Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Mladík žijúci vo vlastnom svete môže nadviazať na Haláka i Budaja

Hokejový brankár Patrik Rybár. (Autor: TASR)
Juraj Berzedi|Publikované 24. máj 2018 o 15:24

V bránke sa snažím čítať hru, byť pokojný a pohodu preniesť aj na mužstvo, hovorí Patrik Rybár.

BRATISLAVA. Z ničoho si nerobí ťažkú hlavu. Je pokojný, rozvážny a stále nad vecou, hoci sa mu za posledný rok obrátil život hore nohami.

Výkony v českej lige katapultovali brankára Patrika Rybára do slovenskej hokejovej reprezentácie. Najskôr dostal pozvánku na olympijské hry. Hoci v Pjongčangu nechytal, zažil atmosféru veľkého turnaja.

Na majstrovstvách sveta v Dánsku už dostal šancu a nielenže nesklamal, ale v súbojoch proti Rakúsku a najmä Švédsku v bránke miestami čaroval.

Rozprávkovú sezónu zavŕšil podpisom ročného nováčikovského kontraktu s Detroitom. Budúcu sezónu tak môže chytať v NHL, najlepšej hokejovej lige na svete.

Otec bol vždy jeho vzorom

Osud hokejového brankára mu bol akoby predurčený. Už v detstve chodieval s mamou a sestrou na zimný štadión do Bratislavy či Skalice, kde z hľadiska podporoval otca Pavla.

„Ako dieťa som videl, ako chytá a ako sa mu darí. Vždy som túžil byť ako on a vyrovnať sa mu. Vždy bol mojím veľkým vzorom,“ priznal 24-ročný brankár.

S hokejom začal ako tretiak v prípravke Slovana. Podľa vzoru otca si ihneď navliekol betóny a nasadil brankársku masku. O pozícii obrancu či útočníka neuvažoval.

Veľký moment v kariére zažil v osemnástich, keď prvýkrát nastúpil na seniorský zápas v drese Slovana.

Šesť minút pred koncom duelu proti slovenskej dvadsiatke nahradil v bránke svojho vtedy 40-ročného otca. „Bol to silný okamih, na ktorý nikdy nezabudnem,“ reagoval Patrik Rybár.

Začiatky v Česku neboli ideálne

Ďalšie tri roky chytával prevažne v juniorke Slovana alebo hosťoval v kluboch z druhej najvyššej slovenskej súťaže. Až v Piešťanoch si postupne vybojoval pozíciu jednotky. Vlani prestúpil do Hradca Králové, kde zo začiatku zažíval ťažké chvíle.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.