5.

Marta Bassinová

Taliansko

+ 0,38 s

CRANS MONTANA. Švajčiarska lyžiarka Lara Gutová-Behramiová triumfovala vo Svetovom pohári v zjazde žien.

V skrátenom zjazde vo švajčiarskom stredisku Crans Montana mala pred druhou Corneliou Hütterovou náskok 21 stotín sekundy.

V rovnakom čase ako Rakúšanka prišla do cieľa ďalšia domáca lyžiarka Jasmine Fluryová.

Na štarte bola aj Ester Ledecká. Preteky jej nevyšli a na víťazku stratila viac ako sekundu. Horšie na tom bola Alice Robinsonová z Nového Zélandu, ktorá stratila vyše dvoch sekúnd.

Podmienky na zjazdovke Mont Lachaux neboli vzhľadom na vyššie teploty ideálne a organizátori sa tak rozhodli preteky skrátiť posunutím cieľového priestoru o štyri bránky nižšie.

Gutová-Behramiová štartovala s číslom 11 a už po prvej polovici trate mala pred konkurenciou polsekundový náskok, ktorý si potom napriek dvom menším zaváhaniam dokázala udržať.

Zvýšila tak náskok na čele hodnotenia seriálu pred Mikaelou Shiffrinovou na 105 bodov.

Gutová-Behramiová sa zároveň posunula na druhú priečku v hodnotení zjazdu pred Rakúšanku Stephanie Venierovú, ktorá v piatok zaostala za očakávaním a skončila na konci prvej desiatky (+0,59).

Na čele poradia zjazdu zostala s náskokom 41 bodov Sophia Goggiová z Talianska, ktorú však rovnako ako Petru Vlhovú vyradilo zranenie z hry do konca sezóny.

Shiffrinová do Crans Montany necestovala, keďže sa stále úplne nezotavila zo zranenia kolena po páde koncom januára v zjazde v Cortine d'Ampezzo.

Pre Gutovú-Behramiovú, ktorá získala v kariére veľký glóbus v roku 2016, to bolo v poradí 44. víťazstvo vo Svetovom pohári a trináste v zjazde.

Na najvyššom stupni v tejto disciplíne stála premiérovo v sezóne, predtým sa naposledy v zjazde tešila z prvenstva v januári 2022 v rakúskom stredisku Altenmarkt-Zauchensee. V Crans Montane vyhrala dva zjazdy za sebou vo februári 2020.

V sobotu je v Crans Montane na programe ďalší zjazd a v nedeľu super-G (oba dni 10.30 h).