Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Barteková o Agende 2020: Je to veľmi dôležitý súbor zmien

Stretnutie s novinármi o olympijských reformách schválených na mimoriadnom 127. zasadnutí MOV 8. a 9. decembra v Monte Carle, 11. decembra v Bratislave. Na snímke členka MOV na Slovensku Danka Barteková. (Autor: TASR)
TASR|Publikované 11. dec 2014 o 13:15

Už nie je obmedzený počet športov na 28 v lete, ale je skôr obmedzený počet disciplín.

BRATISLAVA. Medzinárodný olympijský výbor v Monte Carle schválil všetkých 40 odporúčaní na reformy v olympijskom hnutí. Tie zahŕňajú zmeny v kandidátskom procese či možnosť organizovať olympijské hry aj v dvoch štátoch.

Priamo pri rokovaniach a hlasovaní bola aj slovenská členka výboru a úspešná olympionička Danka Barteková. Celý proces zmien sa nazýva Agenda 2020.

"Je to súbor veľmi dôležitých zmien. Medzi tie najdôležitejšie patrí zmena kandidátskeho procesu, kde MOV chce skôr pozývať mestá a nie iba pasívne dostávať kandidatúry a momentálne otvára možnosti usporiadať OH aj na území viacerých štátov, čiže nie len v rámci jedného mesta a jednej krajiny," povedala Barteková.

Najviac 10 500 športovcov

"Už nie je obmedzený počet športov na 28 v lete, ale je skôr obmedzený počet disciplín. Usporiadateľ tak môže pridať niektoré disciplíny z iných športov a niektoré zase odobrať."

Na olympijských hrách tak bude v budúcnosti štartovať maximálne 10 500 športovcov v 310 disciplínach, vo výpravách môže byť maximálne 5000 členov sprievodu.

V prípade ZOH 2900 športovcov, 2000 členov sprievodu a 100 disciplín.

Organizačné výbory ďalej môžu navrhnúť zaradenie jednej alebo viacerých dodatočných súťaží, ktoré budú napríklad veľmi populárne v danej krajine.

Podľa nových pravidiel sa tak predstavitelia miest, ktoré prejavia záujem o usporiadanie olympiády, najskôr stretnú s funkcionármi MOV a predtým, ako vôbec spustia rozsiahlu kampaň, predostrú im svoje plány na organizáciu podujatia.

MOV sa novými pravidlami snaží dosiahnuť aj to, aby prípadné organizovanie olympiády figurovalo v pláne rozvoja daného mesta či regiónu a nie aby sa mesto upravovalo pre potreby hier.

Namiesto trvalých športovísk dočasné

Olympijskí funkcionári sa týmto spôsobom chcú vyhnúť situácii, ktorá vznikla pri procese výberu kandidátskych miest na usporiadanie ZOH 2022. Až štyri zo šiestich miest odstúpili v priebehu procesu z obáv veľkého finančného zaťaženia regiónu.

"Znižovanie nákladov je dlhodobým cieľom MOV a ide aj o to, že výbor chce zlepšiť komunikáciu s verejnosťou a rozprávať o dvoch zložkách rozpočtu. O operačnom, ktorý je spojený priamo s organizáciou hier a potom o rozpočte na infraštruktúru, ktorý bol napríklad v Soči enormne vysoký, ale nebol v požiadavkách MOV. Cieľom MOV je aj možno nahradiť trvalé športoviská tými dočasnými, aby sa znížili náklady a aby sa zvýšila udržateľnosť," vysvetlila Barteková.

Aj do iného štátu

Najradikálnejšia zmena sa týka toho, že v budúcnosti bude môcť usporiadateľské mesto presunúť niektoré športy či disciplíny do iného regiónu či dokonca štátu.

Doteraz platilo prísne pravidlo, podľa ktorého museli byť všetky športoviská na jednom mieste. Druhý štát mohol iba "pomôcť" v prípade, že organizátorská krajina nemala prírodné podmienky na usporiadanie niektorej z disciplín.

Takto to malo byť aj v prípade kandidatúry Poľska s podporou slovenského strediska Jasná, kde sa mali konať alpské lyžiarske disciplíny.

"Najväčšia diskusia bola práve k tomuto bodu, pretože mnohí členovia sa báli, že OH tak stratia svoju jedinečnosť, svoj multikultúrny a multinárodný charakter. Obávali sa viacerých olympijských dedín v prípade, že by boli organizované na viac ako jednom meste, alebo štáte," dodala.

Prvým príkladom nových pravidiel by mohla byť relokácia súťaží v boboch, sánkovaní a skeletone na ZOH 2018. V Pjongčangu nemajú vyhovujúci ľadový tobogán a tak MOV kórejským organizátorom ponúkol možnosť usporiadať kĺzavé disciplíny v inom štáte.

Ako najschodnejšia sa ukazuje alternatíva presunúť spomínané tri športy do Japonska.

Schválenie 40 odporúčaní bolo naplánované na dva dni, no 96 zástupcov výboru ich stihlo schváliť za jediný, pričom nikto nehlasoval proti ani sa nezdržal.

"Tým, že Agenda 2020 vznikla na základe konsenzu a na základe verejnej diskusie, tak práve to podnietilo, že odporúčania boli prijaté jednohlasne," uviedla slovenská reprezentantka v streleckej disciplíne skeet.

Olympijská televízia

MOV plánuje aj spustenie celosvetového olympijského televízneho kanála, ktorý by mal vzniknúť v roku 2015 a šíriť olympijské informácie 365 dní v roku.

Náklady projektu v sedemročnom horizonte odhadujú na približne 600 miliónov dolárov.

Výbor ďalej poskytne 20 miliónov na projekt ochrany bezúhonných športovcov, bude organizovať formálne medailové ceremoniály pre športovcov, ktorí dostanú olympijské medaily dodatočne v dôsledku diskvalifikácie ich konkurentov, a počnúc IV. OH mládeže presunie organizáciu podujatia na neolympijský rok, čiže z roku 2022 na 2023.

Súvisiace články