Najvýznamnejší štart v histórii krajiny. Súťažiť bude vatikánska vytrvalkyňa

Ilustračný obrázok.
Ilustračný obrázok. (Autor: TASR)
SITA|28. jún 2022 o 15:54

Je dcérou zamestnanca Vatikánu.

VATIKÁN. Pápežský štát Vatikán je podľa rozlohy najmenšou uznanou krajinou na celom svete, no počas aktuálneho týždňa bude mať svoje zastúpenie na športových Stredozemných hrách v alžírskom meste Oran.

V piatkovom polmaratóne totiž nastúpi 27-ročná Sara Carnicelliová, dcéra jedného zo zamestnancov Vatikánu. Vytrvalkyňa je súčasťou športového klubu v mikroštáte, ktorého rozloha je 0,49 kilometra štvorcového.

Účasť atlétky pod hlavičkou Vatikánu na spomenutom podujatí bude pre vatikánsku atletiku zatiaľ najvýznamnejší štart. Súčasťou minivýpravy tejto krajiny bude aj Monsingnor Melchor José Sánchez de Toca y Alameda, šéf vatikánskej športovej sekcie.

Carnicelliová sa nedávno predstavila na šampionáte malých krajín Európy a v behu na 5000 m skončila tretia. Jej oficiálne osobné polmaratónske maximum má hodnotu 1:18:48 h, no v marci 2022 absolvovala 21 097,5 m za 1:14:02 h.

Stredozemné hry (Mediterranean Games) je multišportové podujatie pre všetky krajiny z Európy, Ázie a Afriky, ktoré majú priamy prístup k Stredozemnému moru.

Existujú však aj viaceré výnimky, medzi ktoré okrem Vatikánu patria aj San Maríno, Andorra, Portugalsko, Srbsko, Kosovo či Severné Macedónsko.

Nachádzate sa tu: