Budaj vychytal lídra NHL, bodovali Gáborík a Hossa

Peter Budaj podal proti New York Rangers výborný výkon.
Peter Budaj podal proti New York Rangers výborný výkon. (Autor: TASR)
TASR|15. jan 2012 o 22:18

Hviezdou noci bol v NHL ruský útočník Jevgenij Malkin, ktorý strelil proti Tampe Bay hetrik a pridal dve asistencie.

NEW YORK. V šiestich zápasoch zámorskej NHL v noci na pondelok sa bodovo presadili dvaja slovenskí hokejisti. Útočník Marián Hossa pomohol 31. asistenciou v sezóne k výhre Chicaga nad San Jose 4:3.

Hossovu prácu zužitkoval v 43. minúte nováčik Andrew Shaw, ktorého presný zásah rozhodol o triumfe "jastrabov". Pre 20-ročného krídelníka to bol už štvrtý gól v siedmich zápasoch. "Nečakal som, že sa mi bude až takto strelecky dariť, vnímam to ako určitý bonus. V profilige sa cítim dobre, ľahšie sa hrá s lepšími hráčmi," citoval Shawa portál nhl.com.

Budaj pochytal 28 striel

Jedna asistencia ďalšieho útočníka Mariána Gáboríka nestačila New Yorku Rangers, ktorí prehrali na ľade Montrealu 1:4. V bránke Habs dostal šancu slovenský brankár Peter Budaj, ktorý inkasoval iba raz a zlikvidoval 28 striel lídra NHL.

Bol to preňho vôbec prvý štart od 21. decembra, keď sa predstavil v súboji s Chicagom. "Snažil som sa čo najlepšie pripraviť, aby som tímu pomohol k víťazstvu. Podarilo sa nám dosiahnuť veľký triumf proti skvelému tímu, čo je vždy zadosťučinením. Keď sa však pozrieme na tabuľku, zistíme, že nás čaká ešte dlhá cesta. Treba stavať na takýchto zápasoch," uviedol Budaj, ktorý čelil dvom strelám svojho krajana.

Hlavnou hviezdou zápasového programu sa stal ruský útočník Jevgenij Malkin, ktorý na ľade Tampy Bay v záverečnej tretine rozhodol čistým hetrikom o triumfe jeho Pittsburghu a svoj hviezdny výkon ozdobil aj dvoma asistenciami. Domáce "blesky", ktoré na začiatku tretieho dejstva prehrávali 0:3, síce dokázali v rozpätí necelých piatich minút vyrovnať, následne však prišli Malkinove chvíle.

Päť kanadských bodov ho katapultovalo na druhé miesto v tabuľke produktivity celej súťaže pred domáceho kanoniera Stevena Stamkosa, ktorý v dueli zaznamenal iba jednu asistenciu. "Nemyslím na to," uviedol Malkin ohľadne bodových pretekov. "Odohrali sme skvelý zápas a získali dva body. Posledné tri zápasy nám vyšli na výbornú."

Anaheim prekvapil s Vancouvrom

O prekvapenie na úkor favorita sa postaral Anaheim s obrancom Ľubomírom Višňovským, keď ako predposledný tím ligového pelotónu zvíťazil v dovtedy vedúcom Vancouvri nad tamojšími "kosatkami" 4:2. Slovenský zadák odohral vyše 19 minút a súperovho brankára ohrozil jednou strelou. Najvýraznejšou mierou sa pod triumf "káčerov" podpísal krídelník Jason Blake, ktorý pretavil desať striel vo vsietenie dvoch gólov.

Edmonton zdolal Los Angeles doma 2:1 po predĺžení a pretrhol sériu piatich prehier v rade. V poslednom zápase si Washington poradil s Carolinou 2:1, keď v bráne domácich zažiaril 43 úspešnými zákrokmi český gólman Tomáš Vokoun. Caps sa prezentovali nepriepustnou defenzívou, o čom svedčí aj 25 zblokovaných striel.

Výsledky

Tampa Bay - Pittsburgh 3:6 (0:2, 0:0, 3:4)

Góly: 42. Gilroy, 45. Malone, 47. Purcell - 3. a 41. Neal, 11. Park, 48., 50. a 60. Malkin. Brankári: Garon - Fleury. Strely na bránku: 20:44. Diváci: 19.204.

Washington - Carolina 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Góly: 37. Siomin, 42. Orlov - 40. Jokinen. Brankári: Vokoun - Ward. Strely na bránku: 24:44. Diváci: 18.506.

Edmonton - Los Angeles 2:1 pp (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)

Góly: 12. Green, 64. Hall - 47. Williams. Brankári: Dubnyk - Quick. Strely na bránku: 33:21. Diváci: 16.839.

Chicago - San Jose 4:3 (2:0, 1:2, 1:1)

Góly: 19. Bolland, 20. Stalberg, 28. Toews, 43. Shaw - 22. Pavelski, 23. McGinn, 56. Wingels. Brankári: Crawford - Niemi. Strely na bránku: 40:24. Diváci: 21.645.

Montreal - New York Rangers 4:1(1:1, 3:0, 0:0)

Góly: 3. Pacioretty, 24. Pacioretty, 28. Blunden, 33. Desharnais - 13. Mitchell (GÁBORÍK). Brankári: BUDAJ - Lundqvist. Strely na bránku: 29:29. Diváci: 21.273.

Vancouver - Anaheim 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)

Góly: 11. Hodgson, 58. Raymond - 7. Bonino, 23. Ryan, 34. a 53. Blake. Brankári: Luongo - Hiller. Strely na bránku: 23:34. Diváci: 18.890.