12.02.2022 00:00
Deň 8
Peking 2022
Koniec

Nemky mali na dosah prekvapenie. Ruské bežkyne však predviedli skvelý záver

Ruské bežkyne na lyžiach sa tešia zo zlata v štafetách na ZOH 2022 v Pekingu.
Ruské bežkyne na lyžiach sa tešia zo zlata v štafetách na ZOH 2022 v Pekingu. (Autor: TASR/AP)
TASR|12. feb 2022 o 10:18 (aktualizované 12. feb 2022 o 12:16)

Nemecká štafeta nakoniec ubránila aspoň striebro.

Beh na lyžiach na ZOH Peking 2022

ČANG-ŤIA-KCHOU. Reprezentantky Ruského olympijského výboru (ROC) v behu na lyžiach Julia Stupaková, Natalia Neprjajevová, Tatiana Sorinová a Veronika Stepanovová sa stali časom 53:41,0 min víťazkami sobotnej štafety na 4x5 km na ZOH 2022 v Pekingu.

Na druhom mieste skončilo kvarteto Nemecka v zložení Katherine Sauerbreyová, Katharina Hennigová, Victoria Carlová a Sofie Krehlová s odstupom 18,2 sekundy.

Bronz si vybojovali Švédky Maja Dahlqvistová, Ebba Anderssonová, Frida Karlssonová a Jonna Sundlingová (+ 20,7 s).

Rusky mali skvelý štart

Julia Stupaková rozbehla štafetu vo vysokom tempe a na každom medzičase figurovala na vedúcej pozícii.

Po absolvovaní úvodného 5 km úseku odovzdávala s 1,5-sekundovým náskokom pred Nemeckom, tretie Japonky za líderkami zaostávali výraznejšie (+ 12,3 s).

Po polovici trate dostala Katharina Hennigová na čelo poradia Nemky, ktoré viedli o 4,3 sekundy pred reprezentantkami ROC a o 22,8 sekundy pred Nórkami, ktorým sa postupne vzďaľovala vidina obhajoby zlata zo ZOH 2018 v Pjongčangu.

Nemky v záverečnom úseku ešte viedli

Nemecká finišmanka Sofie Krehlová vybiehala na záverečný úsek s päťsekundovým náskokom, ktorý však neudržala.

Veronika Stepanovová sa na 17,5 km medzičase dotiahla na rozdiel 1,5 sekundy a v záverečnom finiši nasadila tempo, ktorému Krehlová absolútne nestíhala.

"Víťazstvo nás hreje pri srdci. Boli to náročné preteky, očakávania boli veľké. V decembri sme vyhrali štafetu Svetového pohára v Lillehammeri a ruskí fanúšikovia nás automaticky pasovali na najvyššie pozície aj tu v Pekingu.

Nechceli sme ich sklamať. Urobila som maximum, aby som sa v záverečnom úseku dostala pred Krehlovú. Striebro by sa nám vzhľadom na priebeh pretekov málilo," povedala Stepanovová.

Vydarený štvrtý úsek mali obhajkyne striebra Švédky.

Jonna Sundlingová ich z piatej priečky dokázala dostať na medailové stupne po tom, ako v dramatickom finiši nepustila pred seba Fínku Kristu Pärmäkoskiovú a po zlate v šprinte voľnou technikou získala na hrách v Pekingu svoj druhý cenný kov.

Všetky informácie o ZOH Peking 2022

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Peking 2022»Program a výsledky»Beh na lyžiach»Nemky mali na dosah prekvapenie. Ruské bežkyne však predviedli skvelý záver