Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

Siekel povedie SOŠV ďalšie štyri roky. Funkciu získali i Barteková či Kuzminová

Anton Siekel. (Autor: TASR - Pavel Neubauer)
TASR|15. okt 2021 o 11:20 (aktualizované 15. okt 2021 o 14:52)

Voľby presunula pandémia.

BRATISLAVA. Anton Siekel povedie Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) aj v ďalšom volebnom období až do OH v Paríži 2024. Rozhodlo o tom 60. valné zhromaždenie SOŠV v Bratislave, Siekel kandidoval na prezidentský post ako jediný.

Siekela zvolili na štyri roky v novembri 2016 po olympijských hrách v Riu de Janeiro, ďalšie voľby sa mali konať vlani v novembri po hrách v Tokiu. No keďže svet zasiahla pandémia koronavírusu, predĺžil sa aj olympijský cyklus a voľby presunuli na ďalší rok.

Okrem prezidenta zvolilo valné zhromaždenie aj členov výkonného výboru, predsedu dozornej rady a zároveň kontrolóra SOŠV, členov dozornej rady, ombudsmana a aj individuálnych členov SOŠV.

Právo hlasovať mali len členovia SOŠV, 81 právnických a 11 fyzických osôb. Uznášaniaschopnosť valného zhromaždenia bola 97-percentná.

Delegáti spolu disponovali 124 hlasmi, keďže v súlade so stanovami mali zväzy olympijských športov dva hlasy.

Siekel získal 108 hlasov od 32 olympijských športových zväzov a 44 neolympijských. Zástupcovia 10 členských subjektov (4+6) so 14 hlasmi sa zdržali hlasovania.

"Aj keď som bol jediný kandidát, je to dôležitý akt. Vyjadruje to dôveru hnutia a je to aj vizitka činnosti, ktorú sme za plynulých päť rokov urobili. Nie je to len vizitka pre mňa, ale pre celý tím. Teším sa, že počet hlasov nás utvrdil v tom, že robíme dobrú robotu," uviedol Siekel po zvolení.

Aj na funkciu ombudsmana bol len jeden kandidát a to doterajší ombudsman Ľubomír Fogaš. Na zvolenie potreboval získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných delegátov, dostal 115 hlasov.

Za kontrolóra SOŠV a predsedu dozornej rady bol na päť rokov zvolený Ján Mižúr (115 hlasov).

Do výkonného výboru zvolili z návrhov olympijských športových zväzov Danku Bartekovú (105 hlasov), Petra Korčoka (69), Anastasiu Kuzminovú (68), Daniela Lišku (44) a Mateja Tótha (40), po druhom kole hlasovania ich doplnili Miroslav Šatan (53), Monika Šišková (49), Jozef Gönci (38) a Marek Rojko (36).

"Je to veľká pocta a som vďačný za každý hlas. Moja snaha bude vždy hájiť záujmy športovcov a budem presadzovať čo najlepšie podmienky pre nich," povedal Tóth.

Čestnými členmi SOŠV a držiteľmi Zlatého odznaku SOŠV sa stali Ľubor Halanda, Natália Hejková, Zdenko Kríž, Benjamín Leitner a Igor Nemeček.

Súvisiace články