Nezastavila ho ani poriadna zima. Niskanen zdolal ruských súperov

Iivo Niskanen.
Iivo Niskanen. (Autor: TASR/AP)
TASR|27. nov 2021 o 12:15 (aktualizované 27. nov 2021 o 16:36)

Medzi ženami triumfovala Švédka Karlssonová.

RUKA. Fínsky bežec na lyžiach Iivo Niskanen triumfoval v sobotňajších pretekoch na 15 km klasicky na podujatí Svetového pohára v Ruke.

Domáci spolufavorit odsunul na ďalšie pódiové priečky ruských súperov Alexeja Červotkina (+8,3 s) a obhajcu veľkého glóbusu Alexandra Boľšunova (+14,1).

Dvadsaťdeväťročný Niskanen nasadil od začiatku vysoké tempo, s výnimkou prvého bol na čele na všetkých medzičasoch a dosiahol svoje šieste víťazstvo.

"Je to pre mňa skvelý štart do sezóny. Bola dnes poriadna zima, mne však takéto podmienky nevadia. Mal som výborne pripravené lyže, išli mi v stúpaniach i zjazde a som šťastný, že to vyšlo," povedal Fín v cieli.

Slovenský reprezentant Peter Mlynár za bodovanými priečkami výrazne zaostal, s mankom takmer štyroch minút na víťaza obsadil až 83. pozíciu.

Svetový pohár v behu na lyžiach v Ruke

Preteky intervalovým štartom

Muži - 15 km klasicky: 1. Iivo Niskanen (Fín.) 33:08,6 min, 2. Alexej Červotkin +8,3, 3. Alexander Boľšunov (obaja Rus.) +14,1, 4. Erik Valnes (Nór.) +15,2, 5. Sergej Usťugov +21,1, 6. Iľja Semikov (obaja Rus.) +26,0, 7. Emil Iversen (Nór.) +28,9, 8. Ivan Jakimuškin (Rus.) +29,5, 9. Johannes Hösflot Kläbo +41,7, 10. Paal Golberg (obaja Nór.) +45,7, ... 83. Peter MLYNÁR (SR) +3:51,1

Poradie v SP (2 z 28): 1. Kläbo 119 b., 2. Valnes 118, 3. Alexander Terenťjev (Rus.) 115, 4. Niskanen 100, 5. Červotkin 80, 6. Richard Jouve (Fr.) 75

Ženy - 10 km klasicky: 1. Frida Karlssonová (Švéd.) 24:29,4 min, 2. Therese Johaug (Nór.) +13,7 s, 3. Katharina Hennigová (Nem.) +15,2, 4. Ebba Anderssonová (Švéd.) +31,8, 5. Krista Pärmäkoskiová (Fín.) +35,1, 6. Rosie Brennanová (USA) +38,6, 7. Kerttu Niskanenová (Fín.) +42,4, 8. Tatiana Sorinová +45,6, 9. Julija Stupaková (obe Rus.) +54,7, 10. Heidi Wengová (Nór.) +55,7

Poradie v SP (2 z 28): 1. Karlssonová 140, 2. Maja Dahlqvistová (Švéd.) 112, 3. Johanna Hagströmová (obe Švéd.) 88, 4. Johaugová 80, 5. Pärmäkoskiová 71, 6. Maiken Caspersenová Fallová (Nór.) 70

V súťaži žien na desaťkilometrovej trati zvíťazila Švédka Frida Karlssonová a pripísala si celkovo druhý triumf vo Svetovom pohári.

Na druhú priečku odsunula suverénku na dlhých tratiach v uplynulých sezónach Nórku Therese Johaugovú o 13,7 sekundy. Tretia skončila Nemka Katharina Hennigová s mankom 15,2 sekundy. Slovenky neštartovali.

V nedeľu čaká na bežcov v Ruke stíhačka na 15 km voľným spôsobom. Štartovať sa bude Gundersenovou metódou na základe výsledkov sobotňajších pretekov.

Domov»Zimné športy»Beh na lyžiach»Nezastavila ho ani poriadna zima. Niskanen zdolal ruských súperov