Nedeľa, 26. septembra, 2021Meniny má Edita

Sklamaný Slafkovský: Dal som do toho veľa, nevrátilo sa mi nič

Alexander Slafkovský. (Autor: TASR)
TASR|10. máj 2021 o 10:30

V internej olympijskej kvalifikácii uspel Beňuš.

BRATISLAVA . Jakub Grigar, Eliška Mintálová (obaja K1), Matej Beňuš a Monika Škáchová (C1).

Títo štyria pretekári budú reprezentovať Slovensko vo vodnom slalome na nadchádzajúcich olympijských hrách v Tokiu.

Kým dvojica Grigar a Beňuš nadviaže na svoje vystúpenie z Ria de Janeiro 2016, na Škáchovú a Mintálovú čaká olympijská premiéra.

Kanoistky sa v kategórii C1 predstavia pod piatimi kruhmi vôbec po prvý raz. Táto disciplína nahradila v olympijskom programe mužskú deblovku C2.

Najtvrdší boj bol v C1

Tradične najtvrdší nominačný boj bol v kategórii C1 muži. Slovensko má dlhodobo trio kvalitných singlkanoistov, ktorí sú všetci členovia svetovej špičky.

Do Tokia však mohol cestovať len jeden. Matej Beňuš napokon v dramatickej internej kvalifikácii zdolal Michala Martikána a Alexandra Slafkovského.

Paradoxne 33-ročný Beňuš je najmladší z tohto tria, u 38-ročného Slafkovského a 41-ročného Martikána to bol možno záver ich úsilia o olympijské hry.

Slafkovský: Bude to chcieť čas

Zatiaľ čo Maritkán je s piatimi medailami legenda tohto športu pod piatimi kruhmi, Slafkovský sa tam nedostal ani raz počas úspešnej kariéry.

"Mrzí ma to ani neviete ako za všetkých, čo mi držali palce, ale je koniec. Jeden valec rozhodol o tom, že som nemal šancu jazdiť finále. Dal som do toho veľa, nevrátilo sa mi nič. Bude to chcieť čas, aby sa zahojili rany, avšak život ide ďalej.

Mám úžasnú rodinu a ľudí okolo seba, ktorých som teraz nepotešil, čo mi tlačí slzy do očí. Čas ukáže, na čo to celé bolo dobré. Je čas prehodnotiť životné priority a ciele do budúcnosti," cituje Slafkovského oficiálny web Slovenskej kanoistiky.

Giertl: Je to veľká škoda

"Finále kanoistov na ME bolo jedno z najdramatickejších a najkvalitnejších v histórii, lebo sa bojovalo o olympijské miestenky. Fantastický výkon Mateja Beňuša bol hodný miestenky do Tokia," povedal pre RTVS športový riaditeľ sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky Lukáš Giertl.

"Na druhej strane, všetci traja naši pretekári, ktorí bojovali o olympiádu, sú v top sedmičke na svete. To hovorí samo osebe. Ťažko sa hľadajú slová po takýchto pretekoch, kde šiel každý s cieľom uspieť.

Je veľká škoda, že títo pretekári, ktorí patria do svetovej špičky, nemôžu štartovať na olympijských hrách. Dlhodobo nosia medaily a ich frustrácia je namieste," dodal Giertl na adresu Martikána a Slafkovského.

Beňuš: Cítim obrovskú úľavu

Beňuš vybojoval pred piatimi rokmi pri svojej olympijskej premiére v Riu striebro, o dva a pol mesiaca v Tokiu bude môcť rozšíriť svoju olympijskú zbierku.

Do tej z kontinentálneho šampionátu pridal v Ivrei zlato z hliadok 3x C1 a striebro z C1.

"Cítim najmä obrovskú úľavu, lebo nominačný rozstrel trval od roku 2019, vlani sa vôbec nejazdilo...

Som veľmi šťastný, že mám z majstrovstiev Európy medailu individuálnu aj v hliadke a teším sa na Tokio. Príprava bude ladená jednoznačne na olympiádu, do Tokia pôjdeme na sústredenie na kanál. Zatiaľ však nevieme kedy," uviedol Beňuš pre RTVS.

Na otázku, či sa neobáva tvrdých procedúr v súvislosti s neustálym testovaním športovcov na koronavírus, 33-ročný Bratislavčan odpovedal:

"Režim je všade, aj na ME v Ivrei sme štyrikrát boli na testoch, 2x antigén a 2x PCR.Musíme tie podmienky akceptovať, nič nám nezostáva."

Súvisiace články