ANALÝZA: Columbus zažil skvelý deň. Bowman preplatil Jonesa

Oh My Hockey|24. júl 2021 o 13:24

Predstavte si, že zaplatíte 30,5 milióna ročne Jonathanovi Toewsovi, Patrickovi Kaneovi a Sethovi Jonesovi.

Od včerajška krutá realita Chicaga Blackhawks.

Dlho sa o tom rozprávalo a špekulovalo. "Čierni jastrabi" boli bezpochyby jednými z najväčších favoritov na zisk beka Setha Jonesa z Columbusu Blue Jackets. O tom, že 26-ročný obranca nechcel predĺžiť kontrakt v Ohiu, sa vedelo dlhšie, preto bolo očakávané, že Jonesa budú chcieť vymeniť pred novou sezónou, ideálne pred draftom.

Podarilo sa, hoci to bolo tesné.

Seth Jones sa presťahoval do Chicaga.

Celý trejd znie nasledovne: Seth Jones, 1. kolo draftu 2021 (Nolan Allan) a 6. kolo draftu 2022 vymenené z Chicaga Blackhawks do Columbusu Blue Jackets za Adama Boqvista, 1. kolo draftu 2021 (Cole Sillinger), 2. kolo draftu 2021 (vymenené do Caroliny za Jake Beana) a 1. kolo draftu 2022.

Blue Jackets včera vďaka tomuto trejdu získali talentovaného Cole Sillingera. "Columbus má zatiaľ veľmi dobrý draft," zhodnotili po tomto výbere skauti v našom živom draftovom prenose. Sillinger bol druhou voľbou "modrokabátnikov" po Kentovi Johnsonovi.

Okrem toho sa posilnili o zadáka Adama Boqvista, ktorý bol priamou súčasťou trejdu. Je sľubným obrancom, čoskoro bude mať 21. Bol osmičkou draftu 2018 a v NHL sa dokáže presadiť napriek faktu, že v drese Hawks často nedostával viac ako obmedzenú rolu v treťom páre. Jeho priemerný ice-time činil v poslednej sezóne 16 minút a 59 sekúnd.

Tretím angažovaným hráčom Blue Jackets, hoci nebol priamo zakomponovaný do výmeny, ale je súčasťou jej "stromu", sa stal Jake Bean. Na zisk 23-ročného obrancu použili druhé kolo od Chicaga. Jeho budúcnosť je trochu záhadou, v NHL odohral len prvý rok, napriek tomu ukázal potenciál, preto by sa Bean mal stať stabilnou súčasťou defenzívy Blue Jackets.

Vo výsledku sa Blue Jackets výmenou nespokojného beka s potenciálom vrátiť sa na úroveň elity obohatili o dvoch nádejných zadákov, posunuli sa o 20 miest vyššie na tohtoročnom drafte a o rok si zaistili už tretiu voľbu v prvom kole draftu. Druhú získali počas trade deadline od Toronta.

Čo však Chicago?

Analýzu Jonesa ako hlavného artiklu dohody si necháme na záver. Predstavme si zvyšok.

Šieste kolo draftu 2022 je len akýmsi miernym vyvážením obchodu. Málokedy si v ňom vytiahnete hráča do NHL. Konkrétne Chicagu sa medzi rokmi 2000-2016 podarilo z toho kola vytiahnuť štyroch hráčov, ktorí odohrali v NHL aspoň jeden duel. Volili 26-krát.

Z prvého kola si vytiahli Nolana Allana. Prekvapujúca voľba. Obsadil 32. miesto draftu, hoci to nikto neočakával. Ide o čisto defenzívneho beka, v 16 dueloch WHL zaznamenal len dva body. V rankingu Oh my Hockey obsadil 74. miesto, u Boba McKenzieho bol 59.

V porovnaní Cole Sillinger verzus Nolan Allan majú skauti jasného víťaza.

Dostávame sa k finálnemu bodu analýzy, Sethovi Jonesovi. Podľa analytiky zažil veľmi zlú sezónu, svedčal o tom aj tzv. "eye-test". Nalejme si čistého vína - sám Jones nevýraznými a na svoj štandard hlboko podpriemernými výkonmi prispel k tomu, že Blue Jackets zažili po úspešných rokoch najhoršiu sezónu pod Johnom Tortorellom.

Skrátka a jasne - Jonesova frustrácia nevyplynula z toho, že "tím je zlý, on je elitný". Sám k celej nelichotivej situácii prispel.

Stan Bowman zariskoval. Za Jonesa dal veľa (a trejdu podľa predpokladov skautov rozhodne neprispieva fakt, že z neho na drafte vyťažil len Nolana Allana). Ak ho však chcel, musel to urobiť, taký je trh. Jones má napriek zlej sezóne stále povesť elitného zadáka, čo môže platiť, ak nájde svoj starý potenciál. Ale ak nie, jeho nový kontrakt bude katastrofou od samého začiatku.

Jones je bezpochyby najlepším hráčom tejto výmeny, ktorá hodiny po sfinalizovaní obsahuje menoslov Seth Jones, Adam Boqvist, Jake Bean, Cole Sillinger a Nolan Allan. Dostal však príšernú zmluvu.

9,5 milióna dolárov ročne na najbližších osem rokov. Plná klauzula o nevymeniteľnosti k tomu. Môžete začať tipovať, v ktorej sezóne príde buyout.

Zdroj obrázku: CapFriendly

Jonesova zmluva začne platiť v sezóne 2022/23. Neobmedzeným voľným hráčom sa - ak ju dokončí - stane po ročníku 2029/30. Toto tvrdenie sa síce asi zmení po podpise Cale Makara, ale Jones má aktuálne podpísanú medzi obrancami tretiu najvyššiu zmluvu, čo sa platu týka. Prvými dvomi v rebríčku sú Erik Karlsson (11,5 mil.) a Drew Doughty (11 mil.). Očakávame, že Jonesov kontrakt bude podobnou tragédiou.

Inými slovami, Stan Bowman by už nemal viesť klub NHL...

VÍŤAZ VÝMENY -> COLUMBUS BLUE JACKETS

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: