ŠAMORÍN (SFZ) - Na slávnostnom galavečere v šamorínskom centre X-Bionic vyhlásili výsledky 26. ročníka Ankety Pravdy a Slovenského futbalového zväzu vo viacerých kategóriách. Okrem hlavnej Ceny Jána Popluhára pre Futbalistu roka aj poradie Ceny Petra Dubovského, Cenu fanúšika, Najlepšieho trénera roka 2018, Futbalistky roka. A do Siene slávy slovenského futbalu uviedli ďalších päť nových laureátov.
Slovenský ženský futbal má rovnakú kráľovnú ako sedem iných rokov. Dominika Škorvánková sa stala už pred časom legendou s kopačkami na zelenom trávniku, jej ďalší, v poradí už ôsmy triumf bol prijatý ako zákon. “Ako mama som chcela dobrú dcéru a to mám,” povedala pani Viera Škorvánková, mama víťazku ankety zastúpila pri preberaní ceny, lebo Dominika má klubové povinnosti s Bayernom Mníchov.
Cenu Petra Dubovského pre najlepšieho hráča do 21 rokov si prevzal Dávid Hancko (na prvej fotografii v galérii), po Škriniarovi a Vavrovi tretí Exžilinčan v rade, už hráč ACF Fiorentina. “Vážim si toto ocenenie,"vyznal sa víťaz.
Jeden z jeho predchodcov, Milan Škriniar, získal Cenu fanúšikov. “Je krásne, že priaznivci ocenili moje výkony,“ povedal pri preberaní trofeje tušiac, že na pódium sa ešte vráti. Mimochodom, držiteľom tejto ceny bol aj pred rokom.
Kategória tréneri po lanskom ročníku, keď sa o prvenstvo delili s rovnakým počtom bodov dvaja víťazi, si aj teraz zapísala výnimočnú udalosť: na 1. mieste sa umiestnil cudzinec, ktorý už na Slovensku nepôsobí, ba momentálne je bez angažmánu. Nestor El Maestro. Hlasujúci pri ňom ocenili, že priviedol trnavský Spartak po 45 rokoch k majstrovskému titulu. “Na slovenčinu som trochu zabudol, na Slovensko nezabudnem nikdy,“ pohladil duše našincov Srb s nemeckým pasom a európskym zmýšľaním.
Už tradičný favorit na prvenstvo v najsledovanejšej ankete Futbalista roka Marek Hamšík sa podľa očakávania dostal medzi dvoch finalistov. A tak ako pred rokom stál po jeho boku Milan Škriniar. Ján Popluhár mladší, syn legendárneho slovenského futbalistu 20. storočia, vyriekol meno v tejto chvíliuž osemnásobného víťaza ankety. “Poďakovanie patrí ako vždy mojim najbližším a mojim spoluhráčom. Im patrí budúcnosť. Je úžasné, čo sa mi stalo, vyhral som anketu osemkrát, šesťkrát v rade. Ale toto nikdy nezovšednie. A chcem pokračovať v reprezentácii, rád by som šiel aj tretí raz na finálový turnaj šampionátu,“ povedal futbalistu, vďaka ktorému môžeme povedať, že na Slovensku žijeme v ére Hamšíka. (Na druhej fotografii traja najlepší v ankete, zľava Škriniar, Hamšík, Lobotka, na tretej srdečné objatie dvoch najlepších, na štvrtej víťaz preberá trofej od syna Ján Popluhára)
Súčasťou galaprogramu bolo aj uvedenie piatich nových laureátov do Siene slávy slovenského futbalu. V abecednom poradí Ladislav Kačáni, Ladislav Kubala, Ladislav Jurkemik, Milan Služanič a Alexander Vencel starší. Čo meno, to pojem, osobnosť, legenda. Čestným hosťom večera bol prostredný Kubalov syn, už so španielskym krstným menom Ladislao. “Môj otec sa zaľúbil do futbalovej lopty a tá sa zaľúbila do neho. Bol to krásny vzťah, ktorý vrcholil magnetom medzi ním, futbalistom, a publikom, plnými tribúnami. Ďakujem všetkým, lebo je krásne tu byť z takéhoto dôvodu,“ povedal z pódia.
Vážne slová predniesol aj Jurkemik. “Som naozaj rád, že som sa tejto pocty dožil živý a zdravý. Lebo na Slovensku akosi platilo, že toho, kto ctil a hovoril nahlas pravdu, kto niečo skutočne dokázal, ocenili až po jeho smrti,“ a on je tu stále taký, aký bol celý živý. Vzpriamený, hrdý, pravdivý. Alexander Vencel, zakladateľ brankárskej dynastie, dostal v priloženom bulletine titulok Známka najvyššej kvality. “Bola to dlhá cesta až sem, do siene slávy, a môžem povedať, že po tom, ako som otvoril nové Tehelné pole, sa mi splnili všetky sny.“
Pekný večer, krásny večer. Slovenský futbal si také zaslúži. Ba ešte aj viac, nielen keď sa vyhlasuje Futbalista roka a ďalšie kategórie.
11. Patrik Hrošovský (Viktoria Plzeň), Adam Nemec (FC Pafos/Dynamo Bukurešť) po 21 bodov, 13. Peter Pekarík (Hertha Berlín) 16, 14. Vladimír Weiss ml. (Al Gharaffa) 12, 15. Adam Zreľák (1. FC Norimberg), Denis Vavro (FC Kodaň) po 3, 17. Boris Godál (Spartak Trnava), Ján Greguš (FC Kodaň) po 2, 19. Matúš Bero (Vitesse Arnhem/Trabzonspor), Dávid Hancko (ACF Fiorentina/MŠK Žilina), Lukáš Haraslín (Lechia Gdansk), Samuel Mráz (FC Empoli/MŠK Žilina), Erik Pačinda (Viktoria Plzeň/FC DAC 1904 Dunajská Streda), Michal Škvarka (MŠK Žilina) po 1
1993 Peter Dubovský, 1994 Vladimír Kinder, 1995 Dušan Tittel, 1996 Dušan Tittel, 1997 Dušan Tittel, 1998 Jozef Majoroš, 1999 Vladimír Labant, 2000 Szilárd Németh, 2001 Ľubomír Moravčík, 2002 Miroslav Karhan, 2003 Vladimír Janočko, 2004 Marek Mintál, 2005 Marek Mintál, 2006 Róbert Vittek, 2007 Martin Škrtel, 2008 Martin Škrtel, 2009 Marek Hamšík, 2010 Marek Hamšík, 2011 Martin Škrtel, 2012 Martin Škrtel, 2013 Marek Hamšík, 2014 Marek Hamšík, 2015 Marek Hamšík, 2016 Marek Hamšík, 2017 Marek Hamšík.
3. Róbert Boženík (MŠK Žilina), Andrej Fábry (FC Nitra), Christián Herc (FC DAC 1904 Dunajská Streda) po 3, 6. László Bénes (Borussia Mönchengladbach), Dominik Greif (Slovan Bratislava) po 2, 8. Erik Jirka (Spartak Trnava) 1
4. Ján Kozák (Slovensko) 22, 5. Adrián Guľa (SR 21/MŠK Žilina) 14, 6. Radoslav Látal (Spartak Trnava) 13, 7. Peter Hyballa (FC DAC 1904 Dunajská Streda) 5, 8. Pavel Hapal (Slovensko), Marco Rossi (FC DAC 1904 Dunajská Streda), Anton Šoltis (Zemplín Michalovce) po 3, 11. Oto Brunegraf (Slovensko) 2, 12. Marek Bažík (SR 17), Michal Gašparík (ŠKF Sereď), David Holoubek (MFK Ružomberok), Norbert Hrnčár (MFK Karviná/MFK Ružomberok), Jaroslav Kentoš (MŠK Žilina) po 1