Pondelok, 29. novembra, 2021Meniny má Vratko

Barteková bude členkou MOV, jej konkurent na súde neuspel

(Autor: SITA/AP)
SITA|22. máj 2013 o 10:45

Dvadsaťosemročná Danka Barteková sa „prestrieľala“ do olympijského pléna. Ani nie dvanásť rokov po tom, čo prvý Slovák Vladimír Černušák pre vek prešiel medzi čestných členov.

BRATISLAVA. Medzi olympijskú vrchnosť zasadne Slovenka. Definitívne to včera potvrdil Medzinárodný olympijský výbor v reakcii na čerstvý verdikt lausannského Športového arbitrážneho dvora (CAS).

Danka Barteková získala na vlaňajšej olympiáde v Londýne bronzovú medailu v streľbe na skeet, ale navyše senzačne vyhrala voľby do komisie športovcov MOV. Zo 6923 hlasujúcich olympionikov jej dala dôveru takmer tretina – 2295.

Na ďalších troch miestach zaručujúcich na osem rokov členstvo v olympijskom pléne skončili austrálsky veslár James Tomkins (1802), zimbabwianska plavkyňa Kirsty Coventryová (1797) a Martikánov večný rival, francúzsky

Ženy v MOV
  • Prvého Slováka do MOV zvolili na jeseň 1981: Vladimír Černušák bol riadnym členom až do svojej osemdesiatky (koncom roku 2001), teraz je čestným.
  • V rovnaký deň v Baden-Badene zvolili prvé dve ženy v histórii: fínsku atlétku Pirjo Häggmanovú a Venezuelčanku Floru Isavu-Fonsecovú.
  • Dnes je medzi 100 členmi MOV 18 žien – z Európaniek len lichtenštajnská princezná Nora, anglická princezná Anna, Švédka Lindbergová, Poľka Szewinska, Nemka Bokelová (nová šéfka komisie športovcov) a Španielka Casadová.

vodný slalomár Tony Estanguet (1779).

Mňa ohroziť nemohli

Dvoch z 21 kandidátov, zhodou okolností ázijských olympijských šampiónov z Atén 2004, však komisia diskvalifikovala za porušenie pravidiel predvolebných aktivít a ich odvolanie sa na arbitráž zdržalo menovanie nových členov o tri štvrte roka.

Dva rozdielne senáty CAS však zamietli ich námietky – v marci neuspel taiwanský taekwondista Mu-jen Ču a včera japonský kladivár Kodži Murofuši.

MOV rozhodnutie arbitráže privítal: „Tešíme sa na spoluprácu s Bartekovou, Tomkinsom, Coventryovou aj Estanguetom. Exekutíva ich dá na schválenie plénu na mimoriadnom zasadaní 3. – 4. júla v Lausanne.“

„Zvlášť vo voľbách počas olympijských hier by sa mali dodržiavať pravidlá,“ poznamenal prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár. „V minulosti to vždy tak nebolo.“

Pred Bartekovou do MOV kandidovali Peter Šťastný (1998), Martina Moravcová (2000 a 2008), Karina Habšudová (2004) a Miroslav Šatan (2010).

Začalo sa to v Singapure 2007

„Bola som pokojná, aj keby Ázijci s odvolaním uspeli, mňa ohroziť nemohli,“ hovorí Barteková. „Doma som si užívala štatút členky MOV už od vlaňajšej jesene – prizývali ma na zasadania exekutívy aj pléna SOV. Teším sa však, že čoskoro už nebudem len pozorovateľka.“

„Danka je ideálny typ: výborná športovkyňa, vzdelaná, cieľavedomá a milá. V Londýne generačne zabodovala úprimnou komunikáciou so športovcami,“ konštatuje Chmelár.

Skvele sa uviedla ako ambasádorka prvých olympijských hier mládeže v Singapure 2010. „Začalo sa to v Singapure, no o tri roky skôr, na univerziáde,“ upresňuje. „Vtedy ma tréner Juraj Sedlák predstavil generálnemu sekretárovi SOV Jozefovi Libovi ako študentku medzinárodných vzťahov snívajúcu o sfére športovej diplomacie, a ten sa potešil – budeme s vami počítať.“

Trénuje viac ako dosiaľ

Keď koučovi zvestovala, že vyhrala londýnske voľby, s úsmevom zahorekoval: „A niekedy ešte prídeš aj na tréning?“

Stalo sa to, čomu neveril. „Trénujem viac než dosiaľ,“ tvrdí trenčianska rodáčka žijúca v Malženiciach, majsterka Európy 2008 a šesťnásobná bronzová medailistka MS. „Rozhodla som sa zistiť, čo som schopná a tohto roku plánujem v tréningu vystrieľať 15-tisíc nábojov, o dve tisícky viac než v minulosti.“

Pre olympijské povinnosti vynechá len júnový Svetový pohár na Cypre. ME ani MS jej s nimi nekolidujú.

Medzinárodný olympijský výbor bol až do jesene 1981 čisto pánskym klubom. Momentálne je v jeho pléne obsadených 100 zo 115 chartou povolených miest, z nich 18 tvoria ženy. Po rozšírení o štyroch olympionikov ich aj s Bartekovou a Coventryovou bude rovná dvadsiatka. Danka s dátumom narodenia 19. 10. 1984 bude zo všetkých najmladšia.

Súvisiace články