POPRAD. Pred dvomi rokmi sa tenista z Prešova Alex Molčan dostal do finále štvorhry juniorského Australian Open.
V súčasnosti sa prebíja medzi dospelými. V Poprade sa mu podarilo spraviť výborný výsledok. Všimol si ho i Miloš Mečíř.
Alex Molčan dostal od organizátorov podujatia challenger Poprad-Tatry divokú kartu. Využil ju dokonale.
V prvom kole mu žreb prisúdil spoluhráča a kamaráta Andreja Martina, niekdajšieho hráča top 100, momentálne 146. a nasadenú päťku.
Molčan mal prevahu a zvíťazil 2:1.
„Veril som si z toho hľadiska, že spolu trénujeme a zopárkrát sme spolu hrali. Vedel som, čo a ako mám hrať. Keď sme hrali tréningový zápas, bolo 1:1, tak som vedel, že nie som až taký nefavorit. Bol som dobre naladený. Spočiatku som cítil určitý tlak, hoci som nemal prečo, keďže som nebol favorit, ale potom sa to nejakými loptami zvrátilo a cítil som sa lepšie na kurte. Aj po kondičnej stránke,“ povedal po zápase šikovný ľavák.
Využil aj to, že Martin nemal formu, bol trpezlivý a hral to, čo potreboval. Andrej Martin bol doposiaľ najvyššie postavený rebríčkový hráč, ktorého Alex Molčan porazil.
V Poprade sa hralo v nezvyčajnej horúčave.
„Som už zvyknutý. Nedávno to v Egypte bolo oveľa horšie,“ podotkol Molčan no priznal: „Koncom druhého setu chytal kŕče, ale vypil som vodu so soľou, čo trochu pomohlo. Ale hlavne som to zvládol psychicky, lebo v druhom sete som prehrával už 0:1 – 15:40 na servise a nebolo to so mnou dobre, ale prekonal som to.“
Veril si aj pred ďalším zápasom so Švédom Ymerom, hoci nebol favoritom. „Poznám ho z telky, keď som doma jedol čipsy a pozeral tenis na Eurosporte,“ hlesol. Napokon z toho bol dramatický a vyrovnaný súboj so šťastnejším koncom pre favorizovaného Švéda.
Po dlhej dobe sa Alex Molčan zase ukázal vo svojom kraji. Opýtali sme sa ho, v čom je najväčší rozdiel medzi juniorským tenisom, kde žal úspechy a mužským?
„Tu vedia o čo hrajú. Nie je to také, že si môžem dovoliť zápas odpáliť. Každý hrá o to, aby si aj zarobil, aj bol vysoko v rebríčku.“
Chcel hrať futbal, ale nevzali ho
Turnaj bol preň špecifický. Nielen preto, že sa hrá doma, ale je to challenger, čo sú najväčšie turnaje, ako zatiaľ hráva.
Alex si zaspomínal aj na prešovské začiatky.
„Keď som mal päť rokov, ťukal som si v záhrade o stenu. Rodičia videli, že ma to baví a prihlásili ma do nejakej letnej tenisovej škôlky. No ešte predtým som sa išiel zapísať na futbal, ale povedali, že som veľmi mladý. Brali až od šiestich. Tak sme skúsili ten tenis.“