ANALÝZA: Sekne Jarošovi San Jose?

Oh My Hockey|28. jan 2021 o 15:47

Prišlo to dosť nečakane, i keď sme tušili, že v Ottawe s Jarošom už nepočítajú ako kedysi. Včera večer obletela hokejový svet správa, ktorá obsahovala meno slovenského obrancu Christiána Jaroša. Stal sa súčasťou tzv. "3-way trade".

3-way trade preto, lebo sa Jack Kopacka, ktorého získali "senátori", v ten deň sťahoval hneď dvakrát. Tesne predtým ho Sharks získali od Anaheimu Ducks za beka Trevora Carricka. K nemu pribalili siedme kolo draftu a výmena bola na svete.

Možno sa pýtate, či to nie je málo. Sens si vypýtali mladého farmára a voľbu v siedmom kole, kde sa len zriedkavo nájdu budúci hráči NHL, v každom drafte zopár, zväčša päť až desať, iba občasne viac. V rámci prvého tímu to teda pre Senators asi nič nerieši, jedine, žeby prišlo prekvapenie.

Generálny manažér Doug Wilson využil situáciu. Jarošova cena na trhu je nízka, nižšia snáď ešte ani nebola. V každej z posledných troch sezón si síce pripísal štarty v NHL, ročník 2018/19 tam dokonca odohral takmer celý, ale na začiatku aktuálnej sezóny mu prischol prívlastok "farmár".

Jaroš by sa v defenzíve Senators nestratil, ale vyčítať niekomu, že nedostal svoje miesto v ich zostave, sa asi nedá. Rodák z Košíc medzi obrancami Ottawy nevynikal. Mal svoje kvality, vedel ustrážiť súperových kvalitných hráčov, nestránil sa hitov a na svoju rolu aj primerane bodoval, ale v porovnaní s aktuálnou obranou Sens je buď horší alebo nanajvýš porovnateľný (s niektorými tamojšími hráčmi).

Pokročilé štatistiky a grafy z posledných dvoch rokov dávajú za pravdu. Tu je porovnanie podľa nich jedného zo slabších článkov defenzívy Sens, Nikitu Zajceva, a Jaroša, v rámci posledných dvoch sezón.

Ottawa Senators má zatiaľ najhoršiu defenzívu v súťaži. Jaroš sa presúva k San Jose a hádajte, kto má druhú najhoršiu obranu? Presne, Sharks! Sens inkasujú 4,57 gólu na zápas, "žraloci" rovnú štvorku. U Sens s ním ale príliš nepočítali, preto sa dá očakávať, že v Kalifornii má väčšiu šancu na nejaké štarty v NHL.

Problémom bude aj aktuálna sezóna. Taxi squads vznikli presne preto, aby hráči v rámci prevencie pred ochorením COVID-19 nemuseli pendlovať "hore-dolu" medzi farmárskym a ligovým tímom. Jaroš však asi začne sezónu v San Jose Barracuda.

V poslednom dueli, v ktorom dostali Sharks sedemgólovú nálož od Colorada, vyzerali obranné rady San Jose takto:

Vlasic - Burns
Ferraro - Karlsson
Knyžov - Šimek

Jaroš je pravým obrancom, ktorý je skôr na fyzickú prácu a odstavenie súperových útočníkov. Pri Burnsovi a Karlssonovi sú to dobré vlastnosti, ak ich ukáže a využije, mohol by zapadnúť. Pravý bek na taxi squade, Nicolas Meloche, zatiaľ odohral len jediný duel. V šestici vyššie vidíme, že rolu tretieho pravého zadáka obsadil Radim Šimek, ktorý je však za normálnych okolností obrancom na ľavú stranu.

V rámci pravých bekov teda Sharks majú v prvom tíme len troch takýchto hráčov, pričom jeden, spomenutý Meloche, nehrá. Burns s Karlssonom sú nedotknuteľní, vypadli by len v prípade zranenia. Pre Jaroša sa otvorila celkom dobrá cesta, zvlášť, ak vezmeme na vedomie, že Sharks zaňho niečo obetovali.

Ak by sa chcel dostať do NHL, jeho kroky povedú najprv skrz Melocheho a potom cez Šimeka alebo Knyžova. Ďalší shutdown stokilový bek, akým je Jaroš, defenzíve mančaftu chýba. Najviac hitov spomedzi ich obrancov zaznamenal Mario Ferraro, iba 10 a ledva sa vopchal do najlepšej päťdesiatky medzi všetkými zadákmi v NHL. Príde odpoveď v Jarošovi?

Dnešnú analýzu uzavrime tvrdením, že šance Jaroša v Kalifornii sú väčšie ako v hlavnom meste Kanady. Ale tvrdenie, že tu nájde zem zasľúbenú, by bolo veľmi odvážne.

Nachádzate sa tu: