Odveta o titul nebude, Vladimir Kličko ukončil kariéru

Kličko hodlá Furymu oplatiť minuloročnú prehru.
Kličko hodlá Furymu oplatiť minuloročnú prehru. (Autor: SITA/AP)
Miloslav Šebela, Pavol Spál, Andrej Kuzmány|3. aug 2017 o 10:47

Štyridsaťjedenročný Kličko opúšťa ring s rekordnou bilanciou 64 víťazstiev a päť prehier.

BRATISLAVA. Z posledných síl sa opieral o povrazy, cez rozbité obočie sotva videl. Otrasený Vladimir Kličko sa nechcel vzdať. Márne.

Po zdrvujúcej prevahe súpera rozhodca v jedenástom kole zápas ukončil. Britský boxer Anthony Joshua sa stal novým šampiónom superťažkej kategórie.

Na slávnom futbalovom štadióne vo Wembley zdolal Klička technickým K.O.

"Budúcnosť ťažkej váhy patrí Joshuovi. Ešte som nevidel takého atletického, veľkého, rýchleho a talentovaného športovca," zložil mu poklonu Kličko.

"Teším sa na odvetu. Máme ju v zmluve a mňa to rozhodne zaujíma," dodal.

Súboj bol na programe 11. novembra 2017, ale napokon sa neuskutoční. Vo štvrtok štyridsaťjedenročný Ukrajinec ukončil kariéru.

Kličko bol šampiónom jedenásť rokov

"Dosiahol som všetko, o čom som sníval. Teraz prišiel čas odštartovať novú kapitolu života po ukončení športovej činnosti," cituje Klička britská BBC.

Hoci má Ukrajinec už svoj vek, ring opúšťa trochu nečakane. Čakalo sa, že sa pokúsi proti Joshuovi vybojovať majstrovské tituly naspäť.

Ak by sa mu to podarilo, skončil by na vrchole. Hoci je Joshua výrazne mladší, ich vzájomný súboj ukázal, že Kličko nie je bez šance.

Kariéru končí s rekordnou bilanciou 64 víťazstiev a päť prehier.

"Nikdy som si ani len nepredstavoval, že budem mať takú dlhú a neuveriteľne úspešnú boxerskú kariéru," dodal Vladimir Kličko.

K svojmu rozhodnutiu sa vyjadril aj vo videu na svojej webovej stránke.

"Pred 27 rokmi som odštartoval svoju cestu v športe. Bolo to najlepšie rozhodnutie, aké som mohol urobiť. Vďaka nemu som precestoval svet, naučil som sa nové jazyky, rozbehol biznis, pomohol ľuďom v núdzi," vravel.

"V určitom bode našich životov však príde čas na zmenu, keď je treba pripraviť sa na novú kapitolu. A ja nie som výnimkou."

"Očakávam a dúfam, že moja ďalšia budúcnosť, ktorú som si postupne budoval už niekoľko rokov, bude najmenej taká úspešná ako moja športová kariéra, ak nie ešte úspešnejšia," dodal Ukrajinec.

Kličko ukončil kariéru: fotogaléria

3.8.2017

Kličkove údery vydržal málokto

Vladimirovi patrí veľký rešpekt. Je to veľký šampión. Jeden z najlepších v dejinách boxu.


Anthony Joshua, posledný Kličkov súper

Kličko bol držiteľom majstrovských titulov vo všetkých boxerských organizáciách IBF, WBA, WBO a IBO.

"Vladimirovi patrí veľký rešpekt. Je to veľký šampión. Jeden z najlepších v dejinách boxu," chválil súpera Anthony Joshua po ich zápase.

Kličkovi súperi nemali šancu najmä pre jeho parametre - výšku a veľké rozpätie rúk. Navyše bol vždy skvelo takticky pripravený.

Jeho údery dokázal vydržať málokto. Boli ako rany kladivom. Rýchle a presné. „Dokážem oveľa viac, môj život nie je len box,“ vravel mladší a úspešnejší z bratov Kličkovcov pre BBC.

Zlomový moment života

Pästiar známy pod prezývkou 'Doktor oceľové kladivo' získal prvý titul majstra sveta v roku 2000 po triumfe nad Američanom Chrisom Byrdom. V ringu vládol do roku 2003, keď prišla prehra s Juhoafričanom Corriem Sandersom.

Ďalší neúspech proti Lamonovi Brewsterovi zmenil Kličkov život.

Písal sa rok 2004. Ukrajinec bojoval s Američanom v Las Vegas o právo vyzvať vtedajšieho šampióna WBO. Súper bol veľkým outsiderom.

Kurz na jeho víťazstvo bol 11:1.

Štyri kolá Kličko rozdával rany a ničil súpera. V piatom zrazu ostal úplne bez energie. Brewster ho rýchlymi údermi nečakane zložil k zemi.

Kličko už nevstal.

V aprílovom zápase poslal Anthony Joshua (vpravo) Vladimira Klička k zemi.
V aprílovom zápase poslal Anthony Joshua (vpravo) Vladimira Klička k zemi. (Autor: TASR/AP)

„Budem mu za to vďačný až do smrti. Uznávam ho a mám pred ním rešpekt. Vyhral a stal sa majstrom. Tento moment zmenil môj život. Neviem povedať, aké by to bolo, ak by som vtedy vyhral ja,“ spomínal na tento duel Kličko.

Mnoho ľudí sa mu vtedy obrátilo chrbtom. Nechcel skončiť zlomený, preto začal na sebe pracovať a stále si pripomínal na videu svoj neúspech.

„Dovtedy som sledoval staré zápasy Muhammada Aliho, Mika Tysona, Lennoxa Lewisa. Ale keď to robíte, zabúdate sa pozerať na seba. No ako sa chcete zlepšiť, keď sledujete iba druhých? Preto som začal pozerať svoje zápasy a hľadať vlastné chyby.“

V roku 2008 Kličko v odvete Brewstera presvedčivo zdolal, hoci si v ringu zlomil prst na ľavej ruke. Po zápase šiel do šatne za Američanom a vypýtal si od neho autogram na podpisovú kartu z duelu, v ktorom prehral.

Dovtedy som sledoval staré zápasy Muhammada Aliho, Mike Tysona, Lennoxa Lewisa. Ale keď to robíte, zabúdate sa pozerať na seba. No ako sa chcete zlepšiť, keď sledujete iba druhých?


Vladimir Kličko, ukrajinský boxer

"Tá prehra nebola zlomovým bodom mojej kariéry, ale celého života. Zmenil som pohľad na to, ako chcem žiť. Bez tej lekcie by som neskôr nebol šampiónom.“

Nie je typický hromotĺk

Mladší brat Vitalija Klička žal úspechy aj ako amatér. Na olympiáde 1996 v Atlante získal zlatú medailu v najťažšej kategórii do 91 kg.

Hoci vládol päsťami, nebol typickým hromotĺkom a tlčhubom. Ovláda štyri jazyky, má doktorát, angažuje sa v charite, hrá šach.

Uprednostňuje poriadok a jasné pravidlá pred chaosom.

Popularitou sa však Kličko predchádzajúcim šampiónom nevyrovnal. „Nik nemá rád správnych chlapov, každý sa teší, keď vyhrá nejaký naničhodník,“ hovoril pre BBC.

„Mnohí ma považujú za nudného, no ja som iba príliš dobrý," vravel v novembri 2015 pred zápasom s Furym, keď sa skončila jeho séria 23. úspešných obhajob titulu.

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Box»Odveta o titul nebude, Vladimir Kličko ukončil kariéru