ANALÝZA: Je Kaprizov skutočne hoden deviatich miliónov?

Oh My Hockey|26. sep 2021 o 15:45

Týždne frustrácie, nespokojnosť, kam oko dohliadlo. Ruský útočník Kirill Kaprizov a jeho agent Paul Theofanos to v rokovaniach s generálnym manažérom Billom Guerinom ťahali dlhšie, ako by sa patrilo. A fanúšikom "divochov" pomaly, ale isto dochádzala trpezlivosť.

Na Kaprizova bol zvedavý celý hokejový svet. Behom sezóny 2020/21 si nás získal hokejovým umením, potom na seba strhával pozornosť nekonečnými špekuláciami o tom, ako blízko sú s Minnesotou k dohode a ako bude vyzerať jeho kontrakt.

A bola to veru dlhá sága. Pamätáte si, keď Frank Seravalli vyrukoval s informáciou, že mu CSKA Moskva ponúkli zmluvu s osemciferným platom?

Celé toto však bol (zrejme) iba bluf jeho agenta. Dohodu si pravdepodobne vymyslel alebo aspoň prikrášlil.

Prečo by to robil? Tlačil Wild k múru.

"Ľahšie sa rokuje, keď má hráč výhody vyplývajúce zo zmluvných pravidiel NHL. Iste viete, že nejeden obmedzene voľný hráč využije možnosť predstúpiť pred arbitrážny súd, aby mu prisúdil kontrakt. Iného si zas môže vyhliadnuť záujemca a aplikovať naňho tzv. „offer sheet“.

Lenže na tieto vydieračky zatiaľ ruský útočník nemá nárok. Na ruke má viac tromfov Guerin, nemusí sa príliš obávať – jediné miesto, kam mu môže Kirill „zdúchnuť“, je Rusko. A presne tým sa ohnal jeho agent. Akoby pri vyjednávaní nestačilo, že bol Kaprizov jednoznačne najproduktívnejším hráčom Minnesoty v poslednom ročníku," písali sme v článku, v ktorom sme obšírne vysvetlili tento prípad.

Kaprizov pri nedávnej tlačovke podotkol, že ani náhodou neplánoval odísť späť do KHL.

Sekera je zakopaná

Vyostrené rokovania medzi generálnym manažérom Billom Guerinom a najväčšou hviezdou jeho tímu sú na svojom konci. Hráč a Guerin sa stretli, po dlhej dobe, osobne. Vydiskutovali si svoje pocity, podpísali zmluvu a zakopali sekeru.

Potom spolu leteli z Floridy do Minnesoty.

"Počas celého letu, teda tri a pol hodiny, sme sa rozprávali po anglicky," poodhalil Guerin utužovanie vzťahov. "Občas musel použiť Google prekladač, ale zažili sme výnimočný let. Prebrali sme toho veľa."

"Nie je medzi nami nijaké napätie," pritakal šéfovi aktuálne najlepšie platený hráč v histórii Wild. "Po podpise už je všetko v pohode, všetko, čo chcem, je hrať hokej."

Musí byť franchise playerom

Kaprizov a Wild napokon došli k tejto dohode: Rus podpísal päťročnú zmluvu s priemerným ročným platom 9 miliónov dolárov. V posledných dvoch rokoch kontraktu bude mať úplnú klauzulu o nevymeniteľnosti.

Štruktúra zmluvy vyzerá nasledovne:

  • 2021/22: 5 000 000 $
  • 2022/23: 10 000 000 $
  • 2023/24: 12 500 000 $
  • 2024/25: 10 000 000 $
  • 2025/26: 7 500 000 $

Búrlivé reakcie na seba nenechali dlho čakať. Kaprizov v doterajšej kariére nastúpil len do 55 stretnutí v NHL. Zaznamenal v nich 51 bodov, o jeho prínose sa teda nemusíme baviť. Lenže v hodnotení zmlúv zohrávajú podstatnú rolu aj skúsenosti.

Na druhej strane prišiel Kirill ako hviezda KHL. V ročníku 2018/19 stanovil rekord v bodovaní hráčov do 23 rokov v kontinentálnej lige, keď si pripísal 51 bodov. O rok ho ešte zveľadil na 62 bodov. V bodovom priemere sa naňho dotiahol len Dmitrij Jaškin.

Schválne som si prezrel rozbor uverejnený na webe hockeywilderness.com pred rokom, teda predtým, ako Kaprizov začal svoje galapredstavenie v NHL.

Vypichnem zopár výrokov z článku:

"Okrem čistej ofenzívnej produkcie v KHL v mladom veku má Kaprizov aj veľmi kvalitné a kreatívne útočné schopnosti, ktoré z neho robia tak výnimočného hráča.

Prvá vec, ktorú si všimnete, keď sledujete Kaprizova hrať, je to, aký je na ľade šikovný. Keď má puk na hokejke, nikdy nespanikári, ani vtedy, keď je pod tlakom, a bez problémov dokáže podržať puk ešte pol sekundy, aby sa mu otvoril priestor či už na prihrávku alebo strelu."

