BRATISLAVA (SFZ) - Odložené súťaže a k tomu ako negatívna pridaná „hodnota“ rozlične odstupňované „domáce väzenie.“ Opatrenia pre pandémiu koronavírusu obrátili život futbalistov hore nohami a u viacerých sa objavili abstinenčné príznaky ako pri odopretí drogy, rodinné „ponorkové choroby“ ústili častejšie do náznakov domáceho násilia.
Každý má svoj originálny alebo odporúčaný spôsob, ako sa s danou situáciou vyrovnať, hoci nie všetci sú úspešní. Panika však aspoň nateraz utícha a zdá sa, že na konci tunela prebleskuje svetielko možnosti návratu na ihriská. Ale ako to najzdravšie urobiť ?
Vo väčšine krajín je za bezpečný odstup jednotlivých osôb považovaná vzdialenosť jeden až dva metre. Podľa novších poznatkov o koronavíruse je to ale päť až sedem metrov. Odstup jedného až dvoch metrov sa zdá byť bezpečný v interiéri a vonku pri slabom vetre len za predpokladu, že hráči stoja na mieste. Pri behu alebo špecifických technických činnostiach s loptou futbalista vylučuje čiastočky slín pri vydychovaní a väčšou silou pri kašľaní, kýchaní alebo hráčmi obľúbenom odpľúvaní. Väčšina takto vylúčených mikročastíc končí v okolí (najmä za chrbtom pri výkluse) pohybujúceho sa hráča. Ak niekto ďalší prebehne cez takýto oblak, môže kvapôčky vdýchnuť alebo pristanú na jeho oblečení. Subjektami, ktorým sa v týchto týždňoch ešte zhoršuje situácia, sú futbalisti - alergici. Kvitnúce stromy, poletujúci hmyz, peľ a prach vyvolajú kašľanie, kýchanie, smrkanie, opuchy okolia očí a slzenie zvyšuje útočné šance koronavírusu. A navyše v takýchto situáciách si hráč podvedome siahne mnohokrát na tvár a k očnej sliznici, čo významným spôsobom zvýši riziko nákazy. Napriek tomu, že 95 percent obetí nákazy v Európe sú ľudia nad 60 rokov, rizikovými budú stále aj futbalisti, ktorým za normálnych okolností v tomto čase vrcholí sezóna.
Pri dodržiavaní všetkých potrebných hygienických opatrení predpokladáme návrat futbalovej ligy začiatkom júna. V priebehu ostatných dvoch týždňov sa tímy vrátili k tréningom podľa pokynov Slovenského futbalového zväzu a Únie ligových klubov. Rúško na tréningu sa nevyžaduje, na ihriskách sa striedajú päť až 7-členné skupinky, hráči dodržiavajú odstup aspoň 1,5 metra a nenapádajú sa, nekontaktujú sa, brankári trénujú osobitne.
Všetci z toho majú zvláštne pocity, ale prevláda spokojnosť s návratom „do práce.“ Opatrenia v kluboch sa podobajú, uvedomelí futbalisti užívajú vo zvýšenej miere podporné prostriedky na zvyšovanie imunity organizmu (kombinovaný betaglukánový štít s kvercetínom, vitamínmi a stopovými prvkami), často a dôsledne si umývajú ruky, neprezliekajú sa šatniach, neabsolvujú masáže, regeneračné ani rehabilitačné procedúry, na tréning prichádzajú individuálne a väčšinou sa sprchujú až doma. Lopty a technické pomôcky sa systematicky dezinfikujú. Po ukončení tréningovej jednotky si okamžite nasadzujú rúško.
V hre je stále aj odporúčanie na pretestovanie hráčov a realizačných tímov. Podľa vedenia Nemeckej futbalovej ligy (DFL), ktorá chce štartovať už v priebehu mája, by na jeden zápas stačila prítomnosť 240 ľudí. Do tejto cifry sú zahrnuté počty hráčov, trénerov, zdravotníkov, usporiadateľov, podávačov lôpt a pracovníkov televíznych spoločností, zabezpečujúcich prenos. Všetci musia byť otestovaní, čo podľa odhadu virológov znamená, že pre začiatok by bolo potrebné vykonať približne 2000 testov, ktoré sa budú v príslušných časových intervaloch opakovať.
Hneď prvé kolo testovania, ktorému sa podrobilo 1724 hráčov, trénerov, lekárov a fyzioterapeutov, ukázalo problém: desať nakazených osôb, ktoré boli okamžite izolované v karanténe. Druhé kolo sa koná tento týždeň, aby sa DFL uistila, že môže znova obnoviť súťaže. Podujatia s tisíckami divákov sa v najbližších mesiacoch nebudú môcť konať, ale ekonomicky zaujímavé zápasy bez divákov, nazývané aj „zápasy duchov,“ sú teraz jedinou reálnou možnosťou, kompenzujúce časť ekonomických strát prostredníctvom televíznych prenosov.
Futbalový život začína opatrne prechádzať z aktuálnej pandémie do normálu aj v najviac postihnutých krajinách, akými sú Španielsko a Taliansko. Francúzsko, Holandsko a zdá sa, že aj Belgicko volia súťažnú prestávku až do konca augusta. Všetko nasvedčuje tomu, že staronový biorytmus futbalových líg bude predbežne dosť odlišný od toho, na aký sme boli doposiaľ zvyknutí. Pravdepodobne až do doby, kým sa proti ochoreniu koronavírusom COVID – 19 podarí vyvinúť očkovaciu vakcínu.
Náročne trénujúci futbalisti majú vo vysokej miere zníženú obranyschopnosť organizmu a ich náchylnosť na nákazu je vysoká. A navyše nie každý dôsledne pracuje na svojom imunitnom štíte pomocou povolených podporných prostriedkov a správnou životosprávou. Do toho ešte vstupujú neúprosné klimatické zmeny, spoločenský aj kaviarenský život, množstvo fyzických kontaktov. Keďže doposiaľ nie je vyvinutý účinný liek, prevažná väčšina vedcov aj praktizujúcich lekárov si myslí, že skutočnú ochranu pred ochorením poskytne jedine vakcína. Majú na to seriózne argumenty. Navyše sa zdá, že u tohto tak trochu atypického vírusu pravdepodobne neplatí základný predpoklad, že jedinci, ktorí ochorenie prekonali (bez príznakov alebo s nimi), zostanú dlhodobo imúnny voči opakovanej nákaze.
V súčasnosti prebieha výskum sedemdesiatich typov vakcín, tri z nich sú už vo fáze klinického testovania. Ale odhadnúť, kedy bude relatívne spoľahlivá vakcinačná prevencia k dispozícii, je v tejto chvíli stále veľmi ťažké. Optimistické odhady hovoria, že nové očkovanie môže byť už na jeseň, tie viac realistické uvádzajú horizont 12 až 18 mesiacov. Môžu sa síce urýchliť schvaľovacie lehoty, testovanie bezpečnosti sa však obísť nedá. Nie je možné pripustiť, aby nová prevencia predstavovala vyššie riziko, ako choroba samotná.
Situáciu treba prijať a riešiť nie iba s ohľadom na vlastnú osobu, ale s kolektívnou úvahou. Všetkým musí ísť o to podstatné, teda zastaviť vírus, ktorý devastuje celú spoločnosť, vrátane futbalového prostredia.