Budú diplomati bojkotovať olympiádu? Ďalšie krajiny pošlú len športovcov

Olympijské kruhy - ilustračná fotografia. (Autor: SITA/AP)
TASR|8. dec 2021 o 08:09 (aktualizované 8. dec 2021 o 10:59)

Množstvo ľudskoprávnych organizácií vyzvalo aj na úplný bojkot hier v Pekingu.

SYDNEY. Austrália po vzore Spojených štátov amerických nevyšle na zimné olympijské hry do Pekingu žiadnych predstaviteľov vlády.

Austrálsky premiér Scott Morrison oznámil v stredu diplomatický bojkot športového sviatku, ktorý sa uskutoční od 4. do 20. februára 2022.

Dôvodom bojkotu, ktorý však nezabráni účasti športovcov, je porušovanie ľudských práv v Číne. "Sme veľký športový národ, ale šport a politika sú dve odlišné veci a ja sa ich vždy snažím vnímať oddelene," vyhlásil Morrison.

Ani Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier sa nezúčastní na zimných olympijských hrách v Pekingu. Pripojil sa tak k diplomatickému bojkotu hier.

"Nemecký prezident nenavštívi Čínu. Nemal to v pláne už pred vyhlásením bojkotu zo strany USA," oznámila hovorkyňa prezidenta podľa DPA.

Čína čelí dlhodobo kritike pre porušovanie ľudských práv. Americkí predstavitelia pred dvoma dňami v súvislosti s bojkotom hier vyhlásili, že považujú kroky jej vlády namierené voči Ujgurom a príslušníkom ďalších prevažne moslimských menšín v oblasti Sin-ťiang na západe krajiny za genocídu a zločiny proti ľudskosti.

Množstvo ľudskoprávnych organizácií vyzvalo aj na úplný bojkot hier v Pekingu.

Súvisiace články