Preniesol to Kaprizov do NHL? Jednoznačne. Z tímu Wild sa naňho nikto nechytal a ak by sa mala Hart Trophy udeľovať v každom tíme osobitne, Kaprizov je môj prvý favorit u "divochov". Prevzal zodpovednosť lídra a hoci nikdy predtým pravidelne nehral na zámorskom ľade, stal sa - úplne zaslúžene - víťazom Calder Trophy.

"Jeho zručnosť a kreativita mu umožňujú byť veľmi dobrým nahrávačom, no pomáhajú mu i k vynikajúcej strele a čuchu na góly. A ak okrem jeho celkovej kreativity a úrovne zručností v niečom naozaj vyniká, tak je to fakt, že pred bránou je málokedy na zlom mieste. (...) Je schopný skórovať rôznymi spôsobmi. Či už ide o rýchlu strelu zápästím spred mantinelu, alebo tvrdú prácu pred bránkou, na ľade takmer neexistuje miesto, kde by sa súperov brankár mohol cítiť bezpečne, keď má Kaprizov puk.," píše sa ďalej v spomínanom článku.

Kaprizov ani v tomto ohľade nesklamal. V poslednej sezóne strelil 27 gólov. Bola skrátená, čiže mal k dispozícii menej duelov. Napokon ich odohral 55. Druhého Jasona Robertsona nechal o desať gólov pozadu.

"Celkovo je Kirill Kaprizov mimoriadne talentovaný hokejista, ktorý má talent a štýl hry na to, aby sa stal absolútnou jednotkou Minnesoty - potenciálnym útočným dynamom prvej formácie a presne tým typom hráča, na ktorého fanúšikovia Wild čakajú od čias Mariána Gáboríka," uviedol autor na konci analýzy.

Som rád, že spomenul meno slovenského útočníka. Presne k nemu som prirovnával dopad Kaprizova na ofenzívu Minnesoty od chvíle, čo prvýkrát stúpil na ľad NHL.

Deväť miliónov skrátka zarábajú tzv. franchise playeri. Hráči, ktorí sú ikonami. Iste, Kaprizov ešte nedokázal, že je ikonou, vlastne na to ešte nemal dostatok času. Ale Bill Guerin musel ísť do risku a napokon to spravil dobre.

Nie je veľa tak výnimočných hráčov, ako Kaprizov. Takých, čo to, že sú "franchise playermi", dokazujú s deviatimi miliónmi ročne vo vrecku.

Len 23 hráčov v súťaži momentálne zarába viac ako on. Ešte nikto nepoberal ako hráč Minnesoty také obrovské peniaze. Kaprizov sa preto musí stať minimálne jedným z najlepších hráčov, akí kedy obliekali ich dres.

Čo o ňom povedala prvá sezóna

K správnej analýze patria i štatistiky. Čo o ňom hovoria? A aký dopad mal na mužstvo Minnesoty?

Samotné grafy sú jednoznačné. Veľa lepších ako Kaprizov v minulej sezóne nebolo. Mimochodom, vedeli ste, že viac bodov dosiahol z jeho krajanov iba Artemij Panarin?

Pokročilé štatistiky hovoria v prospech Kaprizova. Ak vezmeme mančaft Wild ako celok, v štatistike CF% (pomer všetkých striel pre a proti, kým je hráč na ľade) boli tretí najhorší v celej lige. Ich tímové corsi bolo na úrovni 46,23 CF%, ale sám Kaprizov mal podľa webu naturalstattrick.com 49,19 CF%, zhruba o tri percentá viac ako jeho priemerný spoluhráč.

Keď bol Kaprizov na ľade, väčšina vhadzovaní (58,3%) sa odohrávala na súperovej polovici. Neprekvapujúce zistenie, zvlášť pri zohľadnení faktu, že tímové bodovanie vyhral o 11 bodov. Bol ofenzívnym dynamom a naňho boli šité taktiky trénerov protivníkov.

S 18 minútami a 18 sekundami strávenými na ľade za zápas bol Kaprizov najvyťažovanejším útočníkom Minnesoty.

Tím navyše konzistentne púšťal na svojho brankára viac striel, než ich strieľal na súperovho. U Kaprizova to ale neplatilo, ten si dokázal udržať vyrovnanú bilanciu.

Je len málo pokročilých a útočných tímových štatistík, ktoré by Kaprizov v poslednom ročníku neopanoval. A to bol v Amerike po prvý raz. Bez skúseností, ale vedel, ako má uspieť, čo dokazoval v KHL i na medzinárodnej scéne. Pripomínal toľko spomínaného franchise playera a ja osobne nemám pochýb, že sa ním už v druhej sezóne definitívne stane.

Dôvod? Ešte nikto nikdy nemal v Minnesote bodovo i v pokročilých štatistikách tak dominantnú sezónu v porovnaní so spoluhráčmi (samozrejme, v dobe meraní týchto štatistík). Konkurenciou Kaprizovovi je snáď len Mikko Koivu spred desiatich-jedenástich rokov.

Môj finálny verdikt? Kaprizov si deväť miliónov zaslúži, hoci je to risk. Má takú hodnotu a ak bude pokračovať v tom, čo robí, a zároveň vekom dozrievať, nebude mať problém presvedčiť, že každý jeden cent je správne utratený.

Koniec koncov, nebyť jeho, Wild by vlani len horko-ťažko postúpili do play-off.

Nachádzate sa tu: