Kým súperky mali voľno, ona hrala. Češka slávi nevídaný úspech

Barbora Krejčíková na fotení víťazky Roland Garros 2021 drží trofej z dvojhry aj štvorhry. (Zdroj: TASR/AP)
Jana Sedláková|14. jún 2021 o 18:57

Češka Barbora Krejčíková vyhrala na Roland Garros dvojhru aj štvorhru.

PARÍŽ. Bežne pred mužským finále na grandslamových turnajoch už svet obletia fotografie upravenej a slávnostne oblečenej víťazky ženskej súťaže, ako pózuje s trofejou.

Na Roland Garros sa víťazi fotia s Eiffelovou vežou v pozadí. To však nebol prípad tohtoročnej šampiónky.

Víťazka dvojhry Barbora Krejčíková totiž v čase, keď po iné roky prebieha fotenie, súťažila ešte o jeden titul.

Po boku krajanky Kateřiny Siniakovej vyhrala štvorhru. Finále pritom bolo na programe až v nedeľu pred mužským finále.

Tradičné fotenie šampiónky tak absolvovala až v pondelok spolu s mužským víťazom Novakom Djokovičom.

Počas Roland Garros odohrala za dva týždne pätnásť zápasov. Vyhrala dvojhru aj štvorhru a ešte prešla po boku Filipa Poláška aj do štvrťfinále zmiešanej štvorhry.

Na kurte strávila za dva týždne 23 hodín a 21 minút. Pred turnajom navyše vyhrala aj podujatie v Štrasburgu.

Už sa môže iba zlepšovať

Aj zmiešanú štvorhru však už tento rok vyhrala. Po boku Rajeeva Rama triumfovala na Australian Open. Vyhrať každú grandslamovú súťaž v jednej sezóne sa naposledy podarilo Martine Navrátilovej v roku 1987.

"Už sa teším na každý ďalší turnaj, ktorý si budem môcť zahrať. Po týchto dvoch týždňoch sa cítim veľmi uvoľnene. Už som dosiahla všetko, už sa môžem iba zlepšovať," hovorila po víťazstve vo štvorhre česká tenistka.

Hrať všetky súťaže sa pritom dlhšie obdobie nezdalo reálne. Väčšina tenistiek sa v posledných rokoch buď sústredila na dvojhru alebo štvorhru. Jednou z mála výnimiek boli sestry Williamsové.

Zdá sa, že teraz sa situácia mení. Súperkami Krejčíkovej a Siniakovej vo finále boli Iga Swiateková a Bethanie Matteková-Sandsová.

Swiateková vo dvojhre na Roland Garros obhajovala titul. Tentokrát vypadla vo štvrťfinále.

Posledná tenistka, ktorá však na Roland Garros pred Krejčíkovou vyhrala aj dvojhru aj štvorhru v jednej sezóne, bola Francúzka Mary Pierceová v roku 2000.

Príbeh Krejčíkovej a Pierceovej je však úplne iný. Francúzska tenistka v čase víťazstva na Roland Garros už mala jeden grandslamový titul vo dvojhre.

Vyhrala Australian Open 1995 a bola dobre známa aj ako singlistka.

Bola v tieni spoluhráčky

Pri Krejčíkovej to bol iný prípad. S Kateřinou Siniakovou patrili k najúspešnejšej dvojici už od juniorských čias.

Vyhrali spolu Roland Garros, Wimbledon aj US Open.

Neskôr sa ako 22-ročné stali svetovými jednotkami vo štvorhre. Vyhrali spolu Roland Garros aj Wimbledon.

Barbora Krejčíková bola v tom čase v tieni Kateřiny Siniakovej. Tá sa ako 22-ročná dostala na 31. miesto rebríčka WTA.

Patrila tak k najväčším mladým hviezdam českého tenisu. Naopak, Krejčíková bola v tej dobe vzdialená aj od prvej svetovej stovky vo dvojhre.

Hoci gradslamovými šampiónkami boli spoločne, väčšiu popularitu má dvojhra. Preto sa viac hovorilo práve o Siniakovej.

Krejčíková s odstupom času priznala, že zvažovala, či má zmysel pokračovať s dvojhrou, keď sa nedokáže presadiť.

"Tak dlho som sa snažila sa dostať do prvej stovky. Aj keď som bola blízko, nedokázala som to nikdy," hovorila počas vlaňajšieho Roland Garros.

"Hovorila som si, že možno sa mi to nikdy nepodarí. Možno budem iba hráčka štvorhry," dodala.

Po vlaňajšom Roland Garros, ktoré sa pre pandémiu konalo na jeseň, sa premiérovo v dostala do prvej svetovej stovky.

"Za posledné mesiace som sa naučila hlavne mať z tenisu radosť. Keď si šport užívate, najlepšie sa vám darí. Myslím, že mi k tomu veľmi pomohla zmiešaná štvorhra," povedala Krejčíková pre isport.cz.

"Nie je nič, čo by človek nedokázal, ak sa skutočne veľmi snaží. A budem vždy rada, ak sa ma ktokoľvek z mladších hráčov bude chcieť na čokoľvek opýtať.

Myslím, že je dôležité svoje skúsenosti posúvať ďalej. Tak ako ich mne odovzdali Jana Novotná a Jan Kodeš," dodala.