Streda, 8. decembra, 2021Meniny má Marína

Box ho vytrhol z chudoby. Legendárny Pacquiao končí, chce sa stať prezidentom

Manny Pacquiao. (Autor: TASR / AP)
Daniel Stankovič|29. sep 2021 o 12:42 (aktualizované 29. sep 2021 o 14:03)

Rukavice povesil na klinec, chce byť prezidentom.

MANILA. Vždy skromný a hrdo reprezentujúci jeho rodnú krajinu. Filipínec Manny Pacquiao sa lúči s boxerskou kariérou, so športom, ktorý zmenil jeho životnú dráhu a kde sa on nezmazateľne zapísal do dejín.

Počas dvadsaťpäťročnej profesionálnej kariére v ringu Pacquiao získal ako jediný v histórii boxu osem svetových titulov v rozdielnych váhových kategóriách a aj napriek pokročilému veku, dlhodobo držal krok s tými najlepšími.

Nebol to však len box, ktorým sa dostal 42-ročný zápasník do povedomia širšej verejnosti. Doma vo Filipínach je členom vládneho senátu, pastorom a filantropom, ktorý sa snaží pomáhať miestnym obyvateľom.

Rozhodnutie oznámiť definitívny koniec medzi šestnástimi lanami prichádza zhruba mesiac od jeho posledného zápasu, kde Pacquaio porážkou s Yordenisom Ugasom stratil titul super weltrovej váhy organizácie WBO. Ten držal ako historicky najstarší zápasník v danej váhovej kategórii. 

„Práve som počul posledný gong, s boxom je koniec. Nikdy by som si nemyslel, že táto chvíľa môže prísť, moment, kedy budem musieť rukavice zavesiť na klinec. Je to to najťažšie rozhodnutie v mojom živote, som s tým však zmierený,“ hovorí v emotívnom rozlúčkovom videu legendárny boxer.

Hoci sa Pacquaio lúči s jednou životnou etapou, o prácu núdzu mať rozhodne nebude. V súčasnosti je nielen senátorom, ale aj kandidátom na prezidenta Filipín v budúcoročných voľbách.

Box ho vytrhol z chudoby

Detstvo rodáka z Kibawe nebolo vôbec jednoduché. Manny žil s rodinou v extrémnej chudobe, častými sa z jeho úst stali príbehy o tvrdom živote na ulici. 

Problémy s obživou boli tak veľké, že jeho otec musel v jednom prípade zabiť psa, aby sa mohla celá rodina nasýtiť.

Vo veku štrnástich rokov žil Pacquiao na ulici a cez deň pracoval ako pomocný robotník na stavbách. Väčšinu peňazí, ktoré zarobil posielal domov rodine.

Práve hlad a nedostatok peňazí spôsobili, že sa Manny rozhodol vyskúšať boxerskú dráhu.

Jeho nadanie na box sa začalo čoskoro naplno prejavovať, keď to zápasník s prezývkou Pacman medzi amatérmi dotiahol až do národného tímu.

Klamal, aby sa mohol uživiť

Kvôli spomínaným problémom sa Pacquiao rovnako uchýlil k netradičnému kroku - mal len šestnásť, keď vstúpil medzi profesionálov. Ako amatér totiž nemal možnosť uživiť seba a svoju rodinu, čo tak zúfalo potreboval.

Hoci je dolná hranica medzi profesionálmi daná dovŕšením osemnástich narodenín, Manny bol nútený klamať, aby mohol boxovať.

Prvých jedenásť zápasov išlo nad očakávania dobre, keď poľahky víťazil. No ako to už býva, v mladom veku sa začali v jeho živote ukazovať aj prvé nástrahy v podobe alkoholu a problémom s hazardom.

Prehra s Rusticom Torrecampom deviateho februára 1996 sa do hlavy talentovaného zápasníka zapísala ako výstraha, ktorá ho upozornila, aby začala brať box, tréning a život mimo ringu opäť raz vážne.

Vyplatilo sa. Pacquiao zmenil prístup a nemal ani dvadsať rokov, keď získal titul mušej váhy svetovej organizácie WBC. V tej dobe mal už za sebou dvadsaťšesť profesionálnych zápasov.

Nikdy sa výziev nezľakol

Z jeho dlhej boxerskej kariére Mannyho Pacquiaa vystihovalo tvrdenie, že sa nikdy nebál veľkých výziev a náročných súperov. Najlepšie o tom svedčí fakt, že ako jediný v histórii boxu získal osem svetových titulov v rozdielnych váhových kategóriách. 

Zápasiť s najlepšími bolo jeho cieľom, medzi jeho bývalými súpermi nájdeme mená dvadsiatich dvoch svetových šampiónov. 

Hoci v súboji storočia nakoniec legendárnemu Floydovi Mayweatherovi Jr. podľahol, jeho odkaz to nijako nepoznamenalo. Stret velikánov naviac prepisoval štatistiky, celkové príjmy zo zápasu sa pohybovali na úrovni 680 miliónov dolárov.

Politická kariéra

Pacquiao sa doma na Filipínach teší veľkej obľube, čo v spojení s jeho aktivitou v sociálnej sfére vyvrcholilo v zvolení do štátneho senátu v roku 2010. 

42-ročný zápasník sa nesnaží pomáhať miestnym len v jeho politickej kariére, v jeho portfóliu filantropie by sme našli finančné dary, ktorými sa snaží podporiť projekty a pomôcť ľudom.

V septembri tohto roka oznámil Pacquaio kandidatúru v budúcoročných prezidentských voľbách.

Do volieb ho nominovalo politické hnutie Filipínskej demokratickej strany.

Daniel Stankovič
Daniel Stankovič sa na stránkach Sportnet venuje zmiešaným bojovým umeniam, skúsenosti zbieral písaním pre portál SvetMMA. Jeho srdcovkou sú bojové športy, umenie a hory.

Súvisiace články