Riyad Mahrez a jeho radosť z gólu. (Autor: TASR/AP)
Pavol Spál|29. apr 2021 o 02:00 (aktualizované 29. apr 2021 o 06:50)

City vyhral na pôde Paríža 2:1.

BRATISLAVA. Otca má Alžírčana, matku z Maroka. Nevyrastal vo futbalovej akadémii, ale na ulici v jednej z najchudobnejších parížskych štvrtí, kde si cibril techniku, pretože bol oproti ostatným až príliš chudý. Podvyživený.

Ešte krátko pred dvadsiatkou hral iba šiestu ligu. Vtedy iba málokto veril, že sa bude Riyad Mahrez živiť futbalom.

„Nie som tak naprogramovaný. Keď ste v akadémii, každý deň začínate o deviatej ráno a máte striktne dané pokyny. Keď ma sledujete na ihrisku, možno vám napadne, že hrám ako na ulici," tvrdí sám Mahrez.

V prvom zápase semifinále Ligy majstrov vyhral Manchester City na pôde Paríža Saint Germain (PSG) 2:1. Rozhodujúci gól dal práve Mahrez.

Paríž St. Germain - Manchester City 1:2 (1:0)

Gól: 15. Marquinhos - 65. De Bruyne, 71. Mahrez

Rozhodoval: Brych (Nem.). ŽK: 70. Paredes, 74. Neymar - 31. Cancelo, 86. De Bruyne

ČK: 78. Gueye (PSG)

PSG: Navas - Florenzi, Marquinhos, Kimpembe, Bakker - Gueye, Paredes (83. Herrera) - Di María (80. Danilo), Verratti, Neymar - Mbappe

City: Ederson - Walker, Stones, Dias, Cancelo (61. Zinčenko) - Gündogan, Rodri, De Bruyne - Mahrez, B. Silva, Foden

Veľká chyba brankára

Maročan sa presadil z priameho kopu. Využil ležérnosť Parížanov, ktorí sa zachovali ako bojazliví školáci. V múre sa rozostúpili, čo Mahrez využil.

"Spýtal sa ma, či môže strieľať, a ja som mu odpovedal, že áno, ak si verí. A dal gól. Kto som, aby som mohol niečo hovoriť," smial sa jeho spoluhráč Kevin De Bruyne.

Belgičan bol tiež dôležitým mužom zápasu, keď strelil vyrovnávajúci gól. Aj De Bruyne ťažil z chyby, ktorú v tomto prípade spravil brankár Keylor Navas.

Centrovanú loptu nikto nezasiahol a napokon zapadla do bránky. Navas na ňu zareagoval príliš neskoro.

Pre brankára je to ťažké, pretože čaká, že sa niekto centrovanej lopty dotkne," hodnotil po zápase podľa RMC Sport.

„Vynikajúci Mahrez, strašidelný Mbappé,“ hodnotil hráčov francúzsky denník L'Equipe. Prvému dal najvyššiu známku - sedmičku. Domácej hviezde iba trojku.

(Autor: SofaScore)

Chodil po vode, už je bez šťavy

Rovnako nízku známku dal hviezdnemu mladíkovi aj ďalší denník Le Figaro.

"Možno je majstrom sveta a celé týždne chodil po vode, ale napriek tomu je človek ako každý iný," rypol si denník do Mbappého. "Bol bez šťavy, bez geniality."

Výkon doteraz oslavovaného útočníka bol sklamaním. Francúz ani nevystrelil na bránku, lopty sa v zápase dotkol iba tridsaťkrát.

Obaja brankári boli v tejto bilancii aktívnejší. Keylor Navas mal 53 dotykov s loptou, Ederson z Manchester City 31.

Domáci Saint Germain otvoril skóre po hlavičke Marquinhosa, ale aktívnejší bol iba v prvej tretine zápasu. Odvtedy už nevystrelil na bránku City ani raz.

"Paríž po polčase skolaboval. Zo sna sa stala nočná mora," napísal Le Figaro.

Guardiola: Udusili sme ich

Tréner City Pep Guardiola bol naopak spokojný. "Spočiatku sme neboli sami sebou. V druhom polčase sme začali hrať agresívnejšie. Nedali sme im vydýchnuť. Udusili sme ich," hodnotil Guardiola.

Priznal, že počas prestávky hráčom prehovoril do duše.

"Hrajte futbal, ukážte osobnosť. Ak prehráme, tak prehráme, ale musíme byť sami sebou," burcoval Guardiola.

Nervozita PSG vygradovala v 75. minúte skratom Idrissa Gueyeho, ktorý bol vylúčený. Prišliapol lýtko Ilkaya Gündogana.

"Nepoviem, že sme videli veľký Paríž. V druhom polčase sme boli lepší, ale neboli sme na vrchole," myslí si tridsaťročný Mahrez.

Rovnaké triky ako Lionel Messi

Pred prestupom do Anglicka ho väčšina ľudí odrádzala. Neverili, že aj s takou krehkou postavou dokáže hrať na najvyššej úrovni.

Navyše, nebol ani nijako zvlášť rýchly, takže si ho väčšie kluby nevšímali.

V roku 2014 prestúpil z druholigového Le Havre do Leicester City, ktorý hral vtedy tiež iba druhú ligu.

Maročan stál iba 400-tisíc eur. O dva roky získal s klubom senzačný titul a bol najproduktívnejším hráčom Premier League.

V lete 2018 ho kúpil Manchester City za šesťdesiat miliónov eur.

"S ľavačkou dokáže rovnaké triky ako Lionel Messi," tvrdí legenda Liverpoolu Jamie Carragher.

Domov»Futbal»Liga majstrov»Zo sna sa stala nočná mora. Najväčšie eso dostalo príšernú známku