Správy

NOVÉ PRAVIDLÁ – Expert Ján Fašung st: Ich podstatou je imidž, rešpekt a duch futbalu

Peter Šurin|25. júl 2019 o 15:55
Pravidlový expert SFZ Ján Fašung st. v akcii - futbalové zákony majú čerstvé novinky.
Pravidlový expert SFZ Ján Fašung st. v akcii - futbalové zákony majú čerstvé novinky. (Zdroj: SFZ, Autor: JAROSLAV ZÁBRANSKÝ)

BRATISLAVA (SFZ) – O zmenách vo futbalových pravidlách sa už pohovorilo a popísalo dosť. IFAB, medzinárodná inštitúcia, ktorá ako jediná je oprávnená vstupovať do kánonu futbalových zákonov. “Moderná doba si vyžiadala revízie už v rokoch 2016 i 2017, v tejto najnovšej prekopali všetko,“ zhrnul novelu Ján Fašung st., pravidlový expert SFZ, člen komisie rozhodcov SFZ. “Toto sú zmeny pre ducha hry.“

UEFA uplatnila novinky platili od leta, hoci v zápasoch počas júnového asociačného termínu sa hralo podľa starého, od 25. 6, keď sa rozbehol nový ročník európskych pohárov, však už platili vynovené pravidlá.
Písaných futbalových pravidiel je sedemnásť, dvanástich z nich sa viac či menej dotkli aktuálne zmeny. Na našich ihriskách platia od novej sezóny, respektíve od 1. júla, takže v prvých dueloch ročníka 2019/20 sa už dali zaregistrovať novinky. ”Pred štartom súťaží sme mali niekoľko prezentácii pravidlových zmien aj s vysvetlením, teraz pozorujeme, ako sa s nimi vysporiadajú aktéri zápasov,“ povedal Ján Fašung st.
Najdôležitejších zmien je sedem: karty pre členov realizačných tímov, striedania v najbližšom možnom priestore, kop od brány z vlastnej šestnástky, hra rukou, zloženie obranného múru pri priamom kope, pohyb brankára pri jedenástke a nadviazanie hry rozhodcovskou loptou. Teda povedané fanúšikovským slovníkom, odborná terminológia je pri niektorých výrazoch exaktnejšia, ale rozumieme si, že?
Tie ostatné – oblečenie, žreb pred začiatkom zápasu, prestávka na schladenie, atď - nie že by si nebolo treba vôbec všímať, ale novátori sledovali práve inováciou spomenutej sedmičky pravidiel väčšiu plynulosť hry a jej výraznejší časový objem. “Ide o manažovanie hry, jej imidž, rešpekt, ducha alebo ak chceme podstatu futbalu. Ľudia predsa prídu na hru, tá v nich vyvoláva emócie a pocity, nie čakanie na zahranie priameho kopu či vystriedanie hráča. UEFA zmerala ako exemplárny negatívny príklad jednu výmenu hráča, ktorá trvala dve a štvrť minúty. No koho to zaujíma?! Alebo strkanice v múre pri zahraní voľného kopu. Kým sa lopta dostala do hry, ťahanice od postavenia múru po skrotenie vášní v ňom priniesli stratu viac ako tri minúty. Hlúposť proti futbalu,“ sumárne vysvetlil podstatu zmien pravidlový expert SFZ. Teraz je to jasne dané, pravidlo 13 popisuje situáciu exaktne. Za akých okolností, v akej vzdialenosti musí byť najbližší súper aj aké sú sankcie v prípade porušenia pravidla.
Fašungov osobný poznatok zo zavedenia nových pravidiel je zaujímavý: mnoho aktérov futbalových zápasov novinky plne akceptuje a rešpektuje.  Celosvetovo. Napríklad striedanie v mieste, ktoré je najbližšie k čiare, ohraničujúce hraciu plochu. “Videl som v televízii zápasy Afrického pohára, bolo to priam príkladné. Na Copa America v Brazílii to už ale také jednoznačné nebolo,“ usmial sa Fašung a doložil viacero príkladov – pozitívnych aj negatívnych zo spomínaných turnajov reprezentačných tímov. Napríklad s dodatkom, že „hráč musí odísť najbližšie, pokiaľ nie je rozhodcom inštruovaný inak.“ V praxi to znamená, že “predsa nepôjde popred fanúšikovský kotol súpera, kde môže hroziť nejaký incident. Vtedy  ho rozhodca usmerní na iný smer.“
