Biele loptičky či zlyhanie jastraba Rufusa. Desať zaujímavostí Wimbledonu

Francúz Nicolas Mahut (vpravo) a Američan John Isner odohrali v roku 2010 najdlhší zápas v histórii tenisu. Hrali ho tri dni a dokopy trval viac ako jedenásť hodín. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|4. júl 2015 o 20:00

Tvrdé tréningy zberačov loptičiek, kurt s názvom pohrebisko šampiónov alebo jedenásť hodín dlhý zápas. Prečítajte si desať zaujímavých faktov o najslávnejšom tenisovom turnaji.

BRATISLAVA. Jeden z najprestížnejších grandslamových turnajov sa koná v hlavnom meste Anglicka. A každý rok prináša množstvo zaujímavostí a športových zážitkov, ktoré nadchnú nejedného tenisového fanúšika.

Okrem jahôd so šľahačkou, ktoré sú každoročnou tradičnou pochúťkou, sa v Londýne už 129. raz uskutočňujú zápasy dvojhry či štvorhry v zastúpení tých najznámejších hráčov.

jahody2_res.jpg

Tenisti odpovedajú, akým spôsobom konzumujú jahody. FOTO - FUNNYJUNK.com.

1.Wimbledonský mätonoh trváci

Odlišnosť Wimbledonu spočíva i v trávnatom povrchu, na ktorom sa turnaj odohráva. Jeho špecifickosť sa v porovnaní s tvrdým povrchom či antukou odzrkadľuje napríklad v rozličnej kombinácii úderov.

Predpísaných osem milimetrov aristokratického trávnika si vyžaduje precíznu starostlivosť. Každý dvorec denne kosí štrnásť zamestnancov All England Clubu pod taktovkou hlavného záhradníka Eddieho Sewarda.

Mnohí tenisti tvrdia, že je tráva z roka na rok pomalšia. "Tráva je vždy tá istá. Loptičky odskakujú stále rovnakou rýchlosťou, no odskok je vyšší," uviedol pre spravodajský portál iSport.cz Seward.

"Chápem, že sa hráčom kurt môže zdať pomalší, pretože na odohranie úderu majú o zlomok sekundy viac, ale to je predovšetkým kvôli vyšším odskokom," dodal.

Trávnik Wimbledonu stráži jastrab Rufus.

Hrozbami najrýchlejšie klíčiaceho trávnatého druhu mätonohu trváceho (Lolium perenne) sú líšky, holuby, či ranné mrazy. Odstrašujúcim prvkom pre zver sú predovšetkým dravce, ktoré vypúšťajú trikrát za týždeň.

O odháňanie holubov z Wimbledonského trávnika sa každoročne stará médiami preslávený jastrab Rufus.

2.Turnaj v bielom šate

Nejeden tenista pri otázke, ako pár slovami čo najvýstižnejšie vystihnúť Wimbledon, neobišiel tradíciu čistoty - bielej farby. Predpisy o dodržiavaní bieleho športového úboru na kurte má na starosti empairový rozhodca.

Zakázané sú aj akékoľvek reklamy na oblečení, ktoré musí prejsť šesťdesiat dní pred turnajom kontrolou.

Striktnosť pravidiel okúsila Anna Kurnikovová. V roku 2002 si musela prezliecť čierne šortky za biele - i napriek tomu, že prebiehal len hráčkin tréning.

Švajčiarskemu tenistovi Rogerovi Federerovi organizátori Wimbledomu 2013 prikázali zmeniť tenisky z dôvodu svietivej, oranžovej podrážky na teniskách.

Serena Williamsová na turnaji v roku 2012 doplnila svoje tenisové umenie o výraznú fialovú kombináciu spodnej bielizne a čelenky vo vlasoch. Vedenie turnaja to v daný rok obišlo bez povšimnutia.

V roku 2013 sa hráči dočkali aj výnimky. Bolo dovolené používanie farebných doplnkov, napríklad čelenky.

3.Jasnejšia hra

Pôvodnou farbou loptičiek, ktoré využívali počas Wimbledonu, bola biela. Po sťažnosti rozhodcov na ich zlú viditeľnosť a následné sťažené rozhodovanie sa štandardnou farbou tenisových lôpt v roku 1986 stala žltá.

Londýnskemu grandslamu ich vyše sto rokov dodáva Slazenger, jedna z najstarších britských značiek.

4.Rana centrálnemu kurtu

Nielen tenisti rozdávajú údery na dvorci. V rokoch druhej svetovej vojny sa kurt s pätnásťtisícovou kapacitou stal terčom bombardovania nacistov - v roku 1940 zničili tisícdvesto sedadiel.

V roku 1922 bola postavená súčasná verzia kurtu s významnou stredovou pozíciou v areáli. Dôležitým rokom bol aj rok 2009. Vtedy centrálny kurt obohatili o zaťahovaciu strechu.

5.Umenie kotúľania loptičky

Správne podanie loptičky na raketu hráča, výmena starých loptičiek, podanie uteráku, občerstvenia, či kotúľanie tenisovej lopty kolegovi naproti. To sú schopnosti, ktoré by mal dokonale ovládať správny Ball Boy/Ball Girl - slovensky zberač loptičiek.

Tenisové vedomosti a dobrá kondičná pripravenosť sú nevyhnutnosťou. Zberači sú vybraní z miestnych škôl v juhozápadnom Londýne. Priemerný vek je pätnásť rokov, mzda predstavuje okolo sto libier týždenne.

Školenie zberačov sa koná vo februári vo Wimbledone. Pozornosť je zameraná na fyzické aspekty. Zahŕňa intenzívne dvojhodinové tréningy (výpady, drepy, či skákanie).

Test má preukázať ovládanie vedomostí o skórovaní, či iných detailoch hry.

Zberači loptičiek musia byť veľmi dobre pripravení.

Ročne príjme All England Club sedemsto prihlášok, no len dvestopäťdesiat šťastlivcov má možnosť oddýchnuť si na pár dní zo školy a byť súčasťou šampionátu.

"Keď si obliekate uniformu, pociťujete hrdosť. Je to odznak cti," povedala britským novinám The Guardian 15 - ročná Laura Sallabank.

6.Pohrebisko šampiónov

Prezývku pohrebisko šampiónov si vyslúžil kurt číslo 2. Trpkú prehru na ňom okúsili veľké tenisové osobnosti. S rebríčkovými outsidermi si nevedeli poradiť mená ako Martina Hingisová, Pete Sampras, či John McEnroe.

Víťaz z roku 1992 Andre Agassi prehral na obávanom dvorci s krajanom Doughom Flachom, ktorý bol o 278 miest nižšie v rebríčku. Martina Hingisová v roku 2007 nestačila 77. hráčku sveta - Američanku Lauru Granvilleovú.

Jedným z najpamätnejších stretnutí bolo švajčiarsko-americké derby. Peta Samprasa, sedemnásobného víťaza Wimbledonu, dokázal zdolať 145. Švajčiar Georg Bastl. Do tretieho kola ho posunul päťsetový výsledok 6:3, 6:2, 4:6, 3:6, 6:4.

Pete Sampras v roku 2003 senzačne nestačil na Georga Bastla.

Jimmy Connors po prehre s priemerným Patrickom Kühnenom odporučil organizátorom pouvažovať nad zmenou povrchu.

7.Rufusovo zlyhanie

Známou úlohou jastraba Rufusa je plašiť zver - najmä holuby, či iné vtáctvo, ktoré by mohlo potenciálne narušiť priebeh hry, alebo znečistiť areál.

Počas zápasu Novaka Djokoviča s Philippom Kohlschreiberom sa ikona s vlastnými kontami na sociálnych sieťach - Rúfus - pozabudla a nevšimla si malého vtáčika.

Pobyt drobného živočícha na dvorci diváci aj tenisti zobrali s humorom a hra po chvíli pokračovala.

8.Beckerov hetrik

Boris Becker dosiahol počas svojej tenisovej kariéry množstvo úspechov. Tými wimbledonskými sa jednoznačne zapísal do histórie londýnskeho turnaja.

V roku 1985 sa stal najmladším víťazom mužskej dvojhry. Bol prvým nemeckým hráčom, ktorý turnaj vyhral a zároveň prvým nenasadeným tenistom s titulom wimbledonského šampióna.

9.Historicky prvá diskvalifikácia

V zápase štvorhry sa o prvú diskvalifikáciu na Wimbledone v roku 1995 postaral anglický tenista Tim Henman, víťaz jedenástich turnajov na okruhu ATP.

Svoje nervy neudržal na uzde a po nevydarenom fiftíne loptičku nechtiac napálil do tváre zberačky stojacej pri sieti.

Diskvalifikácia Tima Henmana.

Po incidente sa Henman ospravedlnil a mladej zberačke kúpil kvety.

10.Niekoľko rekordov v jednom zápase

Málokto by pred prvým kolom mužskej dvojhry pomyslel na to, že stretnutie amerického tenistu Johna Isnera a Francúza Nicolasa Mahuta potrvá vyše jedenásť hodín.

Na kurte číslo 18 v roku 2010 strávili tenisti na dvorci jedenásť hodín a päť minút, čím sa zápas zapísal do histórie tenisu ako najdlhší. Piaty set trval neuveriteľných osem hodín a jedenásť minút.

Víťaz John Isner sa vyšplhal v počte es na číslo stotrinásť, Mahut prispel k celkovému súčtu 103 esami. Trojdňový maratón sa skončil v piatom sete v prospech Isnera 70:68.

Nachádzate sa tu: