila. Vylúčená však nie je ani možnosť, že na jedny olympijské hry nepôjdeme a na ďalšie zase áno," pripustil vtedy Daly.

"Našou prácou je hľadať riešenie. Urobím všetko, aby som tie peniaze zohnal. Je to moja povinnosť," povedal Fasel.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.