Nedeľňajší slalom v Adelbodene má prekvapivého víťaza, líder sa prepadol

Rakúsky lyžiar Marco Schwarz. (Autor: TASR/AP)

Schwarz prvýkrát zvíťazil v slalome Svetového pohára.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní - Adelboden (Švajčiarsko)

2.Linus StrasserNemecko+ 0,14 s
3.Dave RydingV. Británia+ 0,15 s
4.Michael MattRakúsko+ 0,17 s
5.Loic MeillardŠvajčiarsko+ 0,19 s

ADELBODEN. Rakúsky lyžiar Marco Schwarz zvíťazil prvýkrát v kariére v slalome Svetového pohára.

V nedeľnej súťaži vo švajčiarskom Adelbodene obsadil druhé miesto Nemec Linus Strasser s odstupom 14 stotín sekundy, tretí skončil Brit Dave Ryding, ktorý zaostal o ďalšiu stotinu.

Slovensko nemalo v súťaži zastúpenie po tom, ako sa Adam Žampa rozhodol pre bolesti chrbta vynechať januárové slalomy.

Nečakaný víťaz

Dvadsaťpäťročný Schwarz slávil tretí triumf na podujatiach Svetového pohára, predtým sa však radoval iba v mestskom paralelnom slalome a alpskej kombinácii.

"Dočkal som sa víťazstva v slalome, je úžasný pocit, že som na prvom mieste aj v tejto disciplíne. Celý rakúsky tím pracuje veľmi tvrdo, všetci mi pomohli a vďaka nim môžem prežívať tento pocit," povedal rakúsky reprezentant vo vysielaní Eurosportu.

Vďaka stobodovému zisku sa posunul na čelo hodnotenia slalomu, lídrom celkového poradia Svetového pohára zostal Francúz Alexis Pinturault, ktorý skončil sedemnásty.

Druhé kolo premiešalo poradie

Po prvom kole sa na čele usadil ďalší Francúz Clement Noel. So štartovým číslom 7 uzavrel elitnú žrebovanú skupinu, rytmickou a zároveň dynamickou jazdou si vypracoval solídny náskok.

Lyžiari na ďalších troch priečkach sa zoradili v troch stotinách, viedol 0,41 s pred svojím krajanom Victorom Muffatom-Jeandetom, priebežne tretí bol Švajčiar Loic Meillard (+0,42 s), Schwarz na štvrtej pozícii mal odstup 0,43 s za lídrom.

V druhom kole sa poradie na najvyšších priečkach výrazne premiešalo. Ryding sa vyšvihol z ôsmeho miesta a pódiové umiestnenie v slalome dosiahol po druhý raz v kariére, premiérovo od januára 2017, keď bol druhý v rakúskom Kitzbüheli.

Víťaz predchádzajúceho záhrebského slalomu a ďalší člen žrebovanej skupiny 8-15 Strasser sa posunul dokonca o desať pozícií a druhý je aj v poradí disciplíny.

Naopak, na pódiu sa neudržali Meillard, Muffat-Jeandet ani Noel, ktorý si síce na medzičase vypracoval aj 64-stotinový náskok, potom však prišla séria chýb a v cieli obsadil ôsme miesto.