Odermatt potvrdil svoju dominanciu v Adelbodene: Víťazný hetrik je úžasný pocit

Marco Odermatt oslavuje svoj triumf.
Marco Odermatt oslavuje svoj triumf. (Autor: TASR/AP)
TASR|6. jan 2024 o 14:34 (aktualizované 6. jan 2024 o 15:13)

Slovenskí reprezentanti Andreas a Adam Žampovci sa do druhého kola neprebojovali.

+1,97 s

ADELBODEN. Švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt vyhral tretíkrát za sebou obrovský slalom Svetového pohára v Adelbodene.

Na domácom svahu predstihol o 1,26 s Nóra Aleksandra Aamodta Kildeho a upevnil si post lídra celkového poradia prestížneho seriálu i priebežnej klasifikácie disciplíny.

Tretí bol so stratou 1,77 s Chorvát Filip Zubčič.

Odermatt aj na Kráľovskom vŕšku potvrdil, že v obrovskom slalome momentálne nemá konkurenciu.

V prvom kole poznačenom zlou viditeľnosťou predviedol na skrátenej trati dravú, riskantnú jazdu a usadil sa na čele.

Vypracoval si výrazný náskok 1,04 s pred Rakúšanom Stefanom Brennsteinerom.

V druhom kole dosiahol druhý najrýchlejší čas a slávil 29. triumf v SP, už piaty v tejto sezóne.

V decembri vyhral oba "obráky" v Alta Badii a premožiteľa nenašiel ani vo Val d´Isere. Medzi sviatkami stál na najvyššom stupienku v super-G v Bormiu.

"Zavŕšiť v Adelbodene víťazný hetrik je úžasný pocit. Tieto preteky nikdy nie sú jednoduché, je to ťažká zjazdovka a fanúšikovia odo mňa veľa očakávajú.

Snažil som sa maximálne koncentrovať na svoju jazdu a nevnímať hukot davu," uviedol v cieľových priestoroch Odermatt, ktorý sa tretím triumfom v Adelbodene vyrovnal svojmu krajanovi Pirminovi Zurbriggenovi.

Pre Kildeho je druhé miesto životným úspechom v technicky najnáročnejšej alpskej disciplíne v SP.

Slovenskí reprezentanti Andreas a Adam Žampovci, ktorí štartovali s číslami 44. resp. 48., nepostúpili do 2. kola medzi elitnú tridsiatku. Andreas zaostal za Odermattom o 2,68 s a obsadil 33. miesto, od postupu ho delilo iba 10 stotín.

Adam Žampa skončil s mankom 4,98 s na 64. priečke. Bratia Žampovci v tomto ročníku SP zatiaľ nebodovali.