Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Belgičanky nemajú čo stratiť, nastúpia bez tlaku

Sportnet|Publikované 4. feb 2009 o 14:20

Nehrajúca kapitánka belgickej reprezentácie tenistiek v Pohári federácie Sabine Appelmansová bola v júli 1998 členkou tímu.

BRATISLAVA. Nehrajúca kapitánka belgickej reprezentácie tenistiek v Pohári federácie Sabine Appelmansová bola v júli 1998 členkou tímu, ktorý podľahol na antuke "starého" hlavného dvorca na Slovane domácim 1:4. "Spomínam si na ten zápas, ale práve pre nepriaznivý výsledok sa usilujem vytesniť ho z pamäte. Dúfam, že tentoraz budeme úspešnejšie," povedala 36-ročná niekdajšia šestnástka svetového rebríčka na stredajšej tlačovej besede pred víkendovým bratislavským duelom SR - Belgicko v 1. kole II. svetovej skupiny ročníka 2009 a dodala: "Tešíme sa na to stretnutie. Vieme však, že náš čaká náročná úloha. Výsledky Dominiky Cibulkovej i Daniely Hantuchovej vzbudzujú rešpekt, ale náš mladý perspektívny tím nemá čo stratiť. Pred necelými tromi rokmi sa tu postarali o prekvapenie naši krajania v Davisovom pohári - skúsime to zopakovať. Nastúpime bez tlaku a možno práve v tom spočíva výhoda. Už vlani na Ukrajine proti Bondarenkovým sme ukázali, že dokážeme potrápiť favorita."

Družstvo, ktoré má veľkú motiváciu v podobe celkového triumfu v PF 2001, viedlo vo februári 2008 na antuke v Charkove 2:1 a napokon prehralo tesne 2:3. Išlo o rovnakú fázu súťaže pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) ako teraz. Nástupkyne bývalých svetových jednotiek Justine Heninovej a Kim Clijstersovej inkasovali proti Ukrajinkám už šiesty nezdar v rade ako hostky. Medzi druhou osmičkou krajín zostali zásluhou aprílového barážového triumfu 5:0 nad Kolumbiou na tvrdom povrchu v Monse. Celkovo majú vo Fed Cupe od roku 1963 mierne pozitívnu bilanciu 63:61. Práve Appelmansová je národnou rekordérkou v počte absolvovaných sezón (12), jednotlivých súbojov Belgičaniek (33) i vlastných víťazstiev (33 v porovnaní s 22 prehrami, z toho vo dvojhre skóre 25:13). Slovenkám sa za spomenutú bratislavskú prehru revanšovali vo štvrťfinále v sezóne 2003, a to hladko 5:0 na tvrdom povrchu v Charleroi.

O aktuálnych podmienkach na prípravu Appelmansová uviedla: "Je síce pravda, že v hale nás privítal chlad, ten som však pociťovala najmä ja pri postávaní počas tréningov. Navyše, privítanie bolo o to vrelšie. Všetko naokolo je perfektne zabezpečené, maximálne nám tu vychádzajú v ústrety a so servisom sme veľmi spokojné. Osobne ma, pochopiteľne, prekvapilo, ako sa bratislavský areál za tie roky zmenil. Hala je však naozaj pekná a prostredie i zázemie príjemné."

Kapitánka Belgičaniek sa realisticky pozerá na prípadný návrat Heninovej či Clijstersovej: "Myslím si, že obe už majú úplne iné životné priority. Kim síce práve teraz ohlásila absolvovanie niekoľkých exhibícií, ale nejde o comeback v pravom slova zmysle. Aj Justine si vychutnáva obdobie po kariére a venuje sa iným veciam. Verím, že na ďalší domáci zápas nás prídu povzbudiť, ťažko však očakávať niečo viac." Belgičanky nebudú bez podpory ani teraz. "Nepríde sem tisíc fanúšikov, ale vieme o skupinke našich priaznivcov, ktorá bude dostatočne hlučná," usmiala sa Appelmansová a vysvetlila neprítomnosť juniorky Sofie Oyenovej (757.), ktorá má práve v stredu 17. narodeniny: "Necítila sa dobre a išla k lekárovi. Asi ju obchádza nejaká viróza. Azda to nebude nič vážne." Družstvo dotvára 16-ročná Tamaryn Hendlerová (298.).

Renkingová líderka Belgičaniek Yanina Wickmayerová, 76. v počítačovom poradí (bola už aj na 62. priečke), by sa v sobotu - ak sa neudeje nič mimoriadne - mala stretnúť so slovenskou dvojkou Danielou Hantuchovou, ktorej vlani v Antverpách podľahla 4:6, 3:6. "Po tom zápase som mala pocit, že som mohla hrať aj lepšie. Neviem sa dočkať odvety," skonštatovala 19-ročná rodáčka z Lieru. O tvrdom povrchu Premier Court v Sibamac aréne NTC povedala: "Predpokladala som, že bude o čosi rýchlejší, ale nemôžem sa sťažovať. Podmienky sú pre všetky hráčky rovnaké. Máme za sebou niekoľko dní prípravy a ešte stále dosť času na zvyknutie si."

Finalistka vlaňajšieho podujatia WTA Tour na birminghamskej tráve Wickmayerová inkasovala tento rok tri prehry hneď v 1. kole, a to od Francúzky Julie Coinovej v Brisbane, s Bieloruskou Tatianou Pučekovou v Hobarte a napokon od talianskej kvalifikantky Alberty Briantiovej na Australian Open. Nečudo, že po návrate z Melbourne na vlastnej internetovej stránke uviedla: "Nemôžem povedať, že by som za sebou mala práve najúspešnejšie tri týždne, ale získala som veľa cenných poznatkov a pokúsim sa zobrať si ponaučenia. Vlani som odohrala zopár turnajov aj na úrovni ITF a toto je môj prvý rok iba na hlavnom profesionálnom okruhu. Musím si zvyknúť na nový režim. Vyžiada si to nejaký čas, ale stanem sa odolnejšou." V Bratislave súhlasila, že Pohár federácie ju burcuje: "Je to špeciálna motivácia, nebyť na dvorci len za seba. Prospieva mi aj spoločná príprava, rady a postrehy od kolegýň i členov realizačného tímu. Cítim zmenu oproti individuálnej rutine na okruhu."

Od 10. januára 22-ročná Kirsten Flipkensová (94.), ktorá v 2. kole na Australian Open potrápila vtedajšiu líderku renkingu - Srbku Jelenu Jankovičovú (4:6, 5:7), v minulosti bola jednotkou juniorského tzv. kombinovaného hodnotenia ITF. "Už je to šesť rokov. Podobne len história, ako moje niekdajšie školské roky s Kim Clijstersovou. Seniorské dianie kladie úplne iné nároky. Škoda, že ma priebežne brzdili rôzne zdravotné problémy. Sezóny 2006 i 2008, keď sa mi zranenia v podstate vyhýbali, azda ukázali, že by to mohlo byť aj lepšie. Dosiahla som prijateľné výsledky. Dúfam, že na ne nadviažem a budem napredovať. Už teraz v Bratislave sa pokúsim dostať zo seba to najlepšie."


ko;mj;ru

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.