Zásadná zmena je pri pravidle 12, teda hra rukou. “To bola, je a bude večná téma. Bola ruka, nebola? Úmyselná či neúmyselná?  Ale novela predsa len posúva pohľad na to ďalej. Už len v tom, že gól po odraze lopty od ruky neplatí! A otázka stojí jednoznačnejšie: bol priestupok alebo nie? Zásadné je, čo získal vďaka tomu kontrolu nad loptou. Ak áno, čo aj neúmyselne, je to ruka a už o všetkom ďalšom sa nebude debatovať.“ Zase povedané našskou rečou, ak hráč použitím ruky zväčší svoje telo a lopta ho trafí, je to porušenie pravidiel. Pokiaľ sa v páde len snaží zmierniť následky dopadu a lopta ho do ruky zasiahne, nepíska sa. Ak si nastrelí ruku hráč sám, je to drevák, ale pravidlo neporušil...
Kartové napomenutia pre členov realizačných tímov si nielen fanúšikovia vysvetľujú ako bič najmä na trénerov, ktorí občas neukontrolovali svoje emócie. “Aj doteraz bolo možné upozorniť ľudí z lavičky verbálne, prípadne ich vykázať na tribúnu. Zavedenie kartového napomenutia aj pre týchto ľudí je vlastne len uplatnenie kompatibility s hracou plochou, s hráčmi.“ Alebo zas inak: vylúčenie teda červená karta podlieha následnému disciplinárnemu konaniu a následkom. Žltá karta je dôrazné upozornenie na porušenie futbalových zákonov. Je taxatívne presne určené, kedy verbálne a kedy kartovo riešiť prečin člena lavičky. “Toto pravidlo ale nerieši sčítavanie žltých kariet, teda akú sankciu a po koľkých napomenutiach musí člen realizačného tímu podstúpiť. To je vec disciplinárky, nie rozhodcov.“ Mimochodom, v 1. kole si napomenutie žltou kartou vyslúžil (oficiálne) asistent AS Trenčín Matthias Kohler. “Vysvetľoval som rozhodcom: nechajte trénerov pracovať! Zasiahnite až vtedy, keď sa snažia manažovať nie svojich hráčov, ale vás! Povedzme si to tak, že štábna kultúra musí byť aj na futbalovom zápase. Ale toto nie je hlavná zmena tohto balíka,“ pripomenul Fašung.
V intenciách novej filozofie je inovované pravidlo o rozohraní voľného kopu z vlastnej šestnástky. Lopta je v hre, keď je do nej kopnuté a je jasne v pohybe, nemusí teda opustiť pokutové územie, ako to bolo dosiaľ.
Pohyb brankára pri pokutovom kope bola tiež pre rozhodcov i aktérov jedenástky nervný moment. “Pravidlo napomáha ujasneniu si situácie tak pre brankárov ako aj pre rozhodcov. Z toho, čo som dosiaľ videl sa mi zdá, že gólmani ho skutočne rešpektujú a všetkým to pomáha.“ Vrátane jasne stanovených momentov, keď si vyslúži brankár za jeho porušenie žlté napomenutie, s hrozbou červenej, ako to potvrdil Dobrivoj Rusov, opakovane trnavský penaltový hrdina. “Principálne, jedna noha brankára na čiare sa odkontroluje ľahšie ako dve. Takže opäť krok k spomenutej filozofii ducha futbalu.“
Úsmevná pre laika bola zmena náhľadu na rozhodcu, ktorého pozíciu už nie vždy charakterizujú pravidlá ako súčasť hry. Sú situácie, keď ňou prestal byť a to sa odrazilo pri opätovnom spustení hry takzvanou rozhodcovskou loptou. Pravidlo 9. “Budem sa opakovať, cieľom tejto zmeny bolo znova uplatnenie väčšej plynulosti hry, ako aj princípu férovosti pri strate či získaní lopty. Vec sa dá jednoducho pochopiť, myslím si, že stačí si prečítať vysvetlenie,“ Jána Fašunga st. štyridsať rokov pravidlovej praxe naučilo presne kategorizovať v rebríčku dôležitosti. A adekvátne k tomu pridávať či uberať slová.
Takže ako to s novinkami dopadne? „Uvidíme realizáciu, ale mňa nové pravidlá presvedčili a potešili,” uzavrel túto debatu ostrieľaný člen komisie rozhodcov SFZ. 


Zmeny a objasnenia PF 2019-20 - PREDNÁŠKA.pdf

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